vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що являє собою ультразвукове дослідження?

Ультразвукове дослідження є поширеним методом діагностики стану внутрішніх органів людини. Його широко застосовують в різних клініках. Щоб провести діагностику, не потрібно робити уколов, надрізів та інших неприємних процедур. При цьому лікар має можливість спостерігати стан і роботу органів.

Что представляет собой ультразвуковое исследование?

Не так давно ультразвукові методи дослідження представлялися фантастичними, а сьогодні вже існує можливість отримання трьох – і чотиривимірного зображення. Багатьох людей цікавить: для чого роблять УЗД? Застосування ультразвукових технологій в медицині розширюється. Наприклад, крім діагностичної функції, ультразвук застосовують і в лікувальних цілях.

Як відбувається процедура ультразвукової діагностики?

Апарат ультразвукового дослідження випромінює високочастотні хвилі, які не відчуваються людиною. Глибина проникнення залежить від моделі пристрою та його призначення. Тканини і утворення в організмі людини мають різну структуру і щільність, тому утворюють ехо різної частоти. Спеціальний датчик уловлює відлуння і перетворює зображення.

За допомогою різних програм вдається виміряти органи і виявити камені, пісок та інші сторонні предмети.

На зображенні щільні структури мають світлий відтінок, а рідини і м’які оболонки виглядають темними.

Перешкодою для поширення ультразвуку є повітря, тому перед процедурою рекомендується відмовитися від продуктів, що провокують метеоризм, і пити більше рідини. З цієї ж причини використовують спеціальні гелі. Вони не тільки забезпечують ковзання датчика, але і сприяють поширенню хвиль.

Крім стандартного дослідження, при якому вивчаються статичні органи, апарат УЗД дозволяє виміряти рухомі об’єкти (ефект Доплера). Ця методика застосовується для визначення швидкості кровотоку і стану судин. Вона дає можливість відокремити кровоносну систему вагітної жінки від кровоносної системи плода.

Підготовка до обстеження

Підготовка залежить від того, які органи підлягають обстеженню. Якщо має УЗД діагностика черевної порожнини, то слід дотримувати певну дієту. Протягом трьох днів перед процедурою не можна вживати солодкі фрукти і овочі, здобу, газовані напої, чорний хліб, капусту та інші продукти, які сприяють газоутворенню в кишечнику. Для цих же цілей приймають сорбенти. Перед обстеженням утримуються від прийому їжі протягом 6-12 годин.

Дослідження органів малого тазу проводиться з наповненим сечовим міхуром, для чого за годину до процедури необхідно випити 1 літр очищеної негазованої води.

Деякі види обстежень потребують очищення кишечника, для чого рекомендується застосовувати клізму. Це необхідно заздалегідь уточнити у фахівця.

Навіщо призначають ультразвукову діагностику?

Основні завдання, для вирішення яких використовують ультразвукову діагностику:

 1. Виявлення різних патологій будови і розвитку внутрішніх органів людини.
 2. Раннє виявлення патологій на скринінгових обстеженнях при вагітності.
 3. Моніторинг процесу відновлення внутрішніх органів у процесі лікування. Відсутність шкідливого для організму опромінення дозволяє повторювати УЗД з будь-якою частотою, необхідної для лікувального процесу.
 4. Зіставлення отриманих при обстеженні даних з лабораторними дослідженнями дозволяє більш точно поставити діагноз пацієнту.

Лікар призначає ультразвукову діагностику при скаргах пацієнта на біль або дисфункцію внутрішніх органів. Це один з перших методів виявлення патології і новоутворень на тілі людини. Метод є одним з найпростіших і не впливає на процеси організму, на відміну від рентгеноскопії або МРТ.

Як метод діагностики УЗД застосовують у таких галузях медицини, як:

 • офтальмологія;
 • кардіологія;
 • акушерство та гінекологія;
 • дослідження внутрішніх органів людини (печінка, нирки, щитоподібна і підшлункова залози, жовчний міхур);
 • энцефалография.

Різновидом ультразвукового дослідження є сонографія. Вона дозволяє спостерігати роботу органів в динаміці. Часто таку процедуру призначають для вивчення стану хребта та суглобів:

 • посттравматичний та післяопераційний зміна некостных тканин;
 • виявлення грижі міжхребцевих дисків;
 • патології при остеохондрозі;
 • протрузія хребта і болі в спині;
 • артрит;
 • обстеження суглобів;
 • зміни в хрящових тканинах в результаті лікування;
 • контроль розвитку пухлин.

УЗД застосовують і під час оперативного втручання, щоб більш точно провести маніпуляцію. Наприклад, при пункціях, склерозировании вен.

Способи проведення ультразвукової діагностики

Перед першою процедурою пацієнта цікавить питання: як роблять УЗД? Існує три основних способи отримання інформації:

 1. Трансабдомінальний. Цей метод найбільш поширений. Під час обстеження датчик стосується поверхні шкіри поблизу досліджуваного органу. Для пацієнта такий спосіб є найбільш зручним, але він вимагає певної підготовки (наповнення сечового міхура, очищення кишечника, дотримання дієти). Деякі органи знаходяться ближче до поверхні тіла, а інші приховані глибоко, так що їх ретельному огляду завадить вміст шлунка або кишечника.
 2. Трансвагінальний. Датчик системи ультразвукового дослідження у формі вузької трубки вводиться в піхву. Метод використовується для обстеження жінок, при цьому немає необхідності наповнювати сечовий міхур. Цей спосіб більш інформативний, так як органи проглядаються набагато чіткіше.
 3. Трансректальне. Датчик у вигляді вузької трубки вводиться в пряму кишку, і лікар робить знімки органів під різними кутами. Найбільш часто застосовується у чоловіків, для вивчення репродуктивних органів. Процедура не вимагає дотримання певного режиму харчування, але перед дослідженням необхідно спорожнити кишечник самостійно або за допомогою клізми.

УЗД при вагітності

Хоча вагітність і є природним станом, під час неї призначають цілий комплекс ультразвукових досліджень. Це цілком зрозуміло, адже кожна мати хоче бути впевнена, що майбутня дитина розвивається правильно і які-небудь відхилення відсутні.

УЗД дозволяє визначити вагітність вже через два тижні після запліднення яйцеклітини. Таке обстеження призначають при плануванні дитини, але воно не є обов’язковим.

Діагностика вагітності передбачає три скринінгу по одному в кожному триместрі, які дозволять спостерігати розвиток плоду.

Перше обстеження проводять на 12-13 тижні вагітності. Воно виявляє серйозні вади розвитку і дає можливість своєчасно перервати вагітність.

За допомогою УЗД лікар:

 • визначає точний термін вагітності;
 • визначає кількість плодових яєць і їх розміри;
 • визначає серцебиття плода;
 • контролює норми рухової активності ембріона;
 • досліджує стан пуповини, хоріона, амніона і жовткового мішка;
 • контролює стан матки і яєчників жінки, ймовірність передчасного переривання вагітності.

На додаток до ультразвукового дослідження лікарі проводять біохімічний скринінг. Він виявляє в крові матері маркери серйозних захворювань (хвороба Дауна, Едвардса, Тернера та інші).

Друге обстеження проводять з 18 по 22 тиждень вагітності. На ньому визначають:

 • структуру і стан плаценти;
 • розміри плоду (окружність грудей, голови, зріст, масу тіла);
 • наявність відхилення від норми у розвитку мозку;
 • кількість навколоплідних вод.

На цьому терміні вже можливо визначити стать дитини, якщо батьки бажають його знати. Але першочерговим для фахівців є виявлення можливих вад та патологій.

Вже можна порахувати пальці на руках і ногах, спостерігати будова хребта, стан носогубного трикутника.Третє УЗД проводять на 30-32 тижні вагітності. Основне його завдання полягає у вивченні стану плаценти та розвитку плода.

Контролюється кровообіг і стан пуповини. Порушення в плаценті впливають на розвиток малюка, внаслідок чого дитина не набирає достатню вагу.

Велике значення має обстеження внутрішніх органів плоду. Воно не тільки виявляє вади, але і дозволяє застосувати внутрішньоутробне лікування. Наприклад, при непрохідності сечоводу розширюють його, щоб запобігти руйнуванню нирок.

3D і 4D ультразвукове обстеження

На сьогоднішній день обладнання дозволяє отримувати не тільки стандартне двомірне зображення плоду при обстеженні вагітної жінки. З допомогою трьох – і чотиривимірний ехографії можна побачити об’ємне і більш помітне зображення в динаміці. Це означає, що існує можливість спостерігати на екрані рух майбутньої дитини.

Якість зображення залежить від терміну вагітності, об’єму рідини в міхурі, рухової активності дитини. Таке зображення найбільш наближене до реальності, дозволяє батькам заздалегідь познайомитися з дитиною, зробити першу фотографію і навіть записати відео. Якщо двомірне зображення часто незрозуміло звичайній людині, далекій від медицини, то при об’ємній ехографії можна розрізнити не тільки окремі частини тіла, але і розібрати міміку малюка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code