vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування серцевої астми

Лікування серцевої астми включає в себе 2 основні етапи: купірування нападу та проведення терапевтичних заходів, спрямованих на зниження збудження дихального центру і відновлення нормального функціонування малого кола кровообігу. Слід розглянути детальніше, що являє собою серцева астма, її основні прояви, долікарську допомогу при раптовому нападі та основні способи лікування.

Симптомы и лечение сердечной астмы

Причини виникнення та основні симптоми серцевої астми

Серцева (кардіальна) астма являє собою небезпечне для життя ускладнення деяких серйозних захворювань серця, легенів, нирок, підвищеного артеріального тиску. Її напади виникають із-за застою крові в малому колі кровообігу при раптово виниклої гострої лівошлуночкової недостатності, що загрожує призвести до набряку легенів.

Причин розвитку зазначеного стану декілька. Основними з них є:

 • хвороби серця: інфаркт міокарда, міокардит, серцева недостатність, мітральний стеноз та ін;
 • різкий стрибок артеріального тиску;
 • різні порушення відтоку крові з легень;
 • інфекційні захворювання;
 • порушення мозкового кровообігу.

Спровокувати напади серцевої астми можуть ситуації, підвищують приплив крові до легень, а саме: сильне нервове перенапруження або перевтома, алкогольне сп’яніння, рясне питво на ніч і ін.

Як можна розпізнати серцеву астму, які заходи необхідно прийняти до приїзду швидкої лікарської допомоги? Слід зазначити, що прояву основних симптомів серцевої астми передує почуття сильного здавлювання і дискомфорту у грудях, порушення ритму серця.

Основними симптомами серцевої астми можуть бути:

 • гостра нестача повітря;
 • напади задухи;
 • сухий кашель;
 • холодний піт;
 • ціаноз в області нігтьових фаланг і носогубного трикутника;
 • блідість шкірних покривів;
 • набухання шийних вен;
 • тахікардія;
 • занепад сил;
 • панічний стан, страх смерті.

Зазвичай напади розвиваються в нічний час і можуть тривати до кількох годин. В особливо важких випадках може розвинутися набряк легенів, з-за чого дихати стає практично неможливо. Вказаний стан створює загрозу життю хворого, тому важливо своєчасно помітити напад і вжити заходів до його купіруванню.

Долікарська допомога при серцевій астмі

Після виклику невідкладної медичної допомоги необхідно провести ряд заходів, спрямованих на підтримання функціонування серця й легень хворого. Для цього потрібно зробити наступне:

 1. Для зменшення застою в легенях необхідно допомогти хворому прийняти сидяче положення тіла.
 2. Для поліпшення кровообігу потрібно звільнити його від тісного одягу, розстебнути ремені, бюстгальтер, краватка.
 3. Забезпечити доступ свіжого повітря.
 4. По можливості опустити ноги в таз з гарячою водою для відтоку крові до нижніх кінцівках.
 5. Для зменшення навантаження на серце можна накладати джгути (або предмети, які їх замінюють) поперемінно на кожну кінцівку.
 6. По можливості провести вимірювання артеріального тиску.
 7. При показанні діастолічного тиску понад 100 мм рт. ст. потрібно дати хворому під язик препарати: Нітрогліцерин і Валідол.
 8. Необхідно заспокоїти хворого, вселити в нього впевненість у допомогу медиків.
 9. В цілях недопущення набряку легень можна лікувати хворого вдиханням парів етилового спирту, поклавши для цього до нього на обличчя марлю, просочену спиртом або горілкою.

По приїзді бригади невідкладної допомоги хворий переходить у руки медиків, які продовжують проводити реанімаційні дії. Зазвичай він госпіталізується в кардіологічне відділення, щоб лікувати основне захворювання, що викликало напад.

Лікування серцевої астми в стаціонарі та вдома

Лікувальні заходи при серцевій астмі повинні переслідувати цілі:

 • недопущення набряку легень;
 • розвантаження малого кола кровообігу;
 • уникнути збудження дихального центру;
 • усунення перешкод в роботі серця;
 • звільнення від нервового напруження.

Серцевої астми лікування може проводитися наступними групами лікарських засобів:

 • наркотичними анальгетиками;
 • нітратами;
 • діуретиками;
 • нейролептичними препаратами та ін.

Для зниження збудливості дихального центру, зменшення сильних серцевих болів, загального заспокійливого впливу на хворого при лікуванні часто використовуються наркотичні анальгетики: Морфін, Пантопон та ін. Морфін вводиться внутрішньовенно дробовими дозами.

Нітрати являють собою групу антиангінальних препаратів для розвантаження серця. Основним представником групи вважається нітрогліцерин. Хорошим коронарорасширяющим дією володіють препарати: Дипіридамол, Но-шпа, Папаверин та ін

Механізм дії нітратів наступний: при правильному їх застосуванні відбувається розширення периферичних венозних судин, в результаті чого знижується кровотік у напрямку до серця, чим розвантажується його робота і значно зменшується потреба в кисні.

Нітрати використовуються у вигляді лікарських засобів швидкої дії: аерозолі, сублінгвальні таблетки, внутрішньовенні розчини та ін. При проведенні зазначених заходів здійснюється постійний контроль за систолічним АТ, яке не повинно знижуватися нижче 100 мм рт.ст.

Нітрати добре поєднуються з діуретиками – сечогінними засобами. Використання діуретиків при серцевій астмі необхідно для зменшення застійних явищ у легенях, для розвантаження серця. У практиці часто використовується струминне внутрішньовенне введення фуросеміду.

Лікарями часто застосовуються сильні нейролептичні препарати, які надають заспокійливу дію. При вираженому емоційному тлі застосовується Дроперидол у вигляді внутрішньовенного розчину.

Одним з ефективних методів строкової розвантаження малого кола кровообігу в умовах стаціонару є кровопускання.

З згоди лікуючого лікаря лікування зазначеного захворювання у домашніх умовах можна продовжувати народними засобами.

Таким чином, серцева астма, будучи небезпечним станом при деяких серйозних захворюваннях, що вимагає до себе найпильнішої уваги. Тільки при дотриманні всіх лікарських рекомендацій і при веденні щадного способу життя, можливий успішний результат лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code