vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що таке атеросклероз брахиоцефальных артерій?

Атеросклероз брахиоцефальных артерій (БЦА) – це захворювання, що характеризується порушенням прохідності судини внаслідок утворення атеросклеротичної бляшки. По мірі збільшення атеросклеротична бляшка призводить до порушення кровотоку. Слід зазначити, що атеросклероз брахиоцефальных артерій є вкрай небезпечною патологією, так як ці кровоносні судини утворюють Виллизиев коло, в якому кров рівномірно розподіляється, щоб живити всі відділи головного мозку.

Что такое атеросклероз брахиоцефальных артерий?Крім того, брахіоцефальних артерії живлять праву половину плечового пояса, тому порушення прохідності крові в них може спровокувати дуже серйозні ускладнення. Слід враховувати, що на відміну від інших органів тіла навіть короткочасне порушення живлення головного мозку може спровокувати збої в роботі всього організму. Одним з найнебезпечніших наслідків атеросклерозу брахиоцефальных артерій є гострий інсульт.

Причини та патогенез розвитку атеросклерозу артерій брахиоцефальных

Атеросклероз брахиоцефальных артерій у переважній більшості випадків вражає стовбур артерії, який є великим магістральних посудиною. Захворювання розвивається дуже повільно, саме тому, незважаючи на те, що ознаки звуження просвіту у більшості хворих помітні вже в 30-35 років, всі явні симптоми патології проявляються в більш пізньому віці. У більшості хворих на це захворювання діагностується після 45 років. Вся справа в тому, що процес утворення атеросклеротичної бляшки, що звужує просвіт артерії, вкрай розтягнутий у часі.

Спочатку на стінці судини з’являється пошкодження і незначний наліт, що складається з жирів різної молекулярної щільності, але в основному холестерину. З часом на стінку починає нашаровуватися все більше жиру, кальцію та продуктів розпаду клітин. Ендотелій, що вистилає артерію зсередини і верхній шар гладеньких м’язів, починають псуватися, що сприяє ще більшого звуження просвіту. На пізніх стадіях розвитку атеросклеротичної бляшки в новоутворенні виявляються макрофаги, а поверхня бляшки затягується фіброзною тканиною. Атеросклероз може бути як стенозуючий, так і нестенозирующим.

При нестенозирующем варіанті перебігу атеросклероз брахиоцефальных артерій діагностується в тому випадку, якщо з’явилася бляшка перекриває просвіт кровоносної судини менш чим на 50%, що не призводить до значних проблем, оскільки кров може вільно проходити. Стенозуючий атеросклероз брахиоцефальных артерій має місце, коли просвіт судини перекривається більш чим на 50%, що істотно ускладнює кровообіг і може призвести до несприятливих наслідків.

У переважній більшості випадків передумови для появи атеросклерозу брахиоцефальных артерій закладаються ще в молодому віці.

Існує безліч факторів, які сприяють появі пошкодження структури ендотелію кровоносної судини, в тому числі:

 • куріння;
 • зловживання алкоголем;
 • порушення толерантності до глюкози;
 • високий АТ;
 • надмірна вага;
 • сидячий спосіб життя;
 • використання протизаплідних засобів.

Стенозуючий атеросклероз брахиоцефальных артерій, який є найбільш небезпечною формою хвороби, діагностується переважно у чоловіків старше 40 років. Захворювання може дуже тривалий час не давати про себе знати явними симптомами, саме тому порушення кровообігу, викликане атеросклеротичної бляшкою, може бути діагностовано лише при появі важких ускладнень, наприклад, інсульту.

Симптоми і ознаки атеросклерозу артерій брахиоцефальных

Люди, які страждають від атеросклерозу брахиоцефальных артерій, нерідко скаржаться на часті запаморочення, що особливо гостро помітні на тлі різких рухах і при зниженні артеріального тиску. Цей симптом є наслідком недостатнього кровопостачання мозку. Робота мозку вимагає значного насичення киснем, але при атеросклерозі брахиоцефальных артерій спостерігається значне уповільнення кровотоку, що призводить до кисневого голодування тканин.

Інші органи в тілі людини можуть досить тривалий час відчувати недолік кисню без ризику появи явних пошкоджень, але у випадку, якщо немає достатньої харчування нейронів, відразу ж з’являються явні ознаки цієї проблеми. Як правило, при наявності нестенозирующего атеросклерозу запаморочення можуть носити тимчасовий характер, але це не є приводом пускати все на самоплив. Вся справа в тому, що з часом при наявності несприятливих умов атеросклероз позачерепних відділів брахиоцефальных артерій поступово переходить у стенозирующую форму, що може привести до дуже серйозних наслідків.

При появі стенозу при атеросклерозі брахиоцефальных артерій нерідко мають місце такі патологічні явища та симптоми:

 • болюча ішемія;
 • стенокардія;
 • хворобливі поколювання в руках;
 • свербіж;
 • погіршення зору в одному оці;
 • невиразна мова;
 • порушення координації;
 • тимчасове заціпеніння;
 • нудота.

Ці симптоми свідчать про серйозне порушення функції мозку внаслідок гіпоксії. Нерідко подібні симптоматичні прояви порушення живлення мозку спостерігаються у людей безпосередньо перед інсультом.

Методи діагностики і лікування атеросклерозу судин брахиоцефальных

При появі перших ознак порушення кровопостачання мозку слід негайно звернутися до лікаря. Для виявлення атеросклерозу брахиоцефальных артерій потрібне проведення УЗД брахиоцефальных артерії, а також доплеровське дослідження. Ці дослідження дозволяють виявити не тільки локалізацію атеросклеротичної бляшки судини, але і ступінь звуження артерії, швидкість кровотоку і його спрямованість. Дані, отримані при дослідженні брахиоцефальных артерій, а також при зборі анамнезу, дозволяють визначити найкращу методику лікування. При відсутності явних ознак стенозування артерій може бути призначено консервативне лікування. Основою консервативного методу лікування є постійний контроль рівня холестерину в крові, а також прийом антиагрегантів для профілактики інсульту.

Існує кілька видів операцій, які використовуються для відновлення кровотоку. В одних випадках проводиться відкрита операція, при якій проводиться видалення ураженої ділянки артерії, а потім кровоносну судину зшивається або робиться його протезування. В інших випадках проводиться ендоваскулярна операція, при якій зі стінки кровоносної судини видаляється наявна бляшка. Більш безпечним і сучасним способом лікування атеросклерозу брахиоцефальных артерій є ендоваскулярна операція, після якої хворий вже через кілька днів може повернутися до повсякденного життя.

Після оперативного втручання хворому слід дотримуватися основ правильного харчування, постійно контролювати рівень холестерину в крові, повністю відмовитися від шкідливих звичок і в разі необхідності знизити вагу.

Для того щоб убезпечити себе від появи атеросклерозу брахиоцефальных артерій, слід з молодого віку звертати увагу на своє здоров’я. Люди, які з молодості намагаються дотримуватися основ правильного харчування і хоча б час від часу займаються спортом, приміром, роблять зарядку, на порядок рідше страждають від атеросклерозу брахиоцефальных артерій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code