vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування пороку серця

Порок серця, симптоми та етіологія якого уважно вивчаються медиками вже протягом багатьох десятиліть, відноситься до числа захворювань, що виникають як ускладнення внаслідок одного простудного захворювання, перенесеного на ногах. Це той випадок, коли наслідки хвороби виявляються набагато серйозніше, чим сама хвороба.

Симптомы и лечение порока сердца

До вад серця призводять патологічні зміни в будові і роботі серцевих стінок, аномалії та деформації клапанів, перегородок, судин, порушення кровообігу в серцевому. Це захворювання за своєю етіології може бути не лише набутим, але і вродженим, і кожен його вид має свої підкласи. При різних типах пороку серця симптоми можуть бути ідентичні, а от лікування істотно відрізняється.

Вроджені серцеві вади підрозділяють на ті, які є наслідком патології ембріонального формування серцево-судинної системи, і ті, що розвиваються із-за аномалій ендокарда у внутрішньоутробному періоді. Окремою групою патологій виділяють вади артеріального клапана, аорти і переміщення судин.

Придбані пороки серця найчастіше діагностуються на тлі атеросклерозу, ревмокардиту, перенесених інфекційних захворювань, у тому числі сифілісу.

Порок серця: причини захворювання

На формування вродженої вади серця можуть впливати генні мутації, інфекційні процеси, екзогенні та ендогенні інтоксикації, перенесені матір’ю під час виношування плоду. Крім цього, причиною генетичної патології можуть стати різного роду порушень в хромосомному наборі.

Одним із можливих змін є трисомія 21 при синдромі Дауна. Більше 50% дітей, що народжуються з цією аномалією, страждають вродженою вадою серця. Іноді мутації спостерігаються одночасно в декількох генах, сприяючи розвитку серцевої патології.

Мутація ТВХ-5, що є причиною захворювання аутосомного типу – синдрому Холта-Орама, має септальные дефекти. Інші мутації відбуваються в гені еластину і є причиною надклапанного стенозу, а зміни в NKX стають причиною пороку тетради Фалло.

Набутий порок серця може стати наслідком різних патологій організму. Наприклад, 85% захворювань мітральним стенозом і 26% поразок клапана аорти є прямим наслідком ревматичної хвороби. Отримати порок серця можна через перенесеного сепсису, інфекційного ендокардиту (іноді – ендокардиту Лібмана-Сакса), атеросклерозу, травм, ревматоїдних артритів, склеродермії. Нерідко з-за дегенеративних змін клапана аорти розвиваються аортальна недостатність і стеноз неревматического походження.

Симптоми пороку серця

Набуті вади серця можуть бути одиничними або комбінованими, залежно від кількості уражених клапанів. У дорослих симптоми цього захворювання виражаються:

 • утрудненістю дихання;
 • прогресуючим набряком легень;
 • сильною задишкою;
 • болісним кашлем;
 • серцевим кровохарканням;
 • серцевою астмою;
 • швидкою стомлюваністю;
 • сильним серцебиттям.

Згідно з медичною статистикою, з пороками серця з’являються на світ 0,8% новонароджених. Клінічна картина при вроджених вадах серця у дітей може бути виражена у вигляді ціанозу – посиніння, яке може бути локалізовані навколо рота, на носі, ногах, руках, вухах. Прояви ціанозу більш сильні під час фізичної активності дитини, але у важких випадках він може бути помітний у стані спокою або під час сну. Задишка, що супроводжує навіть саму незначну м’язову активність, теж може бути ознакою захворювання.

Діти з вадами розвитку серця часто заражаються інфекційними захворюваннями. Найнебезпечнішими для них є два перших роки життя, коли відбувається активний розвиток дитячого організму.

У цей період вкрай високий ризик отримати серцеву недостатність у важкій формі, яка може стати причиною загибелі дитини.

У віці від 4-5 років діти, народжені з цією патологією, можуть страждати раптовими непритомністю, блідістю і навіть посинінням шкіри. До цього додається постійна загальна слабкість. Спостерігаючи за малюком, можна помітити ознаки пороку серця у його звичках і поведінці: млявість, небажання грати в рухливі ігри, малоактивний ритм життя. При таких симптомах необхідно терміново звернутися до кардіолога для обстеження.

Порок серця: терапевтичне лікування

Сучасна медицина оперує двома видами лікування серцевих вад: терапевтичним (прийомом лікарських препаратів) і хірургічним. Ефективність лікування і прогноз залежать від виду пороку і його тяжкості.

Медикаментозне лікування як вродженого, так і придбаного пороку серця полягає у щоденному прийомі цілого комплексу різних фармацевтичних препаратів для зміцнення серцевого м’яза в суворій відповідності з призначенням лікаря. При вираженої супутньої тахікардії деякі види ліків протипоказані. Найефективнішими на сьогодні є:

 • фезам, кавінтон, циналотропил (судинорозширювальні);
 • каптоприл, каптопресс, липразид, коронал, лозап (препарати для зниження тиску);
 • пірацетам, аміналон (ноотропи);
 • верошпірон, фуросемід (сечогінні);
 • дигоксин, аспаркам, верапаміл, рибоксин, корглікон (серцеві);
 • кардіомагніл, аспекард, аспірин (антитромботичні);
 • вітаміни групи В (В12, В1, В6), що допомагають активізувати захисні сили організму.

Поліпшення стану можна досягти лише систематичним щоденним прийомом призначених препаратів протягом тривалого часу. Головна дія комплексу лікарських засобів спрямована на поліпшення порушеного кровообігу в коронарних серцевих артеріях, нормалізацію діяльності головного мозку, зниження артеріального тиску, боротьбу з утвореними тромбами, підвищення імунітету з допомогою прийому вітамінів і мікроелементів, необхідних для зміцнення судин: калію, фосфору, магнію, кальцію.

Лікування вади серця хірургічними методами

Показання до оперативного втручання встановлюються в залежності від ступеня порушення кровообігу при всіх видах вад серця. При вроджених патологіях під час операцій усувається перешкода для руху крові шляхом розсічення легеневого клапанного стовбура, висічення вузької ділянки аорти і т. д. При переповнення малого кола кровообігу виробляються операції перев’язки артеріального протоку, ушивання аномалії серцевої перегородки.

До недавнього часу лікарі рекомендували проводити подібні операції для дітей у віці від 3 до 5 років і навіть пізніше.

При стенозі аортального або мітрального отвору (придбаних вадах) усувається оперативним шляхом недостатність серцевих клапанів, відновлюється прохідність з допомогою заміщення уражених клапанів штучними або взятими у тварин-донорів. Протипоказаннями до хірургічного втручання є важка декомпенсація, різкі зміни міокарда, тяжкі супутні недуги.

Незалежно від того, які саме виявлені вади у порушенні роботи серця (вроджені або набуті), лікування повинно призначатися лікарем-кардіологом. Захворювання, що виникло внутрішньоутробно, запобігти досить складно, адже його формує занадто багато не залежних від нас чинників.

А ось придбане захворювання дуже часто буває наслідком неправильного лікування інших недуг або ж відсутності лікування. Часто люди не замислюються про те, що тривіальна непролікованих інфекція може стати причиною тяжкого захворювання, інвалідності і навіть смерті. Бережіть своє здоров’я і вчасно звертайтеся за допомогою до лікарів!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code