vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування ендокардиту

Ендокардит, симптоми якого часто плутають з ознаками застуди, це запалення внутрішньої оболонки серця, викликане різними чинниками: грибковими ураженнями, інфекціями, сепсисом, дифузними ураженнями сполучної тканини, отруєннями.

Симптомы и лечение эндокардита

За походженням розрізняють:

 • септичний;
 • інфекційний;
 • ревматичний.

Причини появи

Інфекційний ендокардит з’являється в результаті занесення стафілококової або стрептококової інфекції, також кишкової або синьогнійної палички або інших патогенних мікроорганізмів. У рідкісних випадках ендокардит розвивається на тлі вроджених або набутих вад серця або після операцій на клапані серця.

Ревматичний ендокардит з’являється як ускладнення після ревматизму серця. Крім цього, в зоні ризику знаходяться люди, які вже перенесли цю хворобу, хворі на Снід, які страждають гіпертрофічною кардіоміопатією, що знаходяться на гемодіалізі, приймають наркотики.

Ендокардит: симптоми

Після того як відбулося зараження при інфекційному типі захворювання, симптоми починають проявлятися після закінчення двох тижнів. Захворювання починається з таких же симптомів, що і грип: незначно підвищується температура, відчувається слабкість. Якщо ж інфекція потрапила в організм в значній кількості, то яскраво виражені ознаки: висока температура, гарячковий стан, зниження маси тіла, у нічний час сильне потовиділення, задишка, стійкий кашель, болі в суглобах, під нігтями можуть з’явитися синці, на шкірі утворюються петехії (це червоні або пурпурові плями). Можуть спостерігатися поперекові болю з обох сторін. Шкірні покриви бліднуть, з’являються судинні зірочки.

Ендокардит може завдавати значної шкоди серцевому м’язі. При пошкодженні серцевих клапанів з’являються симптоми пороку серця. При запаленні серцевого м’яза з’являються серцева недостатність, погана провідність, аритмія. При запаленні судин з’являються такі побічні реакції, як тромбоз, інфаркт селезінки або печінки, аневризми, шкірні синці. Можуть також спостерігатися збільшення печінки і селезінки, жовтушність шкірних покривів.

Інфекційний ендокардит вважається захворюванням внутрішньолікарняного зараження. Тобто можна заразитися ним саме в лікарні, при антисанітарному догляді, коли змінюють внутрішньовенні катетери. Схильні до захворювання люди після 50 років і ін’єкційні наркомани. Інфекційний ендокардит спостерігається набагато частіше, чим інші види.

При ревматичному ендокардиті розвиваються загальне нездужання, підвищення температури, озноб, серцеві болі, задишка, серцебиття навіть при незначному навантаженні, зміщення меж серця, діяльність серцевого м’яза при цьому різко підвищена. При прослуховуванні присутні шуми в серці. Эритроцитное прискорене осідання. Загальна картина в аналізах несприятлива, знижуються гемоглобін і лейкоцити, ШОЕ зменшена. Ендокардит може давати ускладнення у вигляді пороку серця, розриву клапанів, порушення функції нирок.

Септичний ендокардит – це найбільш небезпечний вид захворювання. Часто септичний ендокардит заноситься при операціях на серці, заміні серцевого клапана, катетеризації серцевих камер, протезуванні. Але, як показує практика, таке зустрічається дуже рідко. Після занесення інфекції захворювання розвивається від 14 днів до 1 місяця. Збудники – внутрішньолікарняні штами. Часто це стафілококи, синьогнійна паличка або грибок. При здачі крові на аналіз іноді збудник не виявляється, це пов’язано з його міграцією по крові. Тому здача аналізів повинна проводитися кілька разів.

Хвороба починається з високої температури (до 40° С) з ознобом, в той час коли температура знижується, настає сильне потовиділення. При цьому болить серце, спостерігається втома, знижується апетит, з’являється задишка.

На шкірі можуть з’явитися червоні висипання, при цьому покриви бліді. Серце збільшене в об’ємі, пульс прискорений. Можуть бути збільшені печінка і селезінка. Симптоми дитячого ендокардиту схожі з ознаками дорослого. Часто спостерігаються озноб, ломота в тілі, біль у суглобах, нічне потовиділення. Дитячий ендокардит може швидко переходити до генерализованному процесу.

Слід зазначити, що необхідно відвідати кілька спеціалістів з таким діагнозом:

 1. Бактеріолога, якщо був виявлений рідкісний вид збудника (для подальшого дослідження).
 2. Кардіохірурга, якщо є показання до оперативного втручання.
 3. Невролога, якщо є ускладнення з цієї групи.
 4. Нефролога (при ускладненнях у вигляді быстропрогрессирующего гломерулонефриту, ниркової недостатності, нефротичному синдромі).
 5. Окуліста (часто хвороба може дати ускладнення на очі).
 6. Стоматолога.

Лікування патології

Діагностується захворювання методом ЕКГ: так можна визначити ураження клапанів, локалізацію бактеріальних колоній. Якщо ендокардит інфекційної природи, то робиться посів крові на визначення збудника і його чутливість до певного антибіотику.

При інфекційному ендокардиті лікування проводиться за наступною схемою:

 1. Слід встановити режим дня, тобто час неспання, сну, харчування і т. д.
 2. Дієта.
 3. Прийом антибіотиків.
 4. Керована гіпокоагуляція.
 5. Прийом імуномодуляторів.
 6. Інгібування протеолітичних ферментів і кінінів.
 7. Терапія, спрямована на усунення інтоксикації організму.
 8. Глюкокортикоїди.
 9. Усунення симптомів.
 10. Оперативне лікування.

Якщо вчасно почати лікування, то можна досягти стійкої ремісії, яка може тривати до 3-5 років. Але людина, котра ендокардит, вважається непрацездатним.

Для профілактики рецидивів захворювання можна застосовувати рецепти народної медицини, у випадку розвитку хвороби такі методи підійдуть у вигляді підтримуючої терапії. Застосовують такі трави, як чистотіл, звіробій, квітки бузини, листя розмарину. Також при серцевій недостатності рекомендується готувати лікарські суміші з меду, часнику, лимона.

Профілактика захворювання

Слід не запускати і своєчасно лікувати хронічні інфекційні захворювання. Після будь-яких втручань в організм (стоматологічні, хірургічні, ендоскопічні та інші) слід проводити профілактику антибіотиками.

Зазвичай після будь-якої операції в стаціонарі призначають курс антибіотиків. При стоматологічних процедурах не завжди лікар призначає подальше лікування, хоча навіть після видалення зуба слід пропити амоксицилін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code