vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування синусової аритмії

Синусовий вузол в правому передсерді визначає серцевий ритм. При порушенні його функцій виникає синусова аритмія під впливом зовнішніх або внутрішніх чинників, яка не відноситься до небезпечних серцевих захворювань, але вимагає певної уваги, в зв’язку зі своєю непередбачуваністю.

Симптомы и лечение аритмии синусовой

Синусова аритмія може спостерігатися у здорових людей; дуже поширена серед підлітків. Така поширеність цього явища призводить до деякого несерйозного ставлення до проблеми, що абсолютно неправильно. Не слід драматизувати ситуацію, але не можна пускати все на авось – питання стоїть про роботу серця, тобто вимагає всебічного обстеження і контроля за розвитком процесу.

Загальна характеристика аритмії

Аритмія серця являє собою аномальну зміна частоти його скорочення або спотворення закономірності в послідовності або в амплітуді скорочень. Синусовий вузол надсилає імпульс через міокард передсердя по провідникової системи на м’язові волокна. Так формується пусковий механізм для серцевого скорочення і задається синусовий ритм.

При зміні автоматизму, збудливості, провідності або скоротливості серця з’являється аритмія. Причиною цих явищ можуть бути вегетативні, ендокринні, електролітні та інші порушення міокарда; часто причини криються в генетичній патології провідникової системи.

Що таке синусова аритмія? Це різновид аритмії, виражений в порушенні послідовності видачі імпульсів. При такій аномалії імпульс виникає в нормальному місці, але через аномальний неоднаковий проміжок часу.

За характером прояви аритмію можна підрозділити на помірну та виражену. Виражена форма визначає стійку патологію, спостерігається тривалий час. Помірний різновид відноситься до часових форм, які протікають практично непомітно.

Виражена синусова аритмія

У дитячому віці часто спостерігається виражена форма синусової аритмії – дихальна аритмія, викликана фізіологічними особливостями дитячого організму. У цьому випадку аномалія пов’язана з дихальним циклом: при вдиху кількість скорочень серця збільшується; при видиху – зменшується.

Механізм розвитку патології викликаний тим, що під час дихального циклу подразнюються рецептори легень, що надає рефлекторний вплив на центр блукаючого нерва і змінює його тонус, що веде до появи неправильного синусового сигналу. Виражена синусова аритмія може з’явитися і у дорослих на тлі гарячкового стану, гіпертензії, впливу лікарських препаратів наркотичного характеру, емфіземи легенів.

Причини захворювання

Синусова аритмія найбільш часто проявляється в дитячому віці; причому виникає несподівано, а з віком зникає самостійно. Подібні серцеві аномалії у цій віковій категорії часто пояснюються сплесками гормонной секреції, а також значною емоційною збудливістю, що впливає на функціонування вегетативної нервової системи.

Синус аритмія може розвинутися з наступних причин:

 • генетична і спадкова схильність є частим генератором патології;
 • набуті аномалії розвитку м’язи серця;
 • інфекційні захворювання, що нерідко пов’язано з проникненням деяких мікроорганізмів в м’язову тканину і провокуванням там запальної реакції, змінює скорочувальні здібності;
 • вплив хімічних токсинів або лікарських препаратів;
 • зловживання алкоголем;
 • нестача вітамінів і необхідних мікроелементів.

Помірна синусова аритмія може бути викликана втратою великого об’єму рідини (зневодненням), що викликає електролітний дисбаланс; перегрів або переохолодження організму; сильний нервовий або психологічний стрес (наприклад, переляк). Причиною аритмії може стати фізичне перевантаження, що особливо помітно в дитячому віці, коли організм ще не одержав остаточний розвиток.

Захворювання може бути викликане зміною електролітного складу крові: недоліком калію, кальцію і магнію. При недостатній кількості калію виникає надлишок натрію і води, при цьому клітина серця набрякає і не може функціонувати повною мірою.

Симптоми захворювання

Синус аритмія частіше за все проходить без помітних симптомів. При даній патології у маленьких дітей симптоми можуть бути помітні особливо при вираженій формі. До них можна віднести такі ознаки:

 • поганий сон;
 • відставання в наборі ваги;
 • неспокійний стан;
 • синява на губах;
 • блідість на кінцівках;
 • поганий апетит;
 • недостатність дихання при навантаженнях.

У більш старшому віці помірна аритмія зовсім незначна, але виражена форма може проявитися у вигляді швидкої стомлюваності, неприємними відчуттями в серцевій області, періодичними запамороченнями, слабкістю.

Клінічна картина хвороби

Клінічна картина аритмії може бути складена лише за результатами ЕКГ. Хвороба не впливає на тони серця, які і по силі, і по частоті залишаються незмінними. На практиці змінюється тільки частота серцевих скорочень: прискорення скорочень у процесі вдиху і уповільнення – при видиху. При впливі на блукаючий нерв (глибоке дихання, сон, тиск в області сонного синуса) синусова аритмія не виявляється.

ЕКГ показує такі результати: форма і тривалість зубців залишається в нормі, аномально змінюється тривалість інтервалів між серцевими комплексами (на вдиху – вкорочення, на видиху – подовження). На графіку проглядається нерегулярний ритм – різні інтервали R-R, причому коливання тривалості цих інтервалів перевищує 0,16 с. Присутність перед кожним комплексом вираженого зубця R обов’язкова.

Лікування захворювання

При звичайному перебігу захворювання синусова аритмія не вимагає спеціальної терапії. Медикаментозне лікування проводиться в напрямку усунення фонових хвороб, які призводять до даної патології серцевого ритму. Найчастіше це серцева недостатність, кардіосклероз, тиреотоксикоз та деякі інші хвороби. В якості профілактичного лікування слід подбати про комплекси полівітамінів і препаратів з калієм, магнієм, кальцієм.

В абсолютній більшості випадків найкращим лікуванням є профілактика.

Профілактика патології

Головна профілактика захворювання полягає в забезпеченні здорового способу життя при оптимальних фізичних навантаженнях, бажано на свіжому повітрі. Вітаються такі заняття: плавання, ходьба, лікувальна гімнастика. Біг, їзда на велосипеді, веслування, походи на лижах, гірські переходи можна використовувати тільки в строго дозованому обсязі після консультації з лікарем.

Наступний важливий крок – оптимізація раціону і режиму харчування. Правильний раціон включає мінімізацію споживання жирів, кави, міцного чаю, газованих напоїв, гострих приправ. Виключаються алкогольні напої. Рекомендується зробити упор на рослинну і нежирну їжу (волоські горіхи, мед, гарбуз, кабачки, сухофрукти). Не слід споживати дуже велику кількість їжі і перед сном.

Профілактика аритмії вимагає додаткового введення калію і магнію. Якщо не вдається їх засвоїти природним шляхом через їжу, то слід приймати препарат Панангін. Повинно бути повністю виключено попадання в організм хімічних токсинів, в т. ч. нікотину. Хороші ліки – повноцінний здоровий сон.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code