vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Прозора сеча: причини появи, можливі патології

Сеча прозора нерідко спостерігається після випитого значного обсягу води або вживання фруктів. Але буває так, що вона являє собою симптом серйозного захворювання, наприклад, цукрового та нецукрового діабету, патології нирок та інших. При них порушується абсорбція рідини, змінюється її склад або з’являється нестерпна спрага. Якщо симптом не проходить тривалий час, необхідно звернутись до лікаря.

1

Причини знебарвлення

Сеча у дорослого повинна бути солом’яно-жовтою і прозорою. Найчастіший фактор зміни кольору — вживання значної кількості рідини або продуктів, маючих сечогінний ефект.

Сечі виділяється багато, вона не має запаху, виглядає як вода. Відмова від надмірного вживання рідини призводить до відновлення нормальних властивостей урини. Якщо цього не сталося – порушення має іншу причину.

1.1

Харчування

Найпоширенішою причиною появи безбарвної сечі є особливості раціону.

 1. 1. Порушення водного балансу може стати наслідком споживання продуктів, що стимулюють функціонування слизових. До них відносять спиртні напої, спеції, шоколад, синтетичні підсолоджувачі.
 2. 2. Значні обсяги рідини призводять до зміни кольору і збільшують сечовиділення.
 3. 3. Надмірна кількість рослинних волокон в продуктах є джерелом гіперактивності сечового міхура, що може призвести до знебарвлення урини.
 4. 4. При прийомі алкоголю пригнічується вироблення антидіуретичного гормону, із-за чого сечовипускання частішає і сеча стає прозорою.
 5. 5. Порушення балансу натрію здатне стати причиною як надмірного, так і малого виділення сечі з втратою фарбування. У крові концентрується сіль, що викликає спрагу і поліурію з-за надлишкового споживання води. Відтінок урини залежить від її кількості, яка надходить до організму людини.
1.2

Захворювання

Якщо після припинення надмірного вживання рідини і зміни раціону підвищене виділення сечі і прозорість залишаються – це може бути ознакою розвитку ендокринних порушень, хвороб сечовивідних шляхів, патології печінки.

1.2.1

Ендокринні порушення

Сеча світла є одним із симптомів діабету.

 • Цукровий діабет. Хвороба супроводжується порушенням поглинання води в канальцях нирок. Супутнім симптомом служить солодкуватий або ацетоновый запах. Переважає нічний діурез.
 • Нецукровий діабет. Характеризується поліурією, безбарвною сеча стає через обсягів споживаної води і нетривалого періоду перебування у сечовому міхурі.

Якщо причиною є діабет, то купірувати симптом не можна. Необхідно контролювати концентрацію глюкози і приймати призначені лікарем препарати.

1.2.2

Хвороби сечостатевої системи

Причина появи безбарвних виділень часто криється в захворюваннях сечовивідних шляхів.

 • Ниркова недостатність. Супроводжується поліурією із-за порушення роботи органу. Характерна ознака – безбарвною сеча стає і в ранковий час. Характеризується болями в попереку. Лікування складне, включає в себе відновлення порушених обмінних процесів, купірування супутніх патологій. На пізніх стадіях вдаються до гемодіалізу і трансплантації.
 • Цистит. Супроводжується почастішанням позивів через запалення слизової сечового міхура. Незважаючи на відсутність збільшення кількості сечі, вона нерідко втрачає забарвлення. Симптоми: біль при сечовипусканні, біль внизу живота. Лікується патологія антибіотиками.
 • Сечокам’яна хвороба. Знебарвлення є наслідком наявності каменів в сечоводах і нирках. При конкрементах приймають препарати, розчиняють їх і виводять природним шляхом.
 • Нетримання. Викликається ослабленням м’язів тазового дна. Постійне підтікання урини призводить до її разбавленності. Лікування – гімнастика або операція.
1.2.3

Патології печінки

Гепатит нерідко супроводжується зміною кольору сечі із-за попадання в неї ферментів печінки (білірубіну). Але на ранній стадії спостерігається втрата фарбування з-за патологій секреторної функції, пізніше сеча стає темною.

Гепатит В невиліковний, гепатит С погано піддається терапії. Можна вжити заходів для того, щоб привести патологію в стадію ремісії. Використовуються препарати, які відновлює клітини печінки, нормалізують травлення, знижують вірусне навантаження.

1.3

Ліки

Такого симптому сприяє прийом деяких ліків. Найчастіше це сечогінні засоби. Вони збільшують порції і частоту сечовипускань. Урина не встигає забарвитися при частих сечовипусканнях із-за короткого часу перебування в сечовивідних шляхах.

Фактором знебарвлення може виступати етанол. З-за вживання ліків на його основі збільшується обсяг і водянистість сечі.

2

Особливості прояву

Якщо виділення прозорої сечі не супроводжується неприємними запахами, це добре і говорить про відсутність патології.

Насторожити має тривала присутність прозорої урини довше 2 тижнів, особливо якщо це не пов’язано зі зміною раціону або прийомом лікарських засобів.

2.1

Безбарвна урина у чоловіків

У чоловіків такий симптом викликаний попаданням в уретру еякуляту. Це випадкове явище, що не потребує терапії.

Безбарвна сеча може свідчити про початок патологічного процесу в нирках, основною ознакою стає зміна кольору на більш прозорий в ранкові години.

2.2

У дитини

У немовляти сеча прозора є фізіологічною. Відразу після народження органи так адаптуються до життя. В 3 місяці у дитини урина набуває жовтого відтінку.

У малюків у 2 роки причиною порушення можуть стати патології сечовидільної системи та гіпертермія. Інтоксикація нерідко викликає розвиток даного синдрому.

У підлітків у пубертатному періоді обесцвеченная сеча є нормою.

3

Що робити?

Якщо спостерігається олігурія (надмірне виділення) і сеча стає безбарвною, але інші симптоми відсутні, необхідно переглянути харчування. Слід знизити обсяг рідини до півтора літрів на добу, зменшити кількість водянистих овочів і фруктів.

Звертатися до лікаря необхідно, якщо є додаткові симптоми або перегляд харчування результату не приносить. Перед цим треба простежити за змінами стану 2-3 дні, вживаючи рідину в нормальних обсягах, щоб проаналізувати зміни кольору сечі.

Первинна діагностика полягає в зборі анамнезу і проведенні досліджень – необхідно здати аналіз сечі, крові, зробити УЗД. Терапія залежить від фактора, який спровокував захворювання. Не варто чекати стабілізації стану або займатися самолікуванням, це може призвести до погіршення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code