vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування нестенозирующего атеросклерозу

Нестенозирующий атеросклероз не є окремою хворобою, а швидше визначає стадію розвитку атеросклерозу. Майже будь-яка людина у віці старше 50 років схильний до цього захворювання в тій чи іншій мірі. Атеросклероз є поширеним і дуже підступним захворюванням, що вражає судинну систему людини в різних частинах організму.

Симптомы и лечение нестенозирующего атеросклерозаНестенозирующий атеросклероз небезпечний в першу чергу тим, що його розвиток важко визначити на ранніх стадіях, а при його занедбаності можуть виявитися серйозні ускладнення різних людських органів. Раннє його діагностування і прийняття своєчасних заходів по лікуванню і профілактиці – це вірний шлях до продовження життя.

Особливості хвороби

Атеросклероз являє собою хронічне захворювання кровоносних артерій, викликане відкладенням ліпідів всередині каналу судин; в результаті розростаються сполучні тканини і формуються фіброзні бляшки звужують кровоносну канал і порушують кровообіг. Найбільш поширене захворювання серед людей старше 50 років, але воно може вражати і молодих. Чоловіки хворіють майже в 3 рази частіше, чим жінки.

Атеросклерозні утворення виникають у великих еластичних артерії – аорті, коронарних, мозкових, ниркових артеріях. Найбільш часто бляшки ростуть на стінках брахиоцефальных артерій (БЦА), в черевній порожнині і у великих артеріях нижніх кінцівок. Дуже небезпечний атеросклероз в тканинах сонних артерій.

Розвиток хвороби протікає в такому порядку. Спочатку всередині судин утворюються ліпідні плями, виникає невеликий набряк і починається мукоидная дегенерація. В зоні концентрації ліпідів розростається фіброзна тканина, яка стає основою бляшки. Потім у вогнищі накопичуються солі кальцію, які викликають звапніння утворень.

По виду розвитку бляшок атеросклероз підрозділяється на стенозуючий і нестенозирующий тип. В останньому випадку утворення в основному розростаються уздовж стінок і в поперечному напрямку перекривають канал не більше чим на 50%. При стенозном типі розвиток наростів йде в поперечному напрямку і перекриває артерії більш чим наполовину. Найбільше поширення отримав нестенозирующий атеросклероз брахиоцефальных артерій.

Етіологія захворювання

В якості однієї з головних причин розвитку нестенозирующего атеросклерозу визнається неправильне харчування. Зростання бляшок провокує великий вміст холестерину в їжі, тваринних жирів і простих вуглеводів. Особливо позначається присутність насичених жирних кислот у складі холестерин-естерів, що підвищує рівень холестерину в крові і забезпечує його відкладення на артеріях. Негативний вплив спостерігається при надлишку кухонної солі.

Тривалі нервові стреси викликають підвищення вмісту ліпідів, ліпопротеїдів, тригліцеридів, сприяють зростанню бляшок. Доведена роль нікотину в процесі розвитку хвороби за рахунок спазматичного впливу. Загальний фон для стимулювання атеросклерозу забезпечує гіподинамія (малорухливий спосіб життя) за рахунок зниження окисно-відновних процесів у тканинах.

Особливо виділяється роль спадкової генетичної схильності. Зокрема, відмічено вплив генетичної брак липопротеидлиназы і лецитину, які утримують холестерин у зваженому стані. В їх відсутність холестерин активно сприяє розростанню бляшок. Істотну роль у порушенні балансу ліпопротеїдів відіграють такі хвороби, як цукровий діабет, уремія, панкреатит, гіпотиреоз, цироз печінки.

Симптоми патології

В цілому клінічну картину атеросклерозу можна розділити на дві стадії: прихована (доклінічна) і клінічна. Нестенозирующий тип, як правило, відноситься до першої стадії, але в занедбаному стані може виявити ознаки клінічної форми.

Нестенозирующий атеросклероз (прихована стадія) у початковий період протікає безсимптомно. При цьому починають накопичуватися нервово-судинні патології, що проявляються у вигляді підвищеної збудливості, дратівливості, безсоння, періодичних головних болів, шуму в голові, неприємних важкопоясненних відчуттів в області серця.

Клінічний етап по тяжкості наслідків можна розділити на 3 фази: ішемічну, тромбонекротическую і склеротичну. Перша фаза характеризується ішемією судин, що призводить до порушення кровопостачання різних органів, в т. ч. серця, головного мозку, нирок і т. д. На наступній стадії розвивається некроз в результаті спазмів і тромбозу, а потім і фіброз з атрофією паренхіми органів.

Види нестенозирующего атеросклерозу

Клінічна картина нестенозирующего атеросклерозу залежить від його локалізації та стадії розвитку. Виходячи із специфіки локалізації процесу можна виділити найбільш характерні види захворювання.

Атеросклероз БЦА. Брахиоцефальный стовбур, що включає такі БЦА, як хребетна і права сонна артерія, забезпечує частину кровопостачання головного мозку, тому звуження цих судин в результаті атеросклерозу дуже небезпечно своїми наслідками (аж до інсульту). Нестенозирующий характер хвороби не веде до закупорки судин, але зменшує загальний потік крові, що провокує негативні процеси.

До основних симптомів ураження БЦА можна віднести:

 • шум у голові та вухах;
 • загальна слабкість, особливо в нижніх кінцівках (аж до оніміння);
 • запаморочення;
 • потемніння в очах і поява мушок.

Атеросклероз аорти. Нестенозирующий атеросклероз може вражати аорту на всій її довжині, а може локалізуватися в одному з відділів (грудному чи черевний). Захворювання протікає при слабкому прояві симптомів. Основні ознаки:

 • больові відчуття в грудній області або нападоподібний біль у черевній порожнині);
 • підвищення систолічного тиску;
 • при аускультації можна виявити грубий шум на аорті.

Можуть проявитися кашель, осиплість голосу і головний біль.

Атеросклероз нижніх кінцівок. Ураження артерій нижніх кінцівок – досить часте явище. Основні симптоми: кульгавість при ходьбі, причому переміщається характеру, судомні спазми, больовий синдром при переміщенні, зниження температури кінцівок, ослаблення пульсу на тильній стороні стопи. Ознаки практично повністю зникають після тривалого відпочинку.

Діагностика захворювання

Для діагностування нестенозирующего атеросклерозу використовуються клініко-лабораторні та інструментальні способи. Зміна пульсації артерій встановлюється шляхом аускультативно і пальпаторно обстежень судин.

В якості інструментальних засобів застосовуються: реоенцефалографія і реовазографія судинних областей, УЗД, сфигмография. При дослідженні аорти найбільш показові методи рентгенографії, особливо контрастні рентгенографічні методики. Для діагностики більшості видів захворювання застосовується ангіографія. Широке поширення знаходять эхографические методи та ізотопна аортографія.

Лікування і профілактика

Харчування слід обмежити продуктами, багатими холестерином: тваринні жири, яєчний жовток, мізки, нирки, печінка, жирна риба. Слід зменшити споживання солі. Рекомендується вводити в раціон кисломолочні продукти, капуста, чорний хліб, яблука, чорнослив, картопля, олія. Важливо виключити переїдання, доцільний дозований частий (4-5 разів у день) прийом їжі.

Лікарська терапія повинна проводитися по призначенню лікаря. Вона включає в себе наступні препарати:

 • засоби, які гальмують всмоктування холестерину (квестран, трибуспонин);
 • засоби, які гальмують синтез холестерину (клофібрат, цетамифен, пробукол);
 • препарати для виведення ліпідів (ессенціале форте, липостабил, арахиден);
 • препарати з гіполіпідемічною дією (препарати нікотинової кислоти, токоферол).

Одна з основних профілактичних заходів – організація здорового способу життя: повноцінний відпочинок і сон, помірні фізичні навантаження, лікувальна фізкультура, прогулянки на свіжому повітрі, велосипед, плавання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code