vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що робити зі здуттям живота при вагітності?

Здуття живота при вагітності досить часто турбує жінок, викликаючи тривогу і подив. Найчастіше жінка не може зрозуміти причину такого явища, так як харчування було якісне і цілком раціональне. Насправді метеоризм на різних термінах вагітності цілком зрозумілий і пов’язаний з фізіологічними процесами в організмі.

Что делать со вздутием живота при беременности?

При всій підготовленості жінки до неспокійного періоду життя це незаплановане явище приходить часом несподівано. Часто здуття живота при вагітності не викликає серйозних патологій, але безліч неприємних годин безсумнівно може забезпечити, викликаючи непотрібні психологічні навантаження.

Особливості метеоризму у вагітних

По своїй сутності, метеоризм або здуття живота являє собою надмірне газоутворення в шлунково-кишкової системи, що супроводжується низкою характерних симптомів. У нормальному стані в людському кишечнику збирається до 900 см3 різних газових сумішей, які необхідні для його функціонування; при цьому до 15 разів на день гази виводяться назовні. Перевищення необхідного газового об’єму призводить до здуття живота, і майже у всіх жінок здуває живіт при вагітності на різних термінах.

Газоутворення не вважається захворюванням, будучи фізіологічним процесом, але надмірний метеоризм може ускладнити умови виношування дитини і може послужити причиною травних розладів. Механізм виникнення цього явища під час вагітності пов’язаний з гормональними змінами в жіночому організмі після зачаття. Підвищення вмісту прогестерону викликає розслаблення гладких м’язів, що фізіологічно необхідно для збереження вагітності, але при цьому відбувається розслаблення волокон м’язів і в інших органах.

Одними з перших страждають м’язи шлунково-кишкового тракту, а стінки кишечника розслабляються по всій довжині. В результаті такого впливу рух їжі сповільнюється, що веде до застою і підвищення виділення газів. Зі збільшенням терміну вагітності додається ще один фактор – зростання об’єму матки, створює механічну навантаження на кишечник.

Причини цього явища

Уповільнення просування і переробки їжі під час вагітності приводять до процесів гниття і розкладання неперероблених поживних речовин з підвищеним виділенням газів. У цей період найбільш частою причиною метеоризму стає неправильне харчування. Ситуацію ускладнює прийом великих разових доз їжі, нерівномірність і швидкість харчування. До збільшення газоутворення призводить надмірне вживання бобових, чорного хліба, виноградного соку, сирих овочів, газованих напоїв.

Особливо помітно прояв метеоризму у вагітних при наявності захворювань – гастриту, виразки, панкреатиту, холециститу, дисбактеріозу, захворювань в кишечнику запального або інфекційного характеру. До причин, здатним спровокувати процес, можна віднести: психологічну перевантаження і стреси, носіння тісного одягу, гіпотонію способу життя, недостатнє вживання рідини, екологічне забруднення атмосфери.

Симптоми метеоризму

На пізній стадії виношування дитини помітний больовий синдром по ходу кишечника. При виході газів назовні відчувається полегшення. Здуття кишечника призводить до збільшення окружності усього живота, распирающему відчуття, урчанию в шлунку, загального дискомфорту, що в цілому позначається на психологічному стані вагітної жінки.

Частим супроводжуючим ознакою метеоризму є запори, що мають аналогічні причини виникнення. При сильних запорах загострюється геморой, що викликає болі при дефекації і поява кров’яних виділень. Разом обидва ці фактори призводять до непрямими ознаками: задишка, тахікардія, гіпертензія. Досить часто метеоризм супроводжується такими симптомами, як повітряна відрижка, порушення сприйняття смаку, поява присмаку у роті, нудота, втрата апетиту.

Наслідки метеоризму

Незважаючи на те, що метеоризм не є хворобою, порушення кишкових функцій і психологічний фактор можуть завдати помітної шкоди як матері, так і майбутньої дитини. Такі прояви, як слабкість, порушення сну, мігрень, тахікардія, можуть впливати не тільки на загальний стан вагітної жінки, але і на розвиток плоду в утробі. Порушення кишкових функцій призводить до погіршення апетиту, неповноцінного харчування, що природно викликає недолік надходження поживних речовин в зароджується організм, в т. ч. викликаючи дефіцит необхідних мікроелементів і вітамінів. Нарешті, здуття кишечника може підвищити тонус стінок матки, що дуже небезпечно з частини ризику провокування викидня або передчасних пологів.

Оптимізація живлення

Дієта вагітної жінки не повинна обмежувати повноцінність їжі, але при цьому обмежувати вживання найбільш небезпечних продуктів. Режим прийому їжі повинен бути рівномірним, частим і дробовим, тобто харчуватися слід 5-6 разів на день невеликими порціями. Приймати їжу необхідно повільно, ретельно пережовуючи, щоб не створювати зайве навантаження на шлунок. Необхідно повністю виключити користування послугами закладів «швидкої їжі» та харчування «на ходу».

Метеоризм часто обумовлений вживанням продуктів, до складу яких входить рафіноза – капуста (білокачанна, цвітна, брюссельська), бобові культури, спаржа. Значно підвищує газоутворення артишок, груші, газовані напої, продукти з вмістом крохмалю, смажені та жирні страви. Дієта вагітних жінок, які страждають здуттям живота, повинна виключати наступні продукти: сірий і чорний хліб, незбиране молоко, капусту, бобові, виноград і сік з нього, яблучний сік, редис, редька, спеції, часник. Рекомендується обмежувати споживання цибулі. У меню пропонується включити: злакові зерна, хліб грубого помелу, тушковані або оброблені на пару овочі.

Лікування здуття живота

Метеоризм у вагітних жінок є фізіологічним процесом, і повністю його усунути не вийде, тим більше, що активність процесу повністю залежить від індивідуальних особливостей жіночого організму. Лікування метеоризму спрямоване на полегшення його сприйняття і недопущення ускладнюють впливів. Воно має нормалізувати кишкову функцію, допомогти у відведенні газів і зняти больові відчуття. Терапія вагітних жінок має свою специфіку, викликану значним обмеженням застосування медикаментозних препаратів, тому більше використання знаходять натуральні засоби.

Для допомоги у виведенні газів призначаються вітрогінні ліки на основі кропу, фенхеля, кмину, перцевої м’яти. Широко застосовуються готові аптечні варіанти таких засобів – вітрогонний збір, кропова вода і т. д. Для поліпшення кишкової моторики та отримання вітрогінного ефекту використовуються препарати Диметикон, Симетикон і комбіновані засоби на їх основі. Такі ліки дозволяють видаляти газ, навіть знаходиться всередині слизових бульбашок. Видаляти газ допомагають адсорбенти (активоване вугілля), але їх слід застосовувати з урахуванням того факту, що вони посилюють тенденцію до запорів.

Боротися з проявом запорів можна за допомогою проносних засобів, не обмежених у прийомі під час вагітності. До таких ліків відносяться Лактулоза, Бісакодил і засоби на базі сени. Ефективним препаратом є Иберогаст – містить 9 екстрактів різних рослин. Він містить иберийку, дягель, м’яту, чистотіл, солодку, мелісу, ромашку, розторопшу і кмин.

Профілактичні заходи

На початкових стадіях вагітності метеоризм дуже небезпечний у частині провокування викидня, тому необхідно пройти відповідне обстеження. Самий простий і дієвий спосіб полегшення впливу здуття живота – регулярне самостійне погладжування живота за напрямом годинникової стрілки протягом 15-20 хвилин. Хорошим профілактичним заходом є спеціальні фізичні вправи за рекомендацією лікаря, що проводяться 3 рази на день до прийому їжі.

 

Благотворно впливає відвідування басейну і плавання в повільному вільному режимі, а також спеціальний аквафітнес для вагітних жінок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code