vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке гіпервітаміноз вітаміну а?

Гіпервітаміноз вітаміну А в організмі є причиною виникнення досить бурхливої реакції, що супроводжується неприємними симптомами. Всі добре знайомі з величезною роллю присутності вітаміну А в організмі людини. Адже він впливає на процеси нормального обміну речовин, ріст і розвиток організму. Це також вплив на нормальну діяльність органів зору, рівень стійкості до хвороб інфекційного характеру, процеси ущільнень слизових оболонок дихальних органів і шлунково-кишкового тракту, перешкоджання проникненню в організм патогенних мікроорганізмів і посилення процесів відновлення і загоєння ушкоджень шкірних покривів і внутрішніх ран.

Что такое гипервитаминоз витамина а?

Але досить часто люди, бажаючи поліпшити зір або посприяти якнайшвидшому загоєнню наявних ран, захоплюються прийомами ретинолу і препаратів, у яких він міститься, результатами чого є розвиток гіпервітамінозу.

Ретинол являє собою жиророзчинні вітаміни, що й обумовлює складності його виведення за допомогою сечовипускання. У зв’язку з цим і відбувається надмірне накопичення вітаміну А в організмі.

Але передозування даним елементом може бути спровоковано не тільки надмірним вживанням певних медичних препаратів, але і переважанням в щоденному раціоні продуктів, багатих на даний вітамін, наприклад, моркви, печінки, брокколі, риб’ячого жиру, кисломолочних продуктів.

Форми гіпервітамінозу вітаміну А

Гіпервітаміноз вітаміну проявляється в гострій або хронічній формі. Так, причиною виникнення гострого гіпервітамінозу є одноразовий прийом значної кількості вітаміну А, який викликає симптоми отруєння.

Передумовами для розвитку хронічної форми хвороби найчастіше є систематичне вживання великих доз вітаміну А.

Надлишок вітаміну А в організмі і його симптоми

Передозування вітаміну А, що виражається в гострій формі, супроводжується характерною симптоматикою, яка представлена:

 • гіперемією обличчя, що супроводжується появою висипань на шкірі і її лущення;
 • свербінням;
 • розладами роботи шлунково-кишкового тракту, що виражаються в проносах;
 • відсутністю апетиту, нудотою і блюванням;
 • сонливістю, млявістю і запамороченням;
 • частими і сильними головними болями;
 • виникненням больових відчуттів у суглобах;
 • підвищенням температури тіла.

При хронічній формі гіпервітамінозу А вищевикладена симптоматика може доповнюватися:

 • облисінням і випаданням волосся;
 • збільшенням печінки і селезінки, появою відчуття тяжкості в області правого і лівого підребер’я;
 • надмірною дратівливістю і збудливістю;
 • порушеннями нормального сну;
 • потовщенням кісток кінцівок;
 • погіршенням зору, двоїнням в очах;
 • виникненням болючих ущільнень у м’яких тканинах;
 • зниженням маси тіла;
 • шкірні покриви стають жовтуватого відтінку, виникає пігментація шкіри..

Поява жовтуватого відтінку шкіри є ознакою каротинемії, яка являє собою один з різновидів гіпервітамінозу. Причиною її розвитку може бути надмірне вживання в їжу продуктів, що містять значну кількість каротиноїдів. Їх можна знайти в апельсинах, мандаринах, морквині і соках з цих продуктів.

Багато хто плутає ознаки каротинемії з симптоматикою жовтяниці. При каротинемії жовтуватий відтінок можна спостерігати і на шкірній поверхні долонь, у той час як при жовтяниці шкіра в зазначеній частині тіла не змінює свій відтінок.

Гіпервітаміноз вітаміну А є передумовами різкого збільшення рівня холестерину в крові, порушень роботи нирок і органів сечовидільної системи.

У рідкісних випадках у результаті надлишку вітаміну А в організмі може загострюватися жовчнокам’яна хвороба, хронічний панкреатит.

У разі дитячого надлишку вітаміну А ознаки порушень можуть доповнюватися випинанням тім’ячка і різким підвищенням внутрішньочерепного тиску, що обумовлено інтенсивними утвореннями спинномозкової рідини.

Так як надлишок вітаміну А провокує порушення функціонування печінки, можливе виникнення кровоточивості ясен, а також носових та інших кровотеч.

Внаслідок безпосереднього впливу на нирки, у людини спостерігається поява набряків кінцівок.

Надлишок вітаміну А під час вагітності є вкрай серйозною проблемою, яка здатна спровокувати виникнення різних порушень розвитку дитини, яка перебуває в утробі матері.

Діагностика гіпервітамінозу вітаміну А

При виявленні характерної симптоматики, що свідчить про можливий надлишок вітаміну А в організмі, звертаються до лікаря. Він на основі аналізу скарг та огляду пацієнта може поставити правильний діагноз і призначити лікування. Виявленням надлишку вітаміну А в організмі займаються дієтологи і терапевти.

Фахівець аналізує тривалість прояви тривожної симптоматики, щоденний раціон хворого і склад лікарських препаратів, які він приймає.

Проводиться огляд шкірних покривів пацієнта на предмет виявлення лущення і шорсткості.

Для визначення більш точного діагнозу може знадобитися лабораторне та інструментальне дослідження, яке дає можливість визначити рівень вітаміну А в крові і в сечі.

Під час ультразвукового дослідження фахівець оцінює стан печінки, визначивши характер наявних порушень.

У деяких випадках може знадобитися огляд дерматологом та ендокринологом. Це дозволить виключити інші захворювання, що мають схожу симптоматику.

Лікування гіпервітамінозу вітаміну А

Лікування гіпервітамінозу вітаміну А повинно розпочинатись, насамперед, зі скасування вживаних препаратів, що містять значну кількість цього вітаміну.

Поряд з цим слід ретельно переглянути щоденний раціон хворого і виключити всі продукти, багаті вітаміном А. У період лікування категорично заборонено вживання в їжу молочних продуктів.

Ці дії є запорукою швидкого відновлення нормального функціонування печінки, уражених шкірних покривів, а також поліпшення загального стану пацієнта.

Доктор може призначити хворому прийом гепатопротекторів, які націлені на покращення живлення та відновлення печінки. Також можуть бути призначені внутрішньовенні ін’єкції вітаміну С, які знімають загальну інтоксикацію організму. Додатково рекомендується прийом вітаміну Е в таблетированому вигляді.

Гострі форми захворювання лікують за допомогою гемосорбції, плазмаферезу і дезінтоксикаційної інфузійної терапії.

При відповідальному дотриманні всіх приписів лікаря, курс лікування гіпервітамінозу вітаміну А може скласти не більше місяця. За цей час зникнуть всі вказані симптоми.

Профілактика гіпервітамінозу вітаміну А

Щоб не допустити виникнення умов надлишку вітаміну А в організмі, слід уникати постійного вживання вітамінних комплексів і добавок. Фахівці рекомендують вживати їх лише восени і взимку. В інший час їх використання здатне принести більше шкоди, чим користі. У весняно-літній період для насичення організму необхідними вітамінами достатньо буде різноманітного харчування.

Але не слід забувати, що вітамін А може міститися в значних кількостях у багатьох продуктах. Вживання такої їжі повинно бути дещо обмежене і розбавлене іншими продуктами.

Слід з обережністю підходити до вживання нових продуктів і розчинів на основі спирту.

Категорично забороняється приймати вітаміни без попередньої консультації з фахівцем.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code