vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке жовте тіло і як воно виглядає на УЗД?

Мабуть, кожна жінка хоча б раз у житті проходила УЗД на жовте тіло яєчника. І не дивно, адже ця на перший погляд малозначима заліза відіграє дуже важливу роль в жіночому організмі.

Что такое желтое тело и как оно выглядит на УЗИ?

Що таке жовте тіло яєчника і для чого воно потрібно?

У момент овуляції в яєчнику відбувається розрив домінантного фолікула, з якого згодом виходить яйцеклітина. Із залишків того самого фолікула і утворюється тимчасова ендокринна залоза внутрішньої секреції – так зване жовте тіло або лютеїнова заліза. Цей орган виробляє гормон прогестерон, необхідний для нормального протікання вагітності. Якщо запліднення не відбувається, жовте тіло гине на 12-14 добу менструального циклу. При настанні ж вагітності лютеїнова заліза активно функціонує аж до утворення плаценти.

Як виглядає лютеїнова заліза на ультразвуковому дослідженні?

Лютеїнова заліза (жовте тіло) – динамічний орган, який змінюється в залежності від фази менструального циклу. Вона починає активно рости після настання овуляції і повністю инволюционирует, якщо вагітність не настала. Лютеїнова залоза функціонує в період репродуктивного віку. При трансвагінальної дослідженні протягом 3-8 днів вона визначається в області одного яєчника і являє собою невеликий мішечок з нерівними краями і різної ехогенністю. Як було сказано раніше, вона визначається після настання овуляції і під час вагітності до 7-8 тижнів.

Нормальна заліза проходить у своєму розвитку 4 стадії:

 1. Збільшення числа фолікулярних клітин, формування домінантного фолікула.
 2. Перетворення зернистих клітин в лютеиновые.
 3. Злиття клітин майбутньої залози. Далі відбувається розрив домінантного фолікула і вихід яйцеклітини.
 4. Зворотний процес. Якщо в організмі жінки відбуваються патологічні гормональні зміни і формування кісти яєчника, то четвертій стадії може і не бути.

Нормальні розміри жовтого тіла:

 • від 17 до 23 мм – це здорове жовте тіло, яке готове до запліднення; такий розмір характерний для фази овуляції;
 • від 20 до 30 мм при вагітності – фізіологічний перебіг вагітності;
 • від 24 до 30 мм при відсутності вагітності – фолікулярна кіста жовтого тіла;
 • від 30 і більше – кіста жовтого тіла.

Коли показане УЗД:

 • при плануванні вагітності, для оцінки овуляторної функції організму;
 • при затримці менструальних виділень (дослідження на предмет виявлення фолікулярної кісти або вагітності);
 • при проблемах з зачаттям;
 • на початку вагітності для оцінки стану органу;
 • при підозрі на кісту жовтого тіла;
 • динамічне спостереження за лютеїнової кістою.

Підготовка до процедури і доступ при УЗД

Особливої підготовки дане дослідження не вимагає. За день до УЗД слід відмовитися від газоутворюючих продуктів (молоко, чорний хліб, яйця, часник, кукурудза, банани і так далі) і прийняти 2 капсули Еспумізану на ніч. В залежності від доступу потрібен або спорожнений сечовий міхур, або повний.

На сьогоднішній день прийнято виділяти наступні види доступів:

 1. Трансвагінальний доступ – застосовується до жінок, що живуть статевим життям. При даному способі УЗД використовується спеціальний довгастий датчик і презерватив для дослідження. Проводиться процедура в положенні лежачи на спині, з зігнутими колінами. Сечовий міхур повинен бути спорожнений.
 2. Абдомінальний доступ – застосовується у дівчат. Проводиться в положенні лежачи на спині. При даному дослідженні використовується звичайний датчик і гель-змазка. Для такого доступу необхідний повний сечовий міхур, так як наповнений орган зрушить внутрішні статеві органи у напрямку до черевної стінки, що полегшить діагностику.
 3. Трансректальне – додатковий доступ. Застосовується в рідкісних випадках, коли неможливо точно поставити діагноз (найчастіше при розриві кісти жовтого тіла).

Патологія лютеинового тіла при УЗД

 1. Найчастіша патологія – це кіста жовтого тіла. Виділяють фолликулярное освіта і безпосередньо кісту жовтого тіла. Вони відносяться до доброякісних новоутворень жовтого тіла.
 2. Недостатність лютеинового тіла.
 3. Апоплексия кісти жовтого тіла – загрозливе життя стан.
 4. Перекрут яєчника разом з кістою жовтого тіла.

Кісти жовтого тіла

Функціональні кісти. Найбільш часто патологія зустрічається серед жінок дітородного віку і виникає внаслідок запальних процесів у паренхімі яєчника або з-за гормональних збоїв. Може виникнути безпосередньо на місці жовтого тіла (тоді мова йде про лютеїнові кісти) або на місці лопнув домінантного фолікула – фолікулярній кісті.

Такі кісти частіше не мають клінічних проявів і часом визначаються випадково при черговому дослідженні. Екстреного лікування не вимагають. При такому діагнозі часто застосовується вичікувальна тактика. Якщо фолікулярна кіста не зникла за 2-4 менструальних циклу, тоді така кіста називається лютеїнової.

Серед лютеиновых кіст (або кіст жовтого тіла) можна виділити:

 1. Геморагічну кісту жовтого тіла. Виникає при значній кровотечі з поверхневих фолікулярних судин при розриві фолікула. Результатом може бути гематома, яка на УЗД виглядає як мішковидний утвір з більш щільним вмістом в порівнянні з нормальним жовтим тілом. При доплеровском дослідженні виявляється посилення судинного малюнка і кровотоку в межах патологічної області. Можливий також такий розрив кісти, що супроводжується сильними болями внизу живота і синдромом інтоксикації. При УЗД виявляються ті, що розірвалися освіти, прилеглі до одного з яєчників, і вільна рідина в порожнині малого тазу.
 2. Кіста жовтого тіла, пов’язана з фізіологічною вагітністю. Частіше виявляється випадково при ультразвуковому дослідженні або при кесаревому розтині. У 97% випадків лікування не вимагає і самостійно зникає після дозволу вагітності.
 3. Текалютеиновая кіста жовтого тіла. Виникає внаслідок дії різних факторів на не розірвався домінантний фолікул. Такими чинниками може виступати синдром гіперстимуляції яєчників або дію ендогенних гормонів. На ультразвуковому дослідженні являє собою мішковидний утвір збільшеного розміру. Може виникнути під час вагітності із-за великого вмісту ХГЛ в крові.

У групі ризику розвитку таких кіст знаходяться:

 • жінки, які закінчили свій репродуктивний період;
 • жінки, у яких відбулася рання менопауза;
 • жінки, в анамнезі яких є запальні або гормонозалежні захворювання яєчників;
 • нерожавшие жінки старше 40 років;
 • жінки з 3 і більш кількістю пологів;
 • при наявності більше двох абортів в анамнезі;
 • жінки, у яких спостерігаються незначні кровотечі у постменопаузальному періоді;
 • жінки з обтяженим спадковим гінекологічним анамнезом.

Недостатність лютеинового тіла

Близько 29% жінок дітородного віку мають такі проблеми. При даній патології відбувається зменшена кількість вироблення гормону прогестерону, що, в свою чергу, впливає на менструальний цикл і на плин вагітності.

Причини недостатності жовтого тіла:

 1. Генетична патологія.
 2. Патологія самого гіпофіза. Виникає внаслідок онкологічних уражень, генетичних мутацій або травм.
 3. Патологія самих яєчників. Це можуть бути і запальні захворювання, синдром полікістозних яєчників, і злоякісні ураження, а також ятрогенное дію на органи.

В результаті такої патології відбуваються постійні порушення менструального циклу і проблеми з зачаттям і виношуванням плоду. Недолік гормону прогестерону ускладнює прикріплення заплідненої яйцеклітини до ендометрію матки і подальший її розвиток. Жовте тіло на УЗД виглядає зменшеним в розмірі, порівняно з нормальною залозою. Можливо відсутність жовтого тіла або навіть домінантного фолікула.

Апоплексия кісти жовтого тіла

Загрозливе життя стан, що супроводжується сильними болями і интоксикационным синдромом. Часто виникає при сильному фізичному навантаженні або при статевому акті. Якщо таку кісту спостерігати в динаміці, то на ультразвуковому дослідженні буде зменшення в обсязі освіти і наявність вільної рідини в порожнині малого тазу. За допомогою пункції зводу малого таза можна визначити характер вмісту. Такий стан, незалежно від об’єму кісти, вимагає невідкладного хірургічного втручання.

Перекрут ніжки разом з кістою яєчника

Досить рідкісна патологія. Виникає при розмірі кісти більше 5 см і частою фізичному навантаженні або певному положенні тіла. При цьому відбувається повний або частковий перекрут ніжки яєчника. При УЗД виявляється незначно збільшений в обсязі яєчник і великого розміру кіста. При доплеровском дослідженні повністю або частково відсутня кровотік. Це теж ургентна патологія і вимагає термінового втручання хірургів.

Важливо пам’ятати: висновок лікаря функціональної діагностики – це не діагноз. Для проведення подальших досліджень та призначення адекватного лікування необхідно звернутися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code