vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування подовжньо-поперечного плоскостопості

Плоскостопість поздовжньо поперечний – лікування цього захворювання на сьогоднішній день – одне з головних напрямків роботи лікарів-ортопедів. Плоскостопість – це вид деформації стопи, при якому її склепіння уплощается. Воно буває поздовжнє і поперечне, але іноді ці форми поєднуються.

Симптомы и лечение продольно поперечного плоскостопия

Нормальна людська стопа має два зводу – поздовжній (він розташовується уздовж стопи) і поперечний, розташований поперек. Тому існує два види плоскостопості – поздовжнє і поперечне. Поперечна плоскостопість – це коли поперечний звід стопи стосується поверхні всіма своїми точками, тобто вона стає ширше. При поздовжній формі стає плоским подовжній звід, і стопа збільшується в довжину.

Буває ще комбіноване плоскостопість, при ньому стопа стає плоскою і вздовж, і впоперек. По-іншому його називають поздовжньо-поперечним плоскостопістю.

При цьому стопа робиться абсолютно плоскою, втрачаючи свої основні властивості – амортизуючі.

Причини виникнення патології

Найбільш поширені такі причини:

 1. Незручне взуття – вузька, тісна, на дуже високих підборах.
 2. Збільшений вага тіла.
 3. Спадковість. У спадок передається не саме плоскостопість, а схильність до нього.
 4. Травми – переломи, тріщини, удари, розриви і розтягування м’язів і зв’язок.
 5. Захворювання. Наприклад, рахіт, при якому кістки стають м’якше і більш схильні до зовнішніх впливів. Результатом деяких хвороб може бути параліч ніг, що теж призводить до розвитку плоскостопості.
 6. Малорухливий спосіб життя. М’язи ніг слабшають, якщо людина багато сидить і мало рухається, наприклад, при сидячій роботі.
 7. Надмірне навантаження на ноги – заняття спортом, робота, при якій доводиться багато стояти на ногах.

Класифікація захворювання

Плоскостопість підрозділяється на вроджене та набуте. Вроджене зустрічається вкрай рідко, і лікувати його починають ще в пологовому будинку.

 1. Травматична плоскостопість – це результат травм, переломів кісток або пошкоджень м’язів.
 2. Статична плоскостопість частіше з’являється в середньому і старшому віці. Виникає в результаті багаторічної навантаження на ноги в сукупності з носінням незручного взуття. В основному буває у людей, які більшу частину робочого часу проводять на ногах, причому стоячи. Якщо людина рухається, ризик виникнення плоскостопості не так великий.
 3. Паралітична плоскостопість з’являється із-за паралічу м’язів в результаті якої-небудь хвороби.

Ознаки поздовжньо-поперечного плоскостопості

Які ознаки захворювання? Особливих ознак у комбінованого плоскостопості немає, тобто воно може мати симптоми і тієї, і іншої форми захворювання. Загальні скарги такі:

 • біль в ногах після тривалої фізичного навантаження;
 • до вечора відчувається втома, відчуття важкості в ногах;
 • набряклість ніг до вечора;
 • важко підібрати зручне взуття.

Ступеня плоскостопості. Всі види плоскостопості мають кілька ступенів:

 1. Перша ступінь. При плоскостопості ступеня перший палець відхиляється на кут менше 20 градусів. При тривалих навантаженнях на ноги виникає втома.
 2. Друга ступінь, або помірна. При ній відхилення великого пальця становить 25-30 градусів. Людині важко довго носити взуття, нерідко з’являються болі в ногах.
 3. Третя ступінь. Великий палець відхиляється на 35-50 градусів, що стає помітно неозброєним оком. Людина відчуває постійний біль, на підошві з’являються натоптиші.

Визначити плоскостопість можна і вдома. Для цього потрібно нанести на стопи фарбу, а потім встати на чистий аркуш паперу. Якщо на папері відбивається стопа повністю, без внутрішнього зводу, слід звернутися до лікаря за консультацією.

Лікування захворювання

Якщо поставлено діагноз «поперечно поздовжнє плоскостопість, лікування може проходити успішно лише на ранніх стадіях. Якщо процес зайшов занадто далеко, захворювання невиліковне.

Для лікування поздовжньо-поперечного плоскостопості застосовуються консервативні методи. Лікар підбирає ортопедичні устілки, радить, яке взуття носити щодня, підбирає вправи для щоденного виконання. Лікування включаються лікар-фізіотерапевт, фахівець з лікувальної фізкультури.

Подальші дії залежать від самої людини. Чим регулярніше і наполегливіше він буде виконувати вправи з лікувальної фізкультури, виконувати рекомендації лікаря щодо підбору правильного взуття та ортопедичних устілок, тим повільніше буде розвиватися хвороба і зменшиться ймовірність інвалідності.

Кожній людині необхідно пам’ятати наступні нескладні правила:

 1. Не можна забувати, що будь-плоскостопість – поздовжнє, поперечне або комбіноване – може розвинутися у будь-якої людини в будь-який час.
 2. По можливості слід намагатися убезпечити себе від виникнення цієї неприємної хвороби – носити зручне взуття, не перевантажувати ноги, уникати збільшення ваги.
 3. Якщо такий діагноз поставлений дитині, велика ймовірність повного одужання.
 4. Необхідно проходити профілактичне обстеження у ортопеда – дітям – щорічно, дорослим – раз в 2-3 роки.

Як вже говорилося, лікування захворювання починається із застосування консервативних методів. Для цього використовують лікувальну фізкультуру, масаж, носіння спеціальних ортопедичних устілок та взуття. Основною метою консервативного лікування є зупинка подальшого розвитку процесу, а також позбавлення людини від хворобливих відчуттів, викликаних захворюванням.

При плоскостопості слабшають м’язи і зв’язки стопи, тому мета лікувальної фізкультури – зміцнити їх. Лікувальною фізкультурою слід займатися регулярно, щодня, а краще кілька разів в день. Часу це займе трохи – 10-15 хвилин, а результатом буде запобігання розвитку захворювання.

Але одного гімнастики для лікування недостатньо.

Необхідний масаж стоп. Можна ходити босими ногами по піску, нерівній поверхні, морській гальці. Можна самостійно робити масаж стоп або придбати кілька масажних килимків і послати їх на кухні, у ванній – в тих місцях, де хворий найчастіше буває. Завдяки цьому масаж буде проводитися сам собою.

Необхідно носити супінатори та ортопедичні устілки. Підбирати їх краще разом з лікарем, оскільки неправильно підібрані, вони можуть тільки нашкодити.

При третього ступеня плоскостопості іноді застосовується хірургічне лікування. При цьому зв’язки підрізають, випрямляється великий палець і виправляється звід стопи.

Плоскостопість у дітей. У дитини до 5 років стопа ще тільки формується. Незміцнілі м’язи, зв’язки і кістки – сприятливий ґрунт для виникнення плоскостопості. Тому батьки повинні помітити захворювання на самих ранніх етапах і вчасно почати його лікувати.

Саме завдяки незміцнілому кістково-м’язевого апарату своєчасно прийняті заходи здатні позбавити дитину від плоскостопості на все життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code