vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке атеросклероз

Є таке захворювання, як атеросклероз, що це таке? Дане порушення являє собою досить поширене захворювання судин, яке супроводжується відкладенням холестерину та інших жирів на внутрішніх стінках. В результаті відбувається їх ущільнення, погіршення кровотоку, зниження еластичності артерій.

Что такое атеросклероз

Як правило, хвороба вражає людей середнього та пенсійного віку, але в рідкісних випадках можуть спостерігатися атеросклеротичні зміни навіть у дітей. У групі ризику знаходяться чоловіки після 35 років, які регулярно потрапляють у стресові ситуації. Також підвищують ризик наступні фактори:

 • спадковість;
 • наявність жовчнокам’яної хвороби;
 • різні ступені ожиріння;
 • подагра;
 • неправильне харчування;
 • низька фізична активність;
 • психоемоційне напруження.

Звичайно ж, ці фактори не є причиною виникнення атеросклерозу серця чи інших органів, вони лише прискорюють виникають зміни в судинах.

Розвиток атеросклерозу

Для ефективного лікування необхідно з’ясувати про атеросклероз: що це таке? В організмі здорової людини постійно циркулює кров по різних судинах, артеріях, збагачуючи тканини і органи корисними речовинами і киснем.

При підвищенні рівня холестерину поступово починається його відкладення на стінках у вигляді бляшок. Такі відкладення призводять до появи дефектів на внутрішній оболонці, в результаті чого утворюється тромб.

При відсутності своєчасного лікування шматочок тромбу може з легкістю відірватися і застрягти в пошкодженому посудині.

Відповідно, закупорювання стає причиною припинення кровопостачання того чи іншого органу і розвитку інфаркту. В залежності від області ураження виділяють інфаркт кишечника, нирок, селезінки, легенів, серцевих судин (міокарду) і т. д.

Що таке атеросклероз? Це дуже небезпечна хвороба, так як може розвиватися без зовнішніх ознак протягом багатьох років, поступово вражаючи судинну систему.

Перші симптоми, як правило, виникають при закупоривании судин на¾. В цьому випадку потрібні повне обстеження організму і термінове лікування. При його відсутності розвиваються ускладнення у вигляді інших захворювань:

 • атеросклероз аорти – інсульт;
 • атеросклероз судин серця, ішемію або ІХС;
 • атеросклероз брижових або кишкових артерій – тромбоз, некроз, черевна жаба;
 • атеросклероз ниркових артерій – гіпертонія, ниркова недостатність;
 • атеросклероз хребетних артерій – погіршення рухової функції;
 • поразка судин статевого члена – порушення ерекції;
 • атеросклероз вен кінцівок – трофічні виразки, гангрена.

Основні симптоми захворювання

Необхідно вчасно розпізнати захворювання. Це можна зробити за поширеними ознаками у вигляді фарбування кінцівок у синюшний колір, появи проблем з серцем, порушення пам’яті, зниження концентрації уваги, погіршення кровопостачання тканин і органів, хронічної втоми і підвищеної дратівливості.

Різні види атеросклерозу вимагають особливого лікування, яке підбирає тільки фахівець після вивчення всіх наявних ознак, оцінки стадії атеросклерозу та інших особливостей організму. Для ранньої діагностики захворювання існує сучасний метод ультразвукової допплерографії, який дозволяє виявити розміри бляшок і наявність областей з порушеним кровотоком. Для обстеження стану коронарних судин або судин серця застосовується метод коронарографії. З його допомогою визначаються точне розташування бляшок і ступінь ураження судин.

Існує певна класифікація атеросклерозу в залежності від області і ступеня ураження. Розглянемо найбільш відомі, які зустрічаються в медичній практиці. Мультифокальный атеросклероз характеризується ураженням судин відразу декількох груп, що істотно погіршує стан пацієнта та знижує ефективність лікування. Генералізований атеросклероз є досить небезпечно формою, так як в кожному випадку може розвиватися по-різному, що ускладнює діагностику і визначення точного діагнозу. Розсіяний атеросклероз призводить до руйнування захисної оболонки нервових закінчень. Порушена імунна система починає незворотній процес у вигляді пошкодження нервів і порушення зв’язку між головним мозком та іншими частинами організму. Каротидний атеросклероз або поразка шийної артерії знижує надходження крові до клітин мозку – це виникає з-за процесів старіння. При бічному атеросклерозі деякі області кінцівок позбавляються своєї рухливості внаслідок ураження нейронів, які передають імпульси в кору головного мозку.

Ефективне лікування атеросклерозу

Щоб повністю позбавитися від захворювання і подальших ускладнень, використовується хірургічне втручання. Найбільш поширеним і безпечним методом є балонна ангіопластика, яка являє собою штучне розширення просвіту пошкодженої судини з допомогою спеціального внутрішньосудинного балона. В якості додаткової підтримки просвіту може встановлюватися стент або металева вкладка. Запущений атеросклероз артерій передбачає оперативне видалення бляшок, відновлення або заміну частини потерпілого судини, зміна напрямку кровотоку.

Для зниження рівня холестерину і поліпшення стану судин використовуються консервативні способи лікування без хірургічного втручання. Основними препаратами прийнято вважати статини, які блокують вироблення холестерину клітинами печінки.

Після встановлення діагнозу атеросклероз не варто забувати про здоровий спосіб життя. Збалансована дієта, відмова від куріння і вживання спиртних напоїв, правильно підібрані фізичні навантаження покращують роботу судин і всіх систем організму в цілому. Вживання алкоголю при атеросклерозі суттєво погіршує перебіг захворювання і знижує ефективність будь-яких методів лікування.

В якості профілактики атеросклерозу доцільно збагатити звичний раціон злаковими культурами, свіжими овочами та фруктами, вареною рибою, соняшниковою олією, жовтими та помаранчевими ягодами і рослинами, йогуртом і т. д. При збільшенні маси тіла рекомендується застосовувати безпечну дієту з мінімальною кількістю жиру, додатково підібрати оптимальний комплекс фізичних вправ. Наприклад, можна почати з ходьби на свіжому повітрі, поступово збільшуючи час тренувань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code