vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке вроджений порок серця

Вроджений порок серця – дуже важке захворювання. Воно часто стає причиною смерті новонароджених, особливо в перший місяць життя. На превеликий жаль, сучасна медицина не до кінця ще з’ясувала всі причини, які провокують таку проблему. Це може бути і порушення в онтогенетичному розвитку серця, і застрявання на певному етапі формування, різні відхилення. Останні вивчаються причини особливо ретельно.

Что такое врожденный порок сердцаАле в будь-якому випадку велика частина вад є наслідком захворювань, які жінка переносить під час вагітності та через неправильний раціон. Наприклад, якщо в перший триместр мала місце така хвороба, як краснуха, то ризик виникнення вад у дитини дуже великий. Деякі фахівці схиляються до думки, що дана патологія може бути викликана і хронічними інфекціями або інтоксикацією, хоча достовірно ця думка ще не підтверджена. Зазвичай вроджений порок серця у новонароджених йде в комплексі з іншими відхиленнями.

Постановка діагнозу

Ставлять такий діагноз легко, але насправді для цього не підходять звичайні способи, так як вони не дають точного характеру. Точність визначення може бути тільки в наступних випадках:

 • дефект міжшлуночкової перегородки;
 • при стенозі аорти;
 • якщо є стеноз легеневої артерії;
 • боталлова протока відкрита.

Діагностика проходить без ускладнень, якщо всі ці форми будуть в чистому вигляді. Але як показує практика, більшість ВПС має комбіновані варіанти, тобто присутні кілька видів відхилень. Саме це і обумовлює складність визначення конкретного пороку. Щоб діагноз був поставлений правильно, необхідно використовувати спеціальне складне устаткування, інструменти і методи обстеження.

Вроджений порок серця: симптоматика

Симптоми такого захворювання можуть мати специфічний характер. Знову-таки все залежить від форми пороку. Але є загальні моменти, які дозволяють визначити проблему у дітей і у дорослих:

 1. Якщо у дитини не було захворювань, які могли в ранньому віці спровокувати появу пороку, то його визначають як вроджений.
 2. При народженні і в наступні перші роки життя дітей обстежують на предмет шуму і відхилень розвитку серця (розмір, форма тощо). Такі моменти безпосередньо вказують на вроджені вади серця у дітей.
 3. У багатьох випадках зовнішні відхилення розвитку, наприклад, заяча губа або шестипалість, вказують на те, що під час утробного розвитку сталися збої у формуванні органу.
 4. Коли наявний ціаноз, але при цьому адекватних причин його появи діагностувати не можуть.
 5. У зовнішньому аспекті вроджений порок може вплинути на фізичний і розумовий розвиток. У хворих дорослих дуже яскраво виражена інфантильність. Найчастіше такий симптом спостерігається при стенозі аорті або загальній гіпоплазії серця.
 6. При кардіологічному обстеженні може відзначатися систолічний шум, причому в місці, де його бути не повинно.
 7. У такому разі розвиваються такі захворювання (поліглобулія і гіперглобулія), коли еритроцитів стає багато, причому їх розміри збільшені порівняно з нормою. Такий розвиток події часто зустрічається при ціанозі.

Перші два пункти зустрічаються в будь-якої формі пороку. Що стосується ціанозу, то він має особливо виражену симптоматику, якщо є проблема, пов’язана зі стенозом легеневої артерії і транспозицією судин. В інших варіантах він може і не проявлятися. Такий прояв може показати себе з самого народження або ж може бути епізодичним, якщо дитина плаче, кричить чи пыдхопила інфекцію. Може спостерігатися відхилення у розвитку фаланг або нігтьових пластин. Вада може відображатися і на блідості шкірних покривів.

Систолічний шум супроводжує практично всі форми захворювань, в залежності від виду э своя інтенсивність. Діти мають шуми у верхній частині грудей з лівого боку або ж їх можна почути біля легеневої артерії. Шуми можуть спостерігатися і у випадку, коли розміри серця дещо збільшені.

Що стосується форм і розмірів органу, то тут все залежить від наявних дефектів та причин, що їх викликали. Багато лікарів починають обстеження з електрокардіографії. Але вона дає неповноцінну картину, тому необхідно додатково застосовувати кимографию та ангіографію. Отримана рентгенограма дає можливість побачити не тільки конкретний вид захворювання, але і стадію розвитку, супутні патології.

Вроджені вади серця у дорослих можуть в подальшому давати про себе знати у вигляді задишки і больових відчуттів в лівій частині грудей, тобто в області розташування органу.

Таке захворювання має класифікацію в залежності від того, в якій формі перебуває ціаноз:

 1. Ціаноз відсутній. Така група зустрічається при стенозі і гіпоплазії аорти, ідіопатичної гіпертрофії органу і при звуженні атріовентрикулярного отвору з лівого боку.
 2. Ціаноз розвивається не відразу, а через певний час. Зустрічається при відкритому овальному отворі, якщо боталлова протока залишається відкритою або міжшлуночкова перегородка має дефект.
 3. Постійний ціаноз, дефіцит кисню. Спостерігається така форма в разі трикамерного органу, стенозу легеневої артерії, тетралогії Фалло і транспозиції судин.

Дуже важливо такі захворювання вчасно діагностувати, так як лікування будь-якої форми вимагає певного часу. І чим більше його буде втрачено, тим важче будуть наслідки, включаючи і летальний результат.

Як визначаються уроджені та набуті вади серця?

Найбільш часті форми вади, які зустрічаються це:

 • відкрита боталлова протока;
 • вузькі розміри легеневої артерії;
 • дефект міжшлуночкової перегородки.

Що стосується останнього виду, то тут перегородка може бути не лише спотвореною, але і відсутною. Насправді, будь-які зміни в розмірах дефекту будуть позначатися на перебігу хвороби. Чим менше патологія, тим легше працювати серцю. Відповідно, людина має більше шансів на довге життя.

Такий процес перешкоджає попаданню крові в капіляри легень. Також розмір звуження обумовлює зміну (або відсутність зміни) розмірів серцевого м’яза. В залежності від вираженості дефекту, прогноз може бути абсолютно різним. Якщо стеноз сильний, то летальний результат може наступити вже на 2-му році життя. В інших випадках людина може жити і до 15 років і навіть довше.

При відкритій боталловій протоці прогноз йде більш сприятливий, до того ж лікування більш успішне. Звуження аорти частіше спостерігається у дітей, які народжуються раніше покладеного терміну. Тому і смертність в цьому випадку досить висока.

Інші пороки обстежуються більш важко. До видів, що важко діагностуються, відносять:

 • транспозицію судин;
 • овальний отвір у відкритому стані.

Також сюди відносяться ті випадки, коли є кілька різнопланових ускладнень.

У першому випадку можуть спостерігатися такі симптоми, як:

 • задишка;
 • ціаноз;
 • серце не змінює своїх розмірів або ж збільшення відносно невелике з правого боку;
 • тон має чистий характер;
 • систолічний шум слабо виражений;
 • 2 тон посилений.

Таке захворювання дозволяє жити, якщо в комплексі діагностуються ще патології, які дозволяють полегшити нормальний струм крові по організму.

Якщо овальний отвір відкритий, то при обстеженні іноді спостерігаються пресистолічний шум у середині грудей, зміна лівого шлуночка і передсердя, при цьому якщо є мітральна недостатність, то венний пульс буде позитивним.

Двостулковий клапан рідко піддається змінам. Частіше цю ділянку зачіпають звуження, що кваліфікується як набутий порок. Якщо є дефекти в 3-хстулковому клапані, то зазвичай разом з цим є й інші проблеми. Такі патології виникають в результаті порушень внутрішньоутробного розвитку. В такому випадку у дитини буде спостерігатися «синя хвороба», збільшення правого боку органу, почне з’являтися венний пульс і систолічний шум.

Завдяки сучасним технологіям діагностувати вроджені або набуті пороки стає набагато легше. Це допомагає дитині або дорослому скорегувати свій спосіб життя. Лікарі призначають курс лікування, який просто не обійдеться без хірургічного втручання (в більшості випадків). Сьогодні широко використовуються такі методи:

 • фоноелектрокардіографія;
 • ангіокардіографія;
 • катеризація ділянок органу, які визначають наявність кров’яного тиску в серці.

Можливі ускладнення при вроджених пороках серця

Звичайно, наслідки пороку залежать від того, наскільки виражений дефект і як перебігає хвороба. Але крім летального результату у хворого можуть виникнути й інші ускладнення:

 • будь-яка форма ВПС викликає серцеву недостатність;
 • якщо порок ціанотічний, то буде спостерігатися бактеріальний ендокардит;
 • так як через порушення в будові серця кров циркулювати по організму не може ян слід, то з самого дитинства людина починає часто хворіти на пневмонію;
 • якщо ВПС викликає збагачення малого кола кровообігу, то буде спостерігатися синдром Ейзенменгера (висока легенева гіпертензія);
 • стенокардія та інфаркт міокарда мучать тих, у кого є стеноз аорти або ліва коронарна артерія має дефекти;
 • постійні проблеми з диханням, навіть під час незначних фізичних навантажень;
 • якщо є ціанотічний порок, то проблема релятивної анемії буде супроводжувати все життя.

Сам процес лікування таких проблем включає в себе кардинальну зміну способу життя, починаючи з корекції харчування та режиму дня. Також призначається контроль за імунітетом, так як будь-яка інфекція може призвести до летального результату. Легкі фізичні навантаження (піші прогулянки) припустимі, особливо якщо проходять на свіжому повітрі.

При вродженій ваді серця дитини з самого раннього віку необхідно привчати до легкої роботи, щоб вона не відчувала себе ущемленою. Якщо у малюка не діагностований ціаноз, то йому можна спокійно ходити в дошкільні і шкільні установи, але контроль за станом здоров’я має бути постійним. При будь-яких проявах задишки або погіршення самопочуття слід звертатися до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code