vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке відкрите овальне вікно в серці у дитини?

Відкрите овальне вікно в серці у дитини – це серцева патологія, яка на сьогоднішній день зустрічається у більшості дітей. Для такого процесу характерно збереження того контакту між правим і лівим передсердям, який спостерігається у малюка в утробі матері. В цей час кровопостачання дитини здійснюється за допомогою овального отвору у серці більшого діаметра. Після його появи на світ і першого вдиху відбувається радикальна зміна тиску між передсердями. При відсутності патології краю овального вікна більшого розміру з’єднуються з краями клапана.

Что такое открытое овальное окно в сердце у ребенка?

Фактори, супутні аномалії розвитку

До теперішнього часу фахівці не можуть дати точні причини неповного закриття овально вікна. Найчастіше вони виділяють наступні фактори ризику:

 • генетична схильність;
 • народження малюка раніше терміну;
 • вроджений порок серця;
 • вплив негативних факторів навколишнього середовища;
 • прийом міцних напоїв і куріння під час виношування дитини.

Якщо відкриття клапана овального отвору пов’язано з генетичною схильністю, то діаметр клапана приймає менше значення, чим діаметр овального вікна. Таке явище не буде давати йому повністю закритися.

Як проявляє себе серцева аномалія?

Як правило, патологічний процес, для якого характерна наявність відкритого отвори в серці у дитини, протікає безсимптомно. Виявляють аномалію найчастіше під час проведення планового УЗД. Але бувають випадки, коли патологія дає про себе знати:

 1. При заняттях спортом, кашлі або плачі у маленьких пацієнтів відбувається ціаноз, що виявляється в легкій ступені.
 2. Хвороби органів дихання запального характеру, які часто вражають дитячий організм.
 3. Відставання у фізичному розвитку.
 4. Брак повітря неможливість виконувати різні фізичні навантаження.
 5. Часті непритомні стани або наявність ознак порушення кровообігу в головному мозку.
 6. При виявленні будь-яких симптомів відкритого овального вікна у свого малюка необхідно терміново вирушати в поліклініку на прийом до педіатра. Він після огляду дитини направить його до лікаря-кардіолога для проведення ультразвукового дослідження серця.

Наскільки небезпечна патологія?

ТОВ не викликає ніяких серйозних занепокоєнь. Якщо щілина невеликого розміру, у дитини немає яких-небудь дисфункцій у функціонуванні серцево-судинної системи. Тиск у лівому передсерді більше, чим у правому. З цієї причини клапан між передсердями знаходиться в закритому положенні, в результаті чого вдається запобігти прямий скид крові.

ТОВ – це не порок серця. Представлена патологія більше відноситься до малих аномалій розвитку серця. Більшість людей з ТОВ живуть звичайним життям до самої старості.

Якщо ж представлена аномалія протікає в поєднанні з іншими захворюваннями серця, то ситуація зовсім інша. В такому разі під час кашлю або фізичних вправ здійснюється навантаження на серце, збільшується порожнина передсердя підвищується тиск, а також відбувається нетривалий скидання крові через відкритий отвір, обходячи легені.

Найсерйознішим ускладненням цієї аномалії є парадоксальна емболія. Утворені тромби, газові бульбашки, починаючи свій шлях від правового передсердя, потрапляють в ліве і продовжують рухатися далі, досягнувши судин головного мозку. Результатом такого процесу стане інсульт.

Методи діагностування

Одного зовнішнього огляду пацієнта недостатньо, щоб точно визначити наявність у ТОВ. Оглядаючи дитину, лікар повинен розпитати про симптоми: ціаноз шкіри, непритомні стани, часті ГРВІ. За допомогою аускультації вдається виявити наявність нехарактерних звуків у серці, які вказують на наявність патологічного шунта крові з камери з високим тиском в камеру з низьким.

Отримати більш точну клінічну картину, що вказує на наявність ТОВ, допоможуть наступні методи діагностики:

 • ЕКГ;
 • Ехокг;
 • рентген;
 • зондування серцевих порожнин.

При проведенні електрокардіограми у дитини з ТОВ вдається побачити зміни, що свідчать про високу навантаження на праві відділи серця. У дітей шкільного віку можна виявити рентгенологічні симптоми, що вказують на збільшення розмірів камер серця з правого боку і підвищення кількості крові в судинному руслі легень.

У немовлят для постановки діагнозу використовують трансторакальную двомірну ехокардіографію. Завдяки такій діагностиці вдається візуально виявити наявність ТОВ та визначити його діаметр.

При обстеженні дітей шкільного і підліткового віку задіють інформативну черезстравохідна Ехокг у поєднанні з пробою, що включає бульбашкове контрастування і напруження. Перша проба дозволяє поліпшити візуалізацію ТОВ, дізнатися його точний діаметр, оцінити патологічний шунт крові.

Отримати більше інформації при діагностиці можна за допомогою зондування серця. Однак такий метод вважається найбільш агресивним. Його проводять безпосередньо перед операцією у спеціалізованому кардіохірургічному стаціонарі.

Обов’язково проходити діагностику необхідно пацієнтам, у яких є такі захворювання:

 • варикозне розширення вен;
 • порушення кровообігу в мозку;
 • хвороби легенів хронічного типу.

Ефективна терапія

Якщо представлена аномалія протікає безсимптомно, то ніякої особливої терапію проводити не варто. Якщо у дітей з ТОВ є епізод транзиторної ішемічної атаки або інсульту в анамнезі, то в профілактичних цілях (уникнути утворення тромбів) лікар призначить системне лікування при використанні антикоагулянтів та дезагреганти.

Доцільність проведення хірургічного лікування визначається з урахуванням обсягу шунтування крові та його впливу на працездатність серцевої та судинної систем:

 1. Якщо має місце малий скидання крові, відсутня супутнє захворювання і ускладнення, то проводити операцію немає необхідності.
 2. Якщо діагностовано виражений патологічний скид потоку крові з передсердя, розташованого праворуч, у ліве, то це істотне показання до проведення малотравматичной рентгенэндоваскулярной оклюзії ТОВ. Її здійснюють під контролем рентгенології і эхокардиоскопии при використанні спеціального окклюдером. При його розкритті відбувається повна закупорка отвори.

В перші півроку після операції дитині прописують прийом антибіотиків з метою профілактики розвитку бактеріального ендокардиту.

Описана аномалія у маленьких пацієнтів не є важким захворюванням, вимагає негайного лікування. Якщо патологія була виявлена, але не доставляє дитині ніяких незручностей, то досить просто регулярно проходити обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code