vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що являє собою УЗД простати: підготовка до процедури та показання до проведення

Якщо лікар призначав УЗД простати, підготовка до неї не буде становити труднощів для пацієнта. УЗД представляє собою неінвазивний метод діагностики різних захворювань органів черевної порожнини і малого тазу. На відміну від рентгенологічного дослідження, він абсолютно нешкідливий для статевих органів чоловіка. Передміхурова залоза є органом сечостатевої системи чоловіків. Вона має невеликі розміри і розміщується в малому тазі. Передміхурова залоза межує з прямою кишкою і сечовим міхуром. УЗД дозволяє оцінити величину простати, її контури, консистенцію, наявність новоутворень. Коли проводиться ультразвукове дослідження і як повинен підготуватися до нього пацієнт?

Что представляет собой УЗИ простаты: подготовка к ней и показания к проведению

Особливості ультразвукової діагностики

УЗД простати здійснюється за допомогою спеціального приладу. В основі цього методу лежить п’єзоелектричний ефект. Він полягає в тому, що різні за походженням тканини володіють різним акустичним опором. При проходженні ультразвукових хвиль через тканини передміхурової залози відбувається їх часткове відображення. Чим вище опір і відображає здатність, тим світліше будуть виглядати структура органу на екрані апарату. За допомогою УЗД можна визначити відстань безпосередньо до зони поділу двох середовищ. Це дозволяє виявити нехарактерні для даного органу тканини, мають іншу щільність.

Ультразвукове дослідження по-іншому називається ультрасонографией або скануванням. Основними складовими апарату є датчик і генератор хвиль. В даний час виділяють 2 способи дослідження передміхурової залози з допомогою УЗД: трансректальне (через пряму кишку) і трансабдомінальний (через стінку черевної порожнини). Перший спосіб є найбільш інформативним і застосовується частіше.

Показання до обстеження

Подібне дослідження проводиться не всім чоловікам. УЗД призначається лікарем у випадку, якщо у пацієнта є симптоми простатиту, доброякісної гіперплазії або інших захворювань, а також якщо людина проходить профілактичний огляд. Патологія передміхурової залози може проявлятися по-різному. Хворі можуть звертатися до лікаря зі скаргами на дизуричні явища (біль під час виведення сечі, зниження напору сечі, зниження її обсягу), болі в нижній частині живота, неприємні відчуття під час статевих контактів, виділення з заднього проходу.

Деякі з цих симптомів можуть бути ознаками запалення сечового міхура. УЗД організується в ситуації, коли підвищений рівень простатичного антигену чи є зміни в спермограмі. Так як на сьогоднішній день УЗД проводиться в амбулаторних умовах, багато чоловіків вважають за краще обстежитися в платних клініках, не відвідуючи лікаря. При появі перелічених симптомів у першу чергу потрібно проконсультуватися у уролога. Він призначить повне обстеження і на підставі отриманих даних встановить діагноз. Що ж стосується протипоказань до проведення УЗД простати, то вони відсутні. Виняток становить ситуація, коли в силу обставин пряма кишка у чоловіка була видалена. У цій ситуації трансректальне дослідження буде неможливо провести.

Підготовчий етап

Як підготуватися до УЗД простати? Підготовка чоловіки багато в чому визначається способом дослідження. Якщо УЗД планується проводити через передню черевну стінку, то пацієнт повинен напередодні дослідження (вранці) наповнити свій сечовий міхур.

Для цього досить випити близько півлітра рідини. Краще, щоб це була чиста кип’ячена вода. Мочитися після цього не можна. Наповнення сечового міхура забезпечує кращу доступність передміхурової залози. Сечовий міхур повинен бути наповненим, в іншому випадку дослідження може бути відкладено. Якщо ж випити занадто багато рідини, то під час процедури пацієнт може відчувати неприємні відчуття, так як лікар буде натискати датчиком на черевну стінку. Для змазування живота використовується спеціальний гель, тому доцільно взяти з собою серветку або рушник.

Як підготуватися до УЗД передміхурової залоз чоловікам, якщо процедура здійснюється через задній прохід? Підготовка в даній ситуації передбачає дотримання дієти за дві-три доби до дослідження, постановку очисних клізм. Останні ставляться ввечері і вранці перед процедурою. Очищення кишечника краще всього проводити чистою водою. Можна застосовувати і сучасні методи очищення, які передбачають прийом спеціальних засобів («Фортрансу»). Дієта передбачає виключення продуктів, що викликають бродіння і підвищене утворення газів у кишечнику. За кілька годин до дослідження потрібно наповнити сечовий міхур.

Техніка проведення

Необхідно знати не тільки те, як готуються до УЗД передміхурової залози, але і як проводиться ця процедура. Трансабдомінальне УЗД проводиться в положенні пацієнта лежачи на спині. Лікар кладе датчик апарату на передню стінку живота. До цього живіт обов’язково потрібно змочити гелем. Це потрібно для отримання більш достовірного результату. Сканування залози організується в двох площинах: поперечної і поздовжньої.

Трансректальне дослідження проводиться іншим чином. У цій ситуації пацієнта треба покласти на лівий бік. Ноги повинні бути зігнуті в колінах. Щоб уникнути травмування слизової прямої кишки на датчик надівається спеціальний латексний ковпак. Для цього можна використовувати простий одноразовий презерватив.

Діаметр вводиться датчика невеликий (менше 2 см), тому великого дискомфорту процедура не викликає. Обов’язково датчик змащується гелем. Якщо в процесі дослідження простати визначається новоутворення чи інший дефект, може бути організована біопсія. При цьому береться невеликий фрагмент тканин залози для подальшого гістологічного дослідження і виключення злоякісної патології (раку). По закінченні процедури лікар оцінює отримані дані і пише висновок. Воно допомагає поставити точний діагноз.

Результати дослідження

Висновок лікаря багато в чому залежить від його знань і умінь. Після дослідження оцінюються такі показники:

 • контури передміхурової залози;
 • її розміри;
 • обсяг;
 • однорідність;
 • рівень ехогенності;
 • форма.

У здорового чоловіка в нормі заліза має рівні чіткі контури, рівномірну структури, поздовжню величину від 2,4 до 4,1 см, поперечний – від 2,7 до 4,2 см, об’єм менше 26 см3, трикутну або овальну форму.

Оцінюється і передньо-задній розмір залози (товщина). Залоза має бути симетричною. Асиметрія нерідко вказує на рак передміхурової залози. УЗД дозволяє виявити ознаки таких захворювань: раку простати, доброякісної гіперплазії, наявності каменів, запального процесу.

В першу чергу слід виключити рак. При раку можуть визначатися нерівні краї, виявляється асиметрія органу, залоза збільшена в розмірі і обсязі. Підвищення ехогенності також є непрямою ознакою новоутворень. Всі отримані дані у вигляді висновку повинні бути спрямовані до лікаря-уролога для постановки остаточного діагнозу. Останній ставиться не тільки на підставі даних УЗД. Враховуються скарги пацієнта, дані лабораторних досліджень.

Переваги ультразвукового дослідження

УЗД має такі позитивні сторони:

 • є доступним методом дослідження;
 • не чинить негативного впливу на клітини органу, на відміну від рентгена, де в основі лежить іонізуюче випромінювання;
 • не має обмежень за віком;
 • дає можливість отримання даних в реальному часі;
 • легко переноситься пацієнтами;
 • не викликає ускладнень;
 • є інформативним і достовірним методом;
 • не потребує складної підготовки.

Таким чином, захворювання передміхурової залози зустрічаються в осіб чоловічої статі дуже часто. Серед хворих велику кількість молодих чоловіків.

УЗД є обов’язковим методом дослідження, якщо хвора людина пред’являє скарги, характерні для патології передміхурової залози. Від своєчасності і якості діагностики багато в чому залежить прогноз для здоров’я і тактика лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code