vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми та етіологія ревматизму

Сутність етіології ревматизму визначена порівняно недавно.

Симптомы и этиология ревматизма

Відповідно до праць Гіппократа, ревматизм – це поточне в суглобах запалення (гуморальна теорія). Але в 1835 році було доведено, що захворювання руйнує більше серця, чим суглоби. Практично всюдисущий ревматизм також вражає шкіру, нирки, печінку, нервову систему, легені.

Ревматизм: етіологія, патогенез

Певне значення в розвитку ревматичних процесів грає переохолодження, генетична схильність, порушення харчування, фізична і розумова перевтома. Науково доведено інфекційно-алергічне походження ревматизму.

Первинний збудник хвороби – стрептокок. Першопричиною ревматизму може бути ангіна (ймовірність ризику 1-3%) або скарлатина (дуже рідко). Білкова оболонка бета-гемолітичного стрептокока групи А провокує утворення М-антитіл і лізис (руйнування) лейкоцитів. Одночасно стрептококом виділяються токсичні речовини, в число яких входить стрептолизин, що володіє кардиотоксическим дією. У 2/3 випадків стрептокок виявляється при посіві із зіву.

Крім гемолітичного стрептокока, для розвитку запалення необхідна певна реакція організму (алергічна теорія). Розвивається ревматичне запалення тільки після ангіни, скарлатини через 2-3 тижні. Тому патогенез ревматизму поділяють на 3 етапи:

  1. Триває близько 2 тижнів від гострої ангіни до появи симптомів.
  2. Гострий ревматизм проявляється вираженими гіперергічними реакціями, вираженими симптомами.
  3. Аутосенсибилизация – утворення вторинних антитіл, що підтримують рецидивуюче запалення у зв’язку з неспецифічними інфекціями або з повторним проникненням в організм стрептокока.

Ревматизм може тривалий час протікати приховано. Симптоматика визначається локалізацією запального процесу і дуже різноманітна.

Симптоми ревматизму

Після стрептококової ангіни захворювання може проявитися тільки через кілька тижнів. Основні симптоми:

  • підвищення температури тіла;
  • поява під шкірою невеликих вузликів;
  • біль у грудях;
  • довільні посмикування м’язів;
  • висип на шкірі;
  • прискорене серцебиття.

При артриті ревматизм уражаються суглоби. Вони розпухають, болять, спостерігається їх почервоніння, локальне підвищення температури, можливе утворення всередині рідини. Курс лікування може тривати від 2 тижнів.

Кардит – ревматизм серця, спочатку проявляється симптомами, описаними вище. Потім з’являється прискорене серцебиття, болі в грудній клітці. Можливий розвиток серцевої недостатності, що характеризується задишкою, гавкаючим кашлем, болями в животі, нудотою і блювотою. Курс лікування до 5 місяців.

Абдомінальний синдром має такі симптоми: нудота, блювота, різкі мігруючі болі в животі, порушення стільця. Частіше зустрічається у дітей.

Ураження легень супроводжується розвитком ревматичної пневмонії або легеневого васкуліту. У другому випадку крім кашлю і задишки може спостерігатися кровохаркання.

Ураження нирок проявляється розвитком гломерулонефриту, постинфекционного нефриту, застійної нирки ( в окремих випадках).

Ревматична хорея – менінгоенцефаліт. Запальні зміни в сегментах мозку частіше розвиваються у вагітних жінок і дівчаток. Основною ознакою є м’язова гіпотонія. Важко ковтати, пацієнт не може сидіти і ходити. Ревматизм у цьому випадку проявляється також агресивністю, стомлюваністю і неуважністю, емоційною нестійкістю.

Одночасно призначаються препарати для зняття запалення, зменшення руйнівних процесів. Схема лікування підбирається тільки лікарем за результатами діагностичного обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code