vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке тромбофлебіт і чим він небезпечний

Тромбофлебіт – це судинне захворювання, що характеризується запаленням стінки вени (флебітів) і утворенням тромбу (згусток крові), який закриває просвіт судини. Це дуже серйозна хвороба, яка без належного та своєчасного лікування викликає багато ускладнень. Тромби можуть порушити кровообіг, закупорюючи судини, або, в гіршому випадку, відірватися від стінки вени і перенестися з потоком крові в судини інших органів. Діагностувати та лікувати хворобу повинен лікар-флеболог.

Что такое тромбофлебит и чем он опасен

У 90% випадків тромбофлебіт вражає судини нижніх кінцівок. Тут розрізняють два види вен: поверхневі і глибокі. Вони з’єднуються перфорантными венами. Через всі ці судини відбувається односторонній кров від периферії до центру. Є й рідкісні форми хвороби: чоловіки можуть страждати тромбофлебітом статевого члена, жінки – поверхневих вен молочної залози і передньої грудної стінки.

Фактори ризику захворювання

Назвемо причини, що сприяють виникненню захворювання:

 • уповільнення кровотоку;
 • підвищений рівень згортання крові;
 • пошкодження стінок вен;
 • зниження реактивності організму;
 • онкологія та інфекційні хвороби;
 • нейротрофічні розлади;
 • алергічні прояви;
 • поранення і травми;
 • хірургічні операції;
 • вагітність, пологи;
 • гормональні порушення;
 • запальні процеси внутрішніх органів.

У більшості випадків захворюванню передують варикозні хвороби. При варикозі тромбофлебіт поверхневих вен нижніх кінцівок має властивість повторюватися, прогресувати і викликати важкі ускладнення. Тромб, рухаючись вгору або вниз, може потрапити в глибоку вену.

При гнійно-запальному захворюванні обличчя може виникнути тромбофлебіт лицевих вен. Його можливі ускладнення – потрапляння інфекції в судини головного мозку або ураження очей.

До розвитку тромбофлебіту може призвести до запалення та тромбоз гемороїдальних вузлів. В інших випадках – порушення техніки компресійної склеротерапії (постін’єкційних тромбофлебіт).

Різновиди тромбофлебіту

Класифікація хвороби безпосередньо пов’язана з її локалізацією. Розрізняють тромбофлебіт поверхневий і глибокий. В залежності від протікання, він також поділяється на гострий і хронічний.

Поверхневий тромбофлебіт має характерні ознаки:

 • ущільнення в області вени;
 • почервоніння над запаленим ділянкою;
 • біль, ощущаемую по ходу вени;
 • больовий синдром при натисненні;
 • відчуття тяжкості в кінцівках, набряклість;
 • підвищення температури (локальна та загальна).

Найпоширеніший – тромбофлебіт великої підшкірної вени. Больовий синдром відчувається в місці проходження вени, яка на дотик стає твердою і нахабною, шкірний покрив припухає і червоніє. Температура тіла у хворого піднімається до 38 градусів і вище.

Глибокий тромбофлебіт вражає глибоко розташовані судини. Він зустрічається досить рідко і в основному розвивається в результаті септичного процесу, який розташовується поблизу розпаленої судини. При даному захворюванні тромб фіксується до венозної стінки досить міцно, тим самим зменшуючи або майже виключаючи можливість утворення тромбоемболії.

Тромбофлебіт глибоких вен нижніх кінцівок супроводжується сильним болем, відчуттям розбухання м’язи.

У деяких хворих запальний процес швидко поширюється вгору по судині і вражає великі вени. Це розвивається висхідний тромбофлебіт. Його симптоми – повна набряклість кінцівки (від сідниці до стопи), біль і тяжкість по всій нозі.

Дуже важко протікає гнійний тромбофлебіт. В організмі хворого формуються гнійні і піеміческіе вогнища, що виникають в результаті нагноєння тромбів, причому в разі утворення пиемического вогнища розвивається сепсис або спостерігається висхідний тромбоз великих вен.

Ще однією формою захворювання є мігруючий тромбофлебіт, який характеризується появою тромбів на одній або декількох кінцівках. Вони можуть протриматися кілька днів, потім безслідно зникають. Рецидиви захворювання можуть продовжуватися на протязі багатьох років.

Діагностика тромбофлебіту та його лікування

Діагноз захворювання лікар виносить після розпитування та огляду хворого. Для з’ясування поширеності тромбозу застосовують реовазографию і ультразвукову доплерографію. Найбільш достовірну картину можна отримати ультразвуковим дуплексним ангиосканированием. Цей вид дослідження дає інформацію про наявність тромбу, його «характер» і «віком».

Лікування захворювання тромбофлебіт може проводитися консервативно і рідше хірургічно.

Якщо тромбофлебіт неглибокий, область ураження невелика і немає патологій, пов’язаних з серцево-судинною системою, передбачається консервативне (медикаментозне) лікування. Воно спрямоване на попередження зростання тромбів і профілактику розвитку ускладнень.

Хворому прописують постільний режим, при цьому уражена кінцівка повинна перебувати в піднятому положенні для нормалізації відтоку крові і зниження ризику тромбоемболії. Показано рясне пиття (понад 2 л на добу) при відсутності протипоказань.

Засоби, що застосовуються для лікування захворювання:

 • НПЗЗ;
 • похідні рутина, є протекторами стінок судин, що володіють протизапальними властивостями;
 • дезагреганти (розріджують кров препарати);
 • полиэнзимные суміші (надають протинабрякову, імуномодулюючу дію);
 • флеботонікі (препарати, що збільшують венозний відтік крові);
 • антикоагулянти (сприяють зниженню згортання крові і запобігання утворення нових тромбів).

Процес лікування має проходити під постійним контролем лікаря, щоб не допустити прогресування захворювання.

При висхідних формах тромбофлебіту великої і малої підшкірних вен хворих госпіталізують, і, в залежності від того, наскільки він небезпечний, застосовують хірургічні або малоінвазивні методи. До останніх відноситься лазерна облітерація, склеротерапія, эндохирургия, встановлення кава-фільтра і тромбоэктомия. Після нормалізації кровотоку призначають медикаментозне лікування, що дозволяє повністю вилікувати хворобу.

Можливі ускладнення та профілактичні заходи

У будь-якому захворюванні головне – не запускати його, своєчасно звертатися за медичною допомогою і уважно ставитися до свого здоров’я. Чому так важливо помітити перші ознаки хвороби і почати ефективне лікування? Тому що ускладнення можуть бути дуже серйозними, аж до летального результату:

 1. Тромбоемболія в легеневу артерію. Якщо тромб потрапляє в легеневу артерію, людина відчуває розлад дихання, у нього порушується кровообіг, виникає серцева недостатність. При великих тромбах тромбоемболія призводить до смерті.
 2. Зараження крові (сепсис).
 3. Розвиток трофічних виразок.
 4. Тромбоз глибоких вен.

У випадку, якщо людина вже перенесла дане захворювання, необхідно запобігти рецидив. Крім еластичної компресії і флебопротекторов, лікування включаються фізіотерапевтичні процедури (УФІ, солюкс, ІЧ-промені).

Важливу функцію має дієта: в раціоні перевагу слід віддавати рослинним маслам, овочам і фруктам, багатим рутином та аскорбіновою кислотою, а тваринні жири вживати в обмеженій кількості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code