vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми і лікування тромбозу глибоких вен

Тромбоз глибоких вен – це одне з основних захворювань, які вражають судинну систему. Результат лікування хвороби багато в чому залежить від своєчасності діагностики та лікування. Якщо хворобу запустити, це може істотно вплинути на спосіб життя хворого і навіть становити загрозу для життя.

Симптомы и лечение тромбоза глубоких венГострий флеботромбоз – це захворювання, при якому кров у венах згортається і освічений тромб порушує прохідність судини. Нормальний кровообіг в організмі порушується. Іноді посудину стає повністю непрохідним. До розвитку такої патології може привести декілька причин.

Що викликає тромбоз?

Як правило, у пацієнтів спостерігається тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок. Основна причина, що провокує захворювання, це надмірно висока згортання крові. Її вже достатньо, щоб звернутися до лікаря. Якщо, крім цього у пацієнта спостерігаються пошкодження внутрішніх стінок судин і сповільнений кровотік, то лікарі вказують на наявність тріади Вирхова – комплексу факторів, які з високою ймовірністю призводять до розвитку тромбозу.

До групи ризику належать люди, які відповідають наступним показниками:

 • літні;
 • вагітні жінки та породіллі (особливо після кесаревого розтину);
 • перенесли серйозні переломи та операції порожнинного типу або на суглобах;
 • люди, які страждають надмірною вагою;
 • курці;
 • мандрівники після тривалих поїздок і перельотів;
 • хворі, які приймають препарати, що впливають на згортання крові.

Багато хворих, яким показаний постільний режим протягом тривалого часу, часто мають тромбоз глибоких вен гомілки та інших областей. Для цього створюються сприятливі умови, так як при тривалому лежанні сповільнюється кровотік, м’язи перестають досить скорочуватися, в результаті надходження крові до серця порушується. Представники деяких професій страждають тромбозом частіше інших. Ризик розвитку хвороби вище у людей, які змушені довго сидіти або стояти. Всі ці причини сприяють порушенню кровообігу.

Симптоми патології

У лікарській практиці може зустрічатися тромбоз клубової, мезентеріальні вени і т. д. Однак найчастіше виникає тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок, так як саме ця частина тіла витримує самі серйозні фізичні навантаження.

Ознаки хвороби можуть бути різними і залежать від того, де виникають тромби. Коли уражені ноги, у пацієнтів спостерігається сильна набряклість, а також зміни кольору шкірного покриву в тому місці, де виник тромб. Ці симптоми є характерними і завжди вказують на наявність тромбів. Побічно вказувати на хворобу можуть такі симптоми:

 • невелика набряклість;
 • періодично з’являються хворобливі відчуття;
 • відчуття тяжкості і спека;
 • почервоніння.

Набряк з’являється в місці локалізації тромбу, тому можуть набрякати різні частини тіла. Іноді жодні симптоми не видають розвитку захворювання. У цьому випадку хворий дізнається про її наявність вже на тій стадії, коли починають розвиватися ускладнення. При виникненні ускладнень можливий навіть раптовий летальний результат. Небезпека для життя хворого тим більше, чим вище розташований тромб в кровоносній системі. Це пояснюється тим, що смерть при тромбозі викликає відрив тромбу і його підйом по кровоносній системі до серця.

Обстеження та діагностика захворювання

Для діагностики тромбозу найчастіше використовується метод дуплексного сканування. Якщо тромби локалізуються вище пахової складки, а результати дуплексного дослідження викликають сумніву у лікаря, то хворий направляється на рентгеноконтрастную флебографію. В зазначених областях цей метод дослідження дає більш достовірну інформацію, чим УЗД. Для чіткого розташування тромбу в вену вводять спеціальне контрастну речовину. Це дозволяє побачити згусток крові на рентгенографії.

В складних для діагностики випадках, коли у лікарів виникають сумніви, пацієнт може бути направлений на МР – або КТ-ангіографію. Для визначення наявності тромбу без інформації про його локалізації досліджується кров на рівень Д-диметрия. Підвищений показник – це явна ознака тромбозу.

Якщо тромб щільно закріплений до стінки судини, то діагностується окклюзионный тромбоз. У цьому випадку немає небезпеки, що тромб відірветься. Якщо головка тромбу омивається з 4 сторін кров’ю, то ставиться діагноз флотуючий тромбоз. В цьому випадку висока небезпека розвитку ускладнень у вигляді тромбоемболії.

Лікування і профілактика тромбозу

Залежно від ступеня розвитку хвороби лікар може призначити амбулаторне або стаціонарне лікування. Флотуючий тромбоз лікують оперативним шляхом. Тип операції залежить від локалізації тромбу. Хірург може виконати перев’язку вени, шунтування, видалити тромб. У період перед операцією показаний повний спокій, щоб запобігти відрив тромбу.

Для лікування оклюзійного тромбозу призначається медикаментозне лікування. Найважливіші препарати – група антикоагулянтів. Ці ліки перешкоджають утворенню тромбів і знижують згортання крові. Основна мета лікування – запобігти розвиток флотирующей форми захворювання з оклюзійної.

Основна речовина, що істотно знижує згортання крові, це гепарин. У великих кількостях можна застосовувати тільки під наглядом лікаря, тому його рідко призначають при амбулаторному лікуванні в таких обсягах. Це пов’язано з тим, що препарат викликає серйозні ускладнення при застосуванні у великих кількостях.

При прийомі гепарину рекомендується стежити за змінами згортаючих показників крові. Однак це може бути є важкоздійсненним навіть в умовах лікарні.

При можливості амбулаторного лікування призначаються низькомолекулярні гепарини, які більш м’яко впливають на організм і не загрожують розвитком кровотечі.

Людям, які належать до групи ризику, рекомендується приділити особливу увагу профілактиці. Застосування профілактичних заходів обов’язково для людей, які перенесли операції або серйозні травми і змушені дотримуватися тривалий постільний режим. До профілактичних заходів належать:

 • прийом препаратів, які розріджують кров;
 • використання еластичних бинтів, які надають благотворну дію на кровообіг у нижніх кінцівках;
 • використання спеціальних пристосувань для компресії, які будуть стимулювати кровообіг в період дотримання постільного режиму;
 • активізація пацієнта як можна раніше, виконання комплексу вправ для повернення тонусу м’язів і поліпшення кровообігу.

Рекомендується уникати тривалого перебування в одному положенні, надмірних статичних навантажень на ноги, пасивного способу життя. Помірні фізичні навантаження послужать відмінною профілактикою тромбозу.

Запобігти розвиток нових тромбів допоможе спеціальна збалансована дієта. Особливий раціон повинен включати велику кількість продуктів, багатих поліненасиченими жирами і антиоксидантами. Харчування повинно сприяти позбавленню від зайвої ваги (якщо він є), а також нормалізувати стілець.

Основними стравами повинні стати овочі, фрукти, каші, тобто їжа, багата клітковиною. Виключити необхідно всю важку їжу. Це знизить навантаження на судини.

Таким чином, тромбоз може бути досить небезпечним захворюванням, якщо його не лікувати. Часто пацієнти дізнаються про нього на пізніх стадіях, коли хвороба вже запущена. Рання діагностика і своєчасне лікування можуть допомогти зберегти життя пацієнту.

Людям, у яких ймовірність розвитку захворювання висока, необхідно приймати профілактичні заходи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code