vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке стенокардія

Якщо лікар поставив діагноз стенокардія, що це таке і як її лікувати, він теж скаже неодмінно, але тільки після проведення певних обстежень.

Что такое стенокардия

Стенокардія – це постійне відчуття дискомфорту, а в деяких випадках і болю в грудній області.

Найчастіше пацієнт характеризує свій стан як наростання тяжкості в центрі грудної клітини, а також давить притуплена біль. Біль може віддаватися в руки і спину в тій же області. Деякі пацієнти починають скаржитися на постійний тупий біль в області грудної клітки або важкість у руці, щелепи та шиї. У кожної людини свій больовий поріг, а тому одні люди відчувають біль як сильну наростаючу, а інші відчувають невеликий дискомфорт і нічого більше.

Найчастіше приступ повністю залишає організм через 15 хвилин, але можуть бути і винятки.

В народі цю хворобу називають «грудна жаба» з-за чиниться тиску. «Грудної жабою» дану хворобу прозвали в стародавній Русі через асоціації жаби з відьмою, яка приносить різні хвороби.

Напад стенокардії може статися після прояву фізичної активності, найчастіше під час швидкої чи тривалої ходьби. Біль може нахлинути раптово під час емоційних переживань. Переохолодження також може з’явитися причиною виникнення болів. У деяких випадках біль і тиск приходять під час сну, саме від них людина може пробудитися.

Причини виникнення стенокардії

М’яз серця потребує постійного забезпечення кисню і оновлення поживних речовин. Саме насиченість киснем відповідає за працездатність серця і циркуляцію крові по людському організму. Кров збагачується киснем і надходить до серцевого м’яза через коронарні артерії.

Через відкладення жирів у стінках коронарних артерій, останні можуть поступово почати звужуватися. Жири, які відкладаються в артеріях, називають атеросклеротичними бляшками. Сам процес відкладення жирів в артерії називається атеросклерозом. Якщо вчасно не вжити необхідних заходів, артерія може звузитися до такої міри, що не зможе доставляти до м’язі серця досить крові, яка збагачує цю м’яз киснем. Через нестачу кисню виникають больові напади стенокардії і відчуття тяжкості, яка локалізується в області грудини.

Ризику розвитку атеросклерозу схильні наступні групи людей:

 • палять;
 • люди з підвищеним артеріальним тиском;
 • люди з підвищеним рівнем холестерину;
 • хворі на цукровий діабет;
 • люди з малоактивною фізичної рухливістю;
 • люди з надлишковою масою тіла;
 • вік також може стати причиною відкладення жирів в артеріях;
 • люди, які мають генетичну схильність до атеросклерозу.

Психогенна стенокардія: причини

Психогенна – це одна з різновидів стенокардії. Зовсім необов’язково, щоб у хворого був атеросклероз. Напади виникають із-за нервового нападу і сильного психологічного потрясіння. Найчастіше виникає напад даного виду ІХС під час випробування людиною сильних негативних емоцій (гнів, страх, розпач, занепокоєння).

З-за такого захворювання у людей дуже часто розвивається невпевненість у власних силах. Деякі відмовляються від статевих контактів із-за того, що під час них відчувають біль у грудній клітці.

Найчастіше такого виду стенокардії схильні люди, чиє здоров’я артеріальних стінок нормальний, але є схильність до гіпертонії.

Причини стенокардії спокою

Стенокардія спокою – це ішемічна хвороба серця, яка характеризується як важкі напади тиску в грудній клітці, що з’являються в стані спокою. Це один з найбільш нестабільних видів захворювання, який з’являється у людей, хвороба яких досягла IV ступеня.

Основна причина виникнення хвороби – атеросклероз коронарної артерії. Захворювання розвивається через анемії, нестачі кисню, цукрового діабету або генетичної схильності організму. Хвороби схильні люди у віці від 50 до 55 років, особливо жінки в період припинення менструацій. Підвищена в’язкість крові може стати причиною виникнення стенокардії спокою.

Напади проявляють себе найчастіше тоді, коли людина спить і прокидається від раптово відбулись болю, або під час відпочинку.

Симптоми стенокардії

Багато болю можуть бути настільки віддаленими, що буде дуже важко дізнатися про їх зв’язку з якою-небудь ІХС. Короткі або різкі болі в області серця можуть виникати з-за реакції м’язів на якийсь рух. У деяких людей може з’являтися біль, що розповсюджується по лівій стороні грудної клітини, через хвилювання або нервового напруження. У центральній частині грудей локалізується біль через переїдання або прийому занадто гострої їжі, яка засмучує процес травлення – такий біль виникає саме після їжі.

У будь-якому випадку, якщо болі, локалізовані в області грудної клітини, неодноразово турбували і продовжують турбувати, то краще не відкладати звернення до фахівця і пройти необхідне обстеження.

Як же відрізнити стенокардію від інфаркту міокарда і від чого може виникнути інфаркт? Даний серцевий напад виникає з-за того, що тромб перекриває коронарну артерію, яка була звужена. Біль в грудній клітці при інфаркті набагато сильніше, чим під час нападу стенокардії. Зазвичай така біль не проходить, якщо людина займає спокійне положення, і продовжується протягом тривалого часу. Крім болю в області грудей, у хворого може підвищитися пітливість і з’явитися нудота. Прийом нітратів не допомагає позбавитися від болю. Під час же стенокардії нітратні апарати відмінно допомагають позбавитися від болю за короткий проміжок часу.

Якщо є хоч якісь припущення, що може статися інфаркт міокарда, найкраще, якомога швидше викликати швидку медичну допомогу, щоб лікарі могли вчасно провести необхідні заходи.

Діагностика захворювання

Ішемічна хвороба серця стенокардія буває двох видів: стабільною чи нестабільною. Стабільна виникає при досягненні певного рівня фізичного навантаження на організм. Позбутися від болів можна за допомогою ліків. Нестабільна стенокардія являє собою вперше з’явилися ознаки хвороби або спостерігаються часті напади стабільної стенокардії. Наприклад, виникнення хворобливих відчуттів в стані спокою або під час емоційного потрясіння.

Діагноз про те, що у пацієнта саме стенокардія серця, лікар може поставити, грунтуючись на описуваних симптомах. Не можна не відзначити, що дане захворювання легше всього діагностувати у чоловіків, чим у жінок.

Лікуючий лікар повинен буде послухати роботу серця і призначити необхідні аналізи для підтвердження діагнозу. Найчастіше це здача аналізу на визначення цукру в крові, рівня холестерину та інших жирів.

Крім аналізів, хворий може отримати направлення на наступні обстеження:

 1. Електрокардіографія серця (ЕКГ).
 2. Ехокардіограма серця.
 3. Проби із застосуванням фізичного навантаження.
 4. Коронарна ангіограма.
 5. Радіоізотопне сканування.

Чим небезпечна стенокардія серця

Безпечних хвороб на світі немає, а тому на кожні симптоми слід звертати увагу, щоб уникнути негативних наслідків на організм надалі. Якщо збої в роботі серця є, то хоча б це має сигналізувати про необхідність термінового звернення до лікаря та призначення лікування.

Стенокардія, що виникає під час фізичних навантажень або емоційного перепаду, може перейти в більш серйозну форму – стенокардію спокою. У процесі розвитку цього захворювання у людини може статися напад навіть уві сні, який в подальшому може призвести до інфаркту міокарда. Інфаркт – це не найстрашніше наслідок. З-за неправильної роботи серці може дати серйозний збій, і кровотік попрямує не туди, куди треба, що може стати причиною летального результату.

Як лікувати стенокардію

Більшість пацієнтів, які вчасно звертаються до лікаря, справляються з хворобою за допомогою терапії лікарськими препаратами. У важких запущених випадках може виникнути необхідність у проведенні коронарної ангіопластики або аортокоронарного шунтування.

Медикаментозне лікування надає позитивний вплив на організм і допомагає:

 • знизити ймовірність утворення тромбів (що значно знижує можливість отримання інфаркту);
 • поліпшити кровопостачання серцевого м’яза;
 • зменшити навантаження на серце;
 • знизити рівень цукру або холестерину, що містяться в крові.

Слід приготуватися до того, що деякі препарати при ішемічній хворобі серця доводиться застосовувати протягом усього життя людини.

Якщо у людини вже важка стадія хвороби, то можуть призначити операцію на артеріях, для того щоб прочистити їх і тим самим поліпшити процес кровообігу.

Як жити з діагнозом стенокардія

Після проходження лікування люди можуть повернутися до нормального життя і знову піти на роботу. Якщо робота вимагає великого фізичного навантаження, то, швидше за все, лікар порекомендує перевестися на легшу роботу або змінити місце роботи. Робота не повинна змушувати нервувати. Якщо необхідна стійка психіка, то краще змінити місце роботи, адже будь-який стрес може викликати черговий напад хвороби.

Припиняти статеві відносини з-за хвороби не слід. У більшості випадків після проходження курсу лікування можна продовжити своє сексуальне життя у звичайному темпі. Якщо в процесі з’являться неприємні відчуття через «грудної жаби», то слід прийняти таблетку нітрогліцерину.

Якщо лікар вважатиме, що всі симптоми хвороби були усунуті, то права на водіння автомобіля в людини залишаться без обмежень. Якщо напади з’являються під час водіння, то краще повідомити про це лікаря і на час залишити свій автомобіль.

Перельоти на літаку через стенокардії заборонені бути не можуть. Якщо людина може пройти швидким кроком близько 200 метрів і при цьому не відчувати дискомфорту, то він може користуватися цим засобом пересування і літати у відрядження чи відпустку. Відпочивати потрібно, особливо корисний буде морське повітря.

Зверніть увагу: хвороба стенокардія – не вирок. Людина може продовжувати жити нормально. Єдине, доведеться змінити спосіб життя на здоровий і відмовитися від шкідливих звичок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code