vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок

Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок – це захворювання, яке зустрічається найчастіше у людей, вік яких перевищує 55 років. Серед хвороб, які вражають артерії ніг, ця є найбільш поширеною. Інші артерії в організмі людини також можуть бути схильні до патології. Атеросклероз коронарних артерій, брахиоцефальных артерій (БЦА) та інших не менш небезпечний (а в деяких випадках і набагато більш небезпечний, чим ураження нижніх кінцівок, судини яких страждають частіше за інших.

Симптомы и лечение облитерирующего атеросклероза сосудов нижних конечностей

Дана патологія призводить до того, що просвіт судин звужується, оскільки на їх стінках утворюються відкладення з холестерину і ліпопротеїдів. В результаті кровопостачання тканин нижніх кінцівок або інших органів (в залежності від локалізації відкладень) порушується. Це може призвести до численних ускладнень, зокрема до гангрени.

Причини появи патології

Деякі фактори можуть спровокувати і прискорити розвиток хвороби. До них відноситься:

 1. Куріння. 9 і 10 хворих – це курці з великим стажем. Куріння – це один з основних чинників, які значно підвищують ризик розвитку патології.
 2. Порушення правил харчування. Велика кількість жирної їжі в раціоні, вживання копченостей і смаженого підвищує рівень холестерину в крові, що призводить до атеросклерозу.
 3. Алкоголь. Вживання спиртних напоїв у великих кількостях або систематично відбивається на стані судин. Будь-які патологічні процеси, які зачіпають судинну систему, прискорюються.
 4. Неактивний спосіб життя. Відсутність фізичної активності – це фактор, який різко підвищує ризик розвитку хвороби. У людей, які займаються спортом і ведуть активний спосіб життя, хвороба зустрічається дуже рідко.
 5. Стрес. Нервове напруження часто призводить до спазмів судин. Це згубно позначається на кровопостачанні тканин. Облітерація судин істотно прискорюється.
 6. Супутні захворювання. Атеросклероз може проявити себе як вторинне захворювання. Первинним у цьому випадку може виступати цукровий діабет, гіпертонія, ожиріння, ревматизм.

Кожен з факторів ризику сприяє підвищенню рівня холестерину в крові, прискорює старіння стінок судин або створює сприятливі умови для відкладення холестерину і ліпопротеїдів на стінках судин.

Симптоми і прояви хвороби

Перший ознака, на який звертає увагу хворий, це хворобливі відчуття в литковому м’язі. Спочатку вони проявляються тільки при ходьбі або будь-яких фізичних навантаженнях. З’являється відчуття мурашок на шкірі. Коли захворювання прогресує і розвивається стенозуючий атеросклероз (при якому бляшка з холестерину або ліпопротеїдів перекриває більше 50% простору в просвіті судини), болі поширюються і зачіпають не тільки литковий м’яз. Поступово можуть почати хворіти гомілка і стопа, ноги німіють, з’являється відчуття стиснення. Дискомфорт і болі проходять при припиненні фізичного навантаження або після відпочинку. Цей процес називають багато переміжною кульгавістю.

На початкових стадіях розвитку захворювання болю вражають тільки одну ногу. З часом може розвинутися переміжна кульгавість. Якщо уражені обидві ноги, то ступінь вираженості проявів може відрізнятися.

При односторонньому ураженні ноги можуть відрізнятися один від одного. Вражена, як правило, більш холодна на дотик, блідіше, її м’язи можуть проявляти ознаки атрофії. Один з характерних тривожних ознак – ослаблення або повна відсутність пульсу на стопах і під коліном.

У складних випадках пальці ніг і стопи можуть хворіти навіть у стані спокою. У нічний час ці болі можуть посилюватися. Розвиваються порушення трофічного характеру, пальці ніг набувають синюшного забарвлення, іноді починається розвиток гангрени. При виникненні пошкоджень шкірних покривів (мозолів, подряпин) загоєння може бути дуже довгим, на їх місці можуть утворюватися виразки.

Стадії розвитку патології

Для прояву стадії розвитку захворювання застосовується тест: визначається відстань, яку пацієнт може пройти до появи болю:

 1. При першій стадії хворий може спокійно пройти більше 1 км. До появи хворобливості призводять тільки серйозні фізичні навантаження.
 2. Другу стадію прийнято ділити на 2а і 2б. У першому випадку пацієнт проходить 250-1000 м без болю, у другому – 50-250 м.
 3. Третя стадія характеризується станом критичної ішемії. Максимальна дистанція безбольової ходьби становить не більше 50 м. На цьому етапі хворий починає страждати м’язовими болями по ночах. Поліпшити кровообіг в м’язах багатьом пацієнтам допомагає спускання ноги з ліжка. Це зменшує хворобливі прояви.
 4. Четверта стадія небезпечна появою трофічних змін. На нозі з’являються видимі ділянки некрозу тканин. Як правило, чорні плями з’являються на пальцях і в області п’яти. Це може стати причиною розвитку гангрени.

Особливості лікування

Позбутися від нього повністю практично неможливо, як і відновити еластичність стінок судин. Терапія вибирається так, щоб можна було запобігти перехід хвороби в більш важку стадію.

Домогтися цілей лікування вдається досить часто, якщо дотримуватися всі приписи лікаря. Ефективність лікування і швидкість досягнення бажаного результату залежить від своєчасності діагностики і прийняття перших заходів. Тому звернутися до лікаря для діагностики і лікування необхідно при перших же тривожних симптомах.

Ефективність лікування повністю залежить від того, чи пацієнт виконувати всі призначення лікаря. Справитися з хворобою можна, тільки якщо повністю переглянути свій спосіб життя і запобігти будь-які можливі фактори ризику. Хворому призначається спеціальна дієта, яка буде виключати вживання продуктів, що підвищують рівень холестерину і ліпопротеїдів у крові. Основними в раціоні хворого повинні стати продукти рослинного походження. З тварин корисними можна вважати тільки молочні продукти. Під забороною алкоголь, жирна, копчена та смажена їжа. Крім того, вкрай небажано вживати пряні страви, соління, гостре. Особливо уважно до харчування треба ставитися людям, страждаючим надлишковою вагою. Їх дієта повинна бути складена так, щоб сприяти позбавленню від небажаних кілограмів.

Найважливіша обов’язок кожного пацієнта, яким поставлено діагноз ” стенозуючий атеросклероз, кинути палити. Навіть уповільнити прогрес хвороби в курців буває дуже складно, так як куріння істотно погіршує стан судин.

Якщо у пацієнта є інші хвороби з хронічним перебігом, то їх лікування необхідно проводити у відповідності з приписами лікарів. Всі параметри функціонування організму (артеріальний тиск, рівень цукру в крові тощо) повинні бути в нормі.

Величезну користь надають помірні фізичні навантаження на ноги. Оптимальну і безпечну ступінь навантажень може визначити тільки лікар. Найкраще внести у свій образ життя часті піші прогулянки і займатися ЛФК під наглядом фахівця в цій області. Якщо при виконанні навантажень виникнуть болю, то рекомендується відпочити якийсь час. Дуже важливо стежити за тим, щоб ноги не переохлаждались.

Обов’язково призначається медикаментозне лікування. Лікар прописує кілька видів препаратів, які дозволяють досягти наступних цілей:

 • запобігти злипанню тромбоцитів;
 • зміцнити стінки артерії і захистити їх від поразки;
 • знизити рівень холестерину в крові (якщо він підвищений).

Більшості хворих рекомендовані планові госпіталізації з періодичністю в півроку чи рік. В умовах стаціонару проводиться інфузійна терапія.

Важкий перебіг хвороби, яка швидко прогресує, змушує вдатися до хірургічного лікування. Існують різні методи проведення операції, але всі вони спрямовані на відновлення прохідності судин. У сучасній медицині найчастіше вдаються до ендоваскулярних методик:

 • лазерної ангіопластиці;
 • ендартеректомії;
 • балонної ангіопластиці зі стентуванням судин.

Ці методи мають певні переваги перед традиційними хірургічними втручаннями. Насамперед, хворому не потрібен загальний наркоз, місцевого цілком достатньо.

Після операції значно рідше виникають ускладнення, а відновлювальний період перебування в стаціонарі займають зовсім небагато часу. Однак якщо хвороба уражає судини на великому протязі, то без хірургічного лікування методом шунтування пацієнту не обійтися.

Облітеруючий атеросклероз артерій нижніх кінцівок лікується дуже складно. Набагато простіше дається профілактика.

Запобігти хворобі допоможуть регулярні заняття спортом та фізична активність, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування.

Таким чином, дана хвороба може бути чревата серйозними ускладненнями. Багатьом пацієнтам з цим діагнозом доводиться відмовитися від нормального способу життя. Основу лікування становить правильне харчування і дотримання здорових звичок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code