vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та лікування аортального пороку серця

Під медичним терміном «аортальний порок серця» розуміють патологію клапана аорти, яка виявляється недостатнім змиканням стулок або стенозом гирла аорти, що в значній мірі порушує гемодинаміку і стає причиною серйозних функціональних порушень організму. Аномалія розвитку аортального клапана буває складною, що включає незмикання стулок і стеноз гирла одночасно – т. зв. поєднаний аортальний порок серця.

Симптомы и лечение аортального порока сердца

Ці захворювання зустрічаються як у новонароджених, так і дорослих внаслідок перенесених захворювань. Тому патології аортального клапана поділяють на дві основні групи: вроджені і набуті.

Вроджений аортальний порок серця характеризується порушеннями розвитку плода і маткових тканин, причиною яких можуть бути різні чинники, в тому числі генетичні, екзогенні. Нерідко дитина народжується з пороком серця внаслідок хвороби, перенесеної матір’ю. Вроджений аортальний порок серця потребує проведення операції в дитячому віці – від 6 місяців.

Причиною набутих вад можуть стати:

 • эндокартдит (ревматичної або інфекційної етіології);
 • атеросклероз аорти (частіше всього проявляється стенозом гирла судин);
 • вісцеральна форма сифілісу (3 стадія);
 • підвищений тиск, що приводить до гіпертрофії і розтягування лівого шлуночка;
 • перенесені травми і операції на серці;
 • аневризма, аневризма аорти.

Викладені причини є загальними для всіх серцевих клапанів. Тобто дані зміни можуть стати причиною не тільки аортального, але і трикуспідального або мітрального пороку, а також такої складної патології, як мітральному аортальний порок (комбінація ураження клапанного апарату і подклапанних структур аорти і лівого передсердно-шлуночкового комплексу). Наслідками перенесених захворювань стають органічне ураження клапанів, що характеризується важким перебігом і серцево-судинною недостатністю, а далі – порушенням функцій організму з неможливістю фізичних навантажень, інвалідністю.

Симптоми аортального пороку

Оскільки клапан недостатній, частина крові повертається з аорти в лівий шлуночок, що призводить до коронарної недостатності, зменшення хвилинного обсягу кровообігу та об’ємної перевантаження лівого шлуночка. Далі слід прогресуюча дистрофія міокарда і швидка декомпенсація.

При огляді у пацієнтів виявляється розлитої верхівковий поштовх серця, зміщений вниз і вліво в 6-7 міжребер’ї по передній лінії, пульсація на артеріях шиї, каротидна пульсація. Характерною ознакою є підвищений систолічний (верхнє) тиск і максимальна (іноді до 0) зниження діастолічного.

Аортальний стеноз – це зрощення стулок клапана, їх деформація і кальциноз, що призводять до звуження гирла аорти та зменшення надходження в неї крові, наростаючих перевантаження та гіпертрофії лівого шлуночка.

При цьому захворюванні пацієнти скаржаться на що тиснуть болі в області серця, задишку, серцебиття. При аускультації прослуховується характерний систолічний шум над гирлом аорти, який поширюється на судини шиї. По електрокардіограмі діагностують гіпертрофію лівого шлуночка, а при рентгенівському дослідженні видно ознаки стенозу: характерна аортальна форма серця із збільшеним лівим шлуночком і іноді – з послестеностическим розширення висхідної аорти.

Задишка може переростати в пароксизми – важкі напади серцевої астми, аж до розвитку набряку легенів. Аортальний порок серця – діагноз, при якому смерть може наступити раптово, на тлі уявного здоров’я і гарного самопочуття.

Аортальні вади серця: діагностика

Постановка діагнозу починається з пальпації області серця і великих артерій. При систолічному тремтінні грудини і шийних судин відразу виникає підозра на звуження гирла аорти. Методом перкусії виявляється зсув серцевої тупості вліво. Такий прояв буває при значній декомпенсації вади серця.

Ще один спосіб діагностики – прослуховування серцевих тонів. Цей метод є допоміжним, оскільки він менш інформативний і нерідко ускладнений недостатньою прослушиваемостью легеневої артерії. З набагато великою часткою ймовірності цим методом можна діагностувати стеноз, оскільки його характерний прояв – систолічний шум – гучний, рокочущий або шкрябаючий, на низьких тонах, не почути неможливо.

Особлива пульсація з характерним ритмом теж допомагає виявити стеноз аорти. Пульс має малу амплітуду, тенденцію до наростання і потім повільного зниження. Систолічний тиск досягає позначки 90-100 мм рт. ст. діастолічний підвищується помітніше. Гіпертонія практично завжди є супутнім захворюванням при аортальному пороці.

Для визначення стану лівого шлуночка застосовується метод рентгенографії та ЕКГ, але найбільш точні результати при діагностиці стенозу клапана аорти дає ехокардіограма. За її результатами визначається розмір і товщина стінки лівого шлуночка, стан клапана і гирла аорти. Іноді ЕХО замінюється ультразвуковим дослідженням серця. Одна з його різновидів – доплеография, в ході якої можна розглянути на моніторі просочування крові крізь маленький отвір в клапані аорти назад в лівий шлуночок.

Недостатність клапана аорти: лікування

У разі повільного прогресування недостатності клапана аорти призначається комбіноване медикаментозне лікування, що допомагає його призупинити. Застосовуються препарати:

 • антагоністи кальцію (верапаміл) перешкоджають проникненню іонів кальцію в серцеві клітини, завдяки чому зменшуються скорочення, серце відчуває меншу потребу в кисні і може відпочивати;
 • сечогінні засоби (фуросемід) призначаються для зниження навантаження на серце, виводять солі, знімають набряки, знижують артеріальний тиск;
 • бета-андреноблокаторы (пропранолол) призначається в разі розширення аортального кореня, гіпертонії і порушення серцевого ритму шляхом блокування бета-андрорецепторов і постановки перепони для їх взаємодії з адреналіном; в результаті чого поліпшується постачання серця кров’ю, знижується артеріальний тиск;
 • вазодилататори (гідралазин) – засіб, що допомагає знизити напруження в стінках судин, зняти спазми у малих артеріях, поліпшити серцевий кровообіг, зменшити тиск на лівий шлуночок і знизити артеріальний тиск.

Вазодолизаторы мають протипоказання до застосування при прискореному пульсі, атеросклерозі або ішемічної хвороби. Якщо лівий шлуночок не може самостійно впоратися з обсягом перекачуваної крові, потрібне хірургічне втручання.

Лікування стенозу

Якщо звуження клапана аорти незначно, кардіолог призначає лікування, що допомагає поліпшити постачання м’яза серця киснем, утримати на необхідному рівні тиск та нормалізувати ритм серцевих скорочень:

 • сечогінні або діуретики (торасемид) прописують у незначних дозах при легеневому застої для зменшення об’єму води в організмі та кількості циркулюючої крові;
 • антиангінальні засоби (нітронг) приймають для покращення живлення серця кров’ю, зняття болю і тяжкості в грудях, зменшення потреби серцевого м’яза в кисні, поліпшення кровопостачання;
 • антибіотики (бицеллин 3) призначаються з профілактичною метою виключення інфекційного ендокардиту при загостреннях хронічних супутніх захворювань: тонзиліті, пієлонефриті і перед проведенням процедур, потенційно небезпечних потраплянням в організм бактерій: перед абортом, відвідуванням стоматолога.

Показаннями до оперативного втручання при стенозі аортального клапана є:

 • середня і важка ступінь захворювання (площа отвору аортального клапана менше 1,5 см2);
 • симптоми, що знижують працездатність хворого: задишка, синдром хронічної втоми, загальна слабкість організму.

Пацієнтам у віці понад 70 років і при тяжких супутніх захворюваннях операції не проводяться.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code