vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми, причини появи і лікування ревматизму суглобів

Як лікувати ревматизм суглобів? Це питання часто задають пацієнти. Хвороби суглобів зустрічаються у багатьох людей. Ревматизм суглобів вражає сполучну тканину у життєво важливих органах, а також в системах організму. На відміну від артритів, які вражають суглоби, недуга може зачіпати шкіру, серце, внутрішні органи. Найчастіше він проявляється у суглобах і м’язах. Причини захворювання пов’язані з інфекцією і алергічними реакціями.

Симптомы, причины появления и лечение ревматизма суставов

Ревматизм – це захворювання, яке іноді проявляється в дитячому віці і у підлітків. Вважається, що причиною розвитку хвороби є гемолітичний стрептокок, але тим не менше, на думку медиків, важливим фактором є наявність аутоімунних захворювань, в тому числі алергії.

Найчастіше причиною є ускладнення перенесених інфекційних захворювань. Карієсом страждають багато людей, але далеко не всі здогадуються, що хворі зуби є джерелом інфекції, яка часто стає фактором, що провокує цю хворобу. Нерідко потужним поштовхом до розвитку недуги стають підвищена вологість повітря, а також тривале переохолодження організму. Що таке ревматизм?

Визначення і ознаки ревматизму

Які критерії різних форм ревматизму? Ревматизм належить до системних захворювань, патологічний процес відбувається в серцевому оболонці. Найнебезпечнішою формою захворювання є серцева. Згідно зі статистикою, вона дуже часто призводить до летального результату.

Перебіг хвороби має різноманітну клінічну картину. Зараз розроблена загальна класифікація, якою користуються медики при постановці діагнозу. Вона була прийнята в 1964 році і діє донині.

Медична класифікація ревматизму виділяє дві основні форми клінічної картини захворювання:

 • активна;
 • неактивна.

Існують три основні ступені активності запального процесу, які мають різну вираженість клінічної картини. Згідно класифікації, виділяють кілька форм хвороби. Незважаючи на те, що прийнято вважати, що недуга вражає тільки суглоби, хвороба завдає організму достатньо серйозної шкоди.

Перебіг захворювання може бути:

 • гострим;
 • підгострим;
 • затяжним;
 • безперервно рецидивуючим;
 • латентним.

Симптоматика захворювання відрізняється максимальною активністю. Найчастіше недуга характеризується запальним процесом з утворенням ексудату в серцевій сумці. Ревматизм у гострій формі виявляється настільки гостро, що пацієнт може навіть назвати дату початку захворювання. Активна фаза триває близько 2 місяців.

Особливості гострого ревматизму

Найчастіше гостра фаза розвивається на тлі ускладнення інфекції в області носоглотки. Запальний процес розвивається в сполучних тканинах і вражає серцевий м’яз. Клінічна картина відрізняється різноманітною симптоматикою.

Нерідко на тлі хвороби розвивається процес, який вражає суглоби і внутрішні органи. Захворювання нерідко провокує розвиток поліартриту, ураження центральної нервової системи. Часто розвивається запальний процес в серцевих оболонках, що призводить до кардиту чи перикардиту. Діагностується гостра форма хвороби у дітей у віці від 6 до 15 років, дорослі люди страждають цією формою рідко.

Симптоми гострої форми ревматизму:

 1. Гарячковий стан.
 2. Утворення підшкірних вузликів.
 3. Поява шкірного висипу.
 4. Ураження суглобів (поліартрит).
 5. Розвиток хореї, яка проявляється у вигляді мимовільних рухів, гримас.
 6. Розвиток серцевої недостатності, кардиту і серцевого болю.

Чому розвивається гостра форма? Причиною гострого ревматизму є інфекція, яка розвивається із-за того, що в організм потрапляють стрептококи групи А. Причини розвитку хвороби невідомі. Дуже часто гострий ревматизм є проявом автоімунного захворювання.

Існує кілька факторів, які провокують цю форму недуги:

 • побутові умови;
 • робота на шкідливому виробництві;
 • відсутність особистої гігієни;
 • недостатнє харчування.

До недавнього часу гостра форма ревматизму розвивалася на тлі перенесеного тонзиліту або скарлатини.

Підгострий перебіг хвороби

Повернемося до медичної класифікації. Найчастіше ревматизм має підгострий перебіг. При цій формі захворювання хвороба розвивається повільно, запальний процес відноситься до II ступеня. Підгострий перебіг є найбільш характерним для захворювання. Починається хвороба мляво і має нечітку клінічну картину. Активний період може тривати близько 2-4 місяців. Терапія не завжди дає точні результати.

Затяжне, млявий перебіг хвороби має характерне повільне початок, відрізняється невеликою активністю. Недуга не має яскравої клінічної динаміки і характерних показників лабораторних досліджень.

На тлі безперервно рецидивуючого перебігу нерідко розвиваються вади серця. Спостерігаються порушення кровообігу. Захворювання проявляється важким перебігом з частими рецидивами. Проведення комплексного лікування приносить тимчасове полегшення. Нерідко прояви захворювання виникають на тлі терапії.

Латентний перебіг характеризується відсутністю явної симптоматики. Воно також призводить до порушення кровообігу. Нерідко спостерігається розвиток вад серця.

Неактивна форма спостерігається у пацієнтів, які перенесли ревматизм. Діагностується вона через 6 місяців після досягнення стійкої ремісії.

Існує припущення, що розвиток хвороби починається з-за порушення профілактики даного захворювання.

Основні форми ревматизму

Отже, існує кілька видів цієї недуги. Ревматизм суглобів (ревматичний поліартрит) найчастіше діагностується у людей у віці до 40 років. Згідно зі статистикою, цей вид діагностується у жінок частіше, чим у чоловіків. Нерідко хвороба розвивається у дітей у віці від 7 до 15 років. Недуга довго протікає в прихованій формі, але ускладнення бувають досить серйозними.

Велику роль у розвитку захворювання відіграє спадковий фактор. Слабкий імунітет часто є причиною хвороби. Ревматизм суглобів є одним з ускладнень ангіни, скарлатини, отиту, фарингіту.

Ревматизм суглобів небезпечний своїми ускладненнями. Одним з них є ревмокардит.

Характерними симптомами є:

 • задишка;
 • серцебиття;
 • болі в серці.

Іноді недуга не має явної клінічної картини і протікає безсимптомно. Вік пацієнтів, у яких діагностується суглобовий ревматизм, становить від 12 до 25 років. Ускладнення цього типу призводять до розвитку вад серця.

Дуже часто страждає розвиток нервової системи, виявляються порушення мовлення, ходи, пам’яті.

Ще одна форма захворювання – палиндромный ревматизм. Захворювання діагностується досить рідко. Уражаються суглоби і периартикулярні тканини. Характерним перебігом хвороби є ревматичні атаки, які можуть бути короткими і зворотними. Діагностується у представників обох статей. Нерідко на тлі палиндромного ревматизму розвивається ревматоїдний артрит. Ускладнення ревматизму починають нагадувати клінічну картину подагри і ряду інших ревматоїдних захворювань.

Існує ще одна форма – ревматизм серця. Цей вид є одним із самих небезпечних. Запальний процес вражає оболонки серця, що призводить до змін у сполучних тканинах.

Причинами захворювання є розвиток стрептококової інфекції і проблеми з носоглоткою. Найчастіше хвороба вражає жінок і дітей у віці від 7 до 15 років.

Велике значення в розвитку недуги має спадковість.

Які симптоми ревматизму серця? Небезпека захворювання в тому, що воно часто протікає непомітно для пацієнта. Розвиток недуги цього типу протікає дуже повільно. Загальні симптоми нагадують ознаки інших захворювань серця:

 • поява задишки, навіть якщо навантаження незначні;
 • розвиток загальної слабкості;
 • пітливість;
 • стрімке зниження ваги;
 • поганий апетит;
 • шкіра стає блідою;
 • аритмія;
 • носова кровотеча;
 • серцеві болі;
 • підвищення температури тіла.

Нерідко на тлі ревматизму серця розвивається ураження суглобів. Найчастіше больові відчуття виявляються в області стоп, колін, ліктів і зап’ястя. Раптове зникнення болю в суглобах є тимчасовим полегшенням, яке свідчить про те, що захворювання розвивається всередині організму.

На тлі ревматизму серця нерідко розвиваються вади серця. Для початку потрібно уточнити, що ревматичні пороки серця відносяться до дефектів, які виникають в структурі органу. Це стає причиною порушення його роботи. Найчастіше вади серця даного типу розвиваються на тлі атак захворювання. Найчастіше вони протікають безсимптомно.

Спостерігаються ураження мітрального клапана. Дещо рідше утворюються аортальні та інші види пороків серця. Небезпека вад у тому, що вони довго протікають безсимптомно.

Існують і інші види захворювання (ревматизм ніг, м’яких тканин, кісток, рук, шкіри).

Дуже часто захворювання пов’язане з руйнуванням тканин м’язів. Найчастіше м’язовий ревматизм діагностується у людей середнього і літнього віку (в основному це жінки).

Процес зачіпає м’язи в області шийного, поперекового, грудного або плечового відділу хребта. Захворювання може протікати в активній або хронічній формі. Гостра форма починається з підвищення температури. При ураженні м’язів нижніх кінцівок з’являється кульгавість. Поступово больові відчуття проходять. Для полегшення стану можна використовувати мазь з зігріваючим ефектом.

Як діагностується і лікується ревматизм?

Для діагностики призначаються аналізи крові, сечі, ЕКГ, рентген, УЗД області серця. Проводиться комплексне лікування захворювання. Корисним буде виконання ЛФК при ревматизмі. Харчування при ревматизмі має на увазі продукти, які містять калій та вітаміни.

Необхідно знизити вживання білкової їжі: м’яса, яєць, риби. Потрібно знизити споживання солі до 2 г на день, рідини – до 1 л. Рекомендується вживати молочні продукти, кефір, сир, нежирне м’ясо і рибу, овочеві супи без м’яса, вершкове масло, фрукти, овочі, киселі, компоти, відвар шипшини. Таким чином, розробляється дієта при ревматизмі.

Ревматизм – підступне захворювання, але якщо вчасно звернутися до лікаря, то можна досягти значних успіхів у його лікуванні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code