vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми і лікування атеросклерозу аорти

Не всі мають уявлення про те, що таке атеросклероз аорти і чому виникає це захворювання. Поразка кровоносних судин є однією з найпоширеніших патологій на сьогоднішній день. Даною недугою страждають мільйони людей у всьому світі. Групою ризику є літні обличчя. Молоді люди страждають атеросклерозом значно рідше. Атеросклероз лежить в основі різних захворювань: гіпертонічної хвороби, інфаркту міокарда, цереброваскулярної патології. Від ішемічної хвороби серця щорічно в нашій країні помирають тисячі людей. Розглянемо, які етіологія, клініка і лікування атеросклерозу аорти.

Симптомы и лечение атеросклероза аорты

Особливості захворювання

Атеросклероз – це патологія, при якій уражаються кровоносні судини великого або середнього калібру. Найчастіше страждають крупні та середні артерії. Атеросклероз характеризується тим, що на внутрішній поверхні судин формуються бляшки, що призводить до гіпертензії та уповільнення струму крові. В тілі людини є безліч кровоносних судин. Найбільш великим з них є аорта. Вона відходить від лівого шлунка і є початком великого кола кровообігу. В аорті розрізняють грудний і черевний відділ. Грудна аорта забезпечує харчування грудної клітини, головного мозку, рук, шиї. Що стосується черевного відділу, то від нього залежить стан нижньої половини тулуба і нижніх кінцівок.

В організмі постійно синтезуються різні речовини. Стан судин багато в чому визначається наявністю ліпопротеїдів. Розрізняють ліпопротеїди високої, низької та дуже низької щільності. Найчастіше атеросклероз розвивається в результаті порушення балансу між цими біологічними речовинами. Надлишок ліпопротеїдів низької щільності призводить до накопичення холестерину і відкладання його на стінках аорти. Що стосується ліпопротеїдів високої щільності, то вони володіють протилежним ефектом, захищаючи стінку аорти та інших судин. Захворювання розвивається не відразу, а дуже повільно. Розрізняють 3 стадії цього захворювання судин:

 • стадію формування жирових плям;
 • фазу липосклероза;
 • фазу кальцинозу.

На першому етапі відбувається відкладення ліпідів. При цьому пошкоджується незначно поверхню аорти. У другу стадію відбувається утворення сполучної тканини, на тлі чого формуються бляшки. На даній стадії захворювання добре піддається лікуванню. Атеросклероз аорти та її гілок у цей період характеризується тим, що стінка аорти стає менш пружною і міцною, на ній з’являються дрібні тріщини. Це є сприяючим факторів появи тромбів. На стадії кальцинозу бляшки стають твердими і жорсткими завдяки відкладенню на них солей кальцію. На це вказує макропрепарат, отриманий від померлих хворих.

Етіологічні чинники

Які причини ураження гілок дуги аорти? Атеросклероз аорти може виникати з різних причин. До найбільш частим етіологічним факторам відносяться наступні:

 • куріння;
 • нераціональне харчування;
 • наявність артеріальної гіпертензії;
 • порушення обмінних процесів;
 • спадкова схильність;
 • гіподинамія;
 • порушення жирового обміну;
 • отруєння;
 • наявність інфекційних захворювань;
 • ожиріння;
 • цукровий діабет;
 • стресові стани;
 • вживання спиртних напоїв.

Встановлено, що атеросклероз аорти та її гілок найчастіше діагностується в осіб чоловічої статі у віці старше 40 років. Жінки рідше страждають через те, що в їх організмі міститься більше ліпопротеїдів високої щільності. Крім того, чоловіки менш стійкі в емоційному плані і більш схильні до стресів.

Клінічні симптоми

Ознаки атеросклерозу залежать від локалізації атеросклеротичних бляшок. При ураженні грудного відділу аорти симптоми такі:

 • біль;
 • порушення дихання (задишка);
 • гіпертонія;
 • зміна тембру голосу;
 • дисфагія;
 • відчуття серцебиття у грудях;
 • біль у голові;
 • запаморочення;
 • зниження пам’яті та уваги;
 • зміна кольору шкіри обличчя.

При ураженні дуги аорти і її висхідної частини больовий синдром буває сильним. Біль віддає в ліву руку, лопатку або плече і не знімається нітратами. Це важливий відмітний ознака від стенокардії. Больовий синдром здатний посилюватися при фізичному напруженні або стресі. Задуха і задишка пов’язані з розвитком серцевої недостатності. При цьому розміри серця можуть збільшуватися. Дисфагія є результатом збільшення дуги аорти в розмірах. При розвитку тромбоемболії може виникати гостра ішемія серця (інфаркт міокарда). Атеросклероз може зачіпати клапани серця. Іноді відбувається ураження аортального клапана. Макропрепарат серця дозволяє це побачити.

Ознаки ураження черевного відділу

При ураженні черевного відділу аорти симптоми будуть іншими. В даному випадку атеросклероз аорти серця можна розпізнати за такими ознаками:

 • больового синдрому в області живота;
 • зниження маси тіла;
 • здуття;
 • порушення стільця за типом запору.

Нерідко в основі всіх перерахованих вище симптомів лежить ураження мезентеріальних судин, які кровоснабжают кишечник. Важливо, що атеросклероз черевного відділу аорти тривалий час може ніяк не проявлятися. Хворі не пред’являють скарг і не звертаються до лікаря. В доклінічний період розпізнати захворювання можна на підставі лабораторних даних. Перші симптоми з’являються при зменшенні просвіту аорти. Спершу виникає ішемія, потім формуються тромби і розвивається кардіосклероз.

Ураження черевної аорти небезпечно можливим тромбоз брижових артерій. Це може стати причиною некрозу частини кишечника. Інші можливі ускладнення включають в себе утворення аневризми і її розшарування. У разі розриву аневризми можлива смерть хворого. Нерідко атеросклероз зачіпає місце роздвоєння аорти на гілки. Цю форму захворювання можна розпізнати за порушення функції органів малого тазу і нижніх кінцівок. Хворі відзначають мерзлякуватість ніг, порушення статевої функції аж до безпліддя, кульгавість, ураження шкірних покривів ніг (поява виразок). Іноді з’являються набряки.

Діагностичні заходи

Діагностика атеросклерозу аорти і аортального клапана включає в себе огляд пацієнта, збирання анамнезу життя і захворювання, інструментальне дослідження. Величезне значення в постановці діагнозу мають скарги хворого. Найбільш інформативний метод діагностики – оцінка вмісту ліпопротеїдів у крові. Первинне дослідження пацієнта здійснює терапевт. При цьому обов’язково вимірюється артеріальний тиск, оцінюється маса тіла, визначаються можливі фактори ризику цього захворювання. У ході лабораторного дослідження оцінюється концентрація тригліцеридів, холестерину, ліпопротеїдів низької та високої щільності. У нормі вміст загального холестерину менше 5 ммоль/л, ліпопротеїдів низької щільності – менше 3 ммоль/л, високої щільності – більше 1 ммоль/л для чоловіків і понад 1,2 ммоль/л для жінок.

На підставі отриманих даних підраховується так званий індекс атерогенності. По ньому судять про потенційний ризик даного захворювання. Для оцінки стану серця та інших внутрішніх органів проводиться ЕКГ, дослідження судин (аорти та її гілок, коронарних судин), оцінюється швидкість кровотоку, стан клапанів серця. Для визначення стану аорти проводиться магнітно-резонансна томографія. При підозрі на ішемічну хворобу серця показана консультація кардіолога.

Тактика лікування атеросклерозу аорти

Основними завданнями лікування є:

 • зниження синтезу холестерину;
 • усунення основних симптомів захворювання;
 • попередження можливих ускладнень і прогресування хвороби;
 • зміцнення кровоносних судин, зокрема аорти.

Тактика лікування багато в чому визначається індексом атерогенності та вираженістю клінічних симптомів.

Дієта при атеросклерозі – запорука успішного лікування. Необхідно зменшити споживання продуктів, багатих тваринними жирами, і збагатити раціон рослинними жирами. Останні містяться в оливковій, олії. Потрібно їсти більше свіжих фруктів, овочів. Дуже корисним при цій патології є чорнослив.

При виражених симптомах захворювання застосовується медикаментозна терапія. З лікарських препаратів застосовуються: статини («Симвастатин», «Ловастатин»), фібрати («Гемфіброзил»), препарати, що порушують всмоктування жовчних кислот («Холестирамін»), а також вітаміни. Лікування призначається строго індивідуально. При розвитку недостатності аортального клапана можливе застосування антагоністів кальцію, сечогінних засобів, бета-адреноблокаторів. При високому тиску показано антигіпертензивні препарати. Хірургічне лікування застосовується при ризику розвитку ускладнень. Воно може включати в себе шунтування, стентування або протезування артерій. Нерідко застосовується штучне розширення аорти та артерій шляхом введення спеціальних катетерів. За життєвими показаннями може здійснюватися ендартеректомія. Профілактика хвороби включає в себе правильне харчування, ведення здорового способу життя, виключення стресових ситуацій. Таким чином, атеросклероз вимагає своєчасного виявлення та лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code