vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що представляють собою коралоподібні камені в нирках і як їх дробити

Коралоподібні камені в нирках зустрічаються досить часто, в основному розвивається двосторонній процес. Коралловидний нефролітіаз — форма захворювання, яка більшою мірою характерна для чоловіків. Сам конкремент являє собою патологічно розрослося утворення, яке може займати практично всю нирку.

Часто сечокам’яна хвороба такого типу розвивається протягом тривалого часу без помітних симптомів — хворого нічого не турбує, і патологія діагностується, коли можливо тільки оперативне втручання.

1

Ознаки та стадії патології

Коралловидний нефролітіаз розвивається поступово. Виділяють наступні стадії хвороби:

Стадія Особливості
Перша Утворюється невеликий конкремент, що знаходиться в нирковій мисці, так і в чашечці
Друга Характеризується збільшенням конкременту в розмірах, подальшим розвитком його відростків, які починають заповнювати область чашечок
Третя Конкремент продовжує збільшуватися, відростки проникають у всі чашечки
Четверта Вважається заключною, оскільки при ній конкремент заповнює всю лоханно-чашечно систему, і нирка деформується

Симптоми кораловидного нефролітіазу багато в чому залежать від стадії захворювання. Спочатку пацієнт відчуває тільки легке нездужання. Стан супроводжується головними болями, рідше — ознобом. Може виникати відчуття спраги, пацієнт страждає від швидкої стомлюваності.

По мірі розвитку захворювання і зростання конкременту з’являються болі в області спини або збоку в підреберній зоні. Вони можуть іррадіювати в пах або на внутрішню частину стегна.

На третій стадії підсилюється інтенсивність больового синдрому, підвищується температура тіла. В цей час одним з найбільш характерних клінічних проявів стає макроскопічна гематурія, тобто домішки крові в сечі, які видно неозброєним оком. Причиною є сам принцип формування конкрементів, які можуть утворюватися на слизових оболонках ниркових сосочків або в просвіті канальців, що призводить до травмування тканин.

На запущених стадіях захворювання, крім описаних ознак, виникає серйозна затримка сечі через порушення її відтоку. Приєднуються додаткові симптоми, які пов’язані зі зниженням ниркової функції:

 • сухість у роті;
 • спрага;
 • нудота;
 • блювота.

Коралловидний уролітіаз супроводжується відходженням кристаликів солей сечової кислоти, слизу і гною. Вони добре помітні неозброєним оком. З часом на цьому тлі розвиваються симптоми ниркової недостатності, пієлонефрит, цистит і т. д.

2

Причини виникнення

Офіційна медицина не може чітко назвати якусь одну причину утворення коралловидних каменів. Це і порушення обміну речовин, пов’язане з малорухливим способом життя, і різке підвищення рівня білка в сечі і солей — з них і формуються в подальшому конкременти різних розмірів.

Не варто недооцінювати і спадкову схильність організму до розвитку сечокам’яної хвороби. Коралоподібні камені можуть з’являтися також із-за наявності інфекційних захворювань, зокрема — пієлонефриту. На їх утворення впливають:

 • будь-які порушення відтоку сечі;
 • неправильне харчування;
 • нестача в раціоні вітамінів A і D;
 • недотримання питного режиму.

3

Діагностика

Діагностика наявності коралловидних конкрементів проводиться за тією ж схемою, що і обстеження на наявність інших типів каменів. Це означає, що обов’язково треба зробити УЗД нирок — воно покаже не тільки наявність конкрементів, але і стан тканин. Дослідження вважається актуальним на всіх стадіях розвитку патології, оскільки дозволяє відстежувати збільшення каменю. При необхідності виконуються оглядова та екскреторна урографія, але в основному вона потрібна тільки для того, щоб виявити наявність конкрементів у нирках.

Найбільш інформативним методом дослідження є комп’ютерна томографія, оскільки дозволяє оцінити стан конкрементів, їх розміри, щільність і зміни, що відбуваються в оточуючих тканинах.

Обов’язково потрібно здати загальні аналізи крові та сечі. Вони допомагають виявити будь-які зміни, що відбуваються в організмі, у тому числі і наявність запального процесу, якщо захворювання протікає на тлі пієлонефриту. Якщо є інфекція сечостатевої системи, роблять бактеріальний посів сечі, щоб виявити збудника і правильно підібрати антибіотики.

4

Лікування

Лікування сечокам’яної хвороби проводиться як консервативними, так і хірургічними методами. При коралловидном нефролітіазі є певні нюанси. Вже на другій стадії медикаменти можуть бути неефективними. В цілому лікування спрямоване на поступове розчинення каменю і його подальше виведення.

На ранній стадії захворювання камені мають більш рихлу структуру, розчинення можливо. Воно проводиться з допомогою цитратних сумішей розчинів, які забезпечують олужнення сечі і руйнування кристалічної решітки конкременту.

Щоб повністю вилікувати захворювання консервативними методами, важливо не тільки розчинити камінь, але і полегшити його відходження. Для цього використовуються блокатори альфа-рецепторів. Вони знижують спазм сечоводу і збільшують його просвіт, зменшують частоту перистальтики. Добре зарекомендував себе Тамсулозин. Він покращує відходження осколків після літотрипсії, яка дозволяє з допомогою ультразвуку дробити камінь.

При коралловидних конкрементах літотрипсія вважається не самим ефективним методом, оскільки потрібно проведення декількох процедур, але в результаті все одно знадобиться хірургічна операція. Методи літотрипсії постійно удосконалюються, але сьогодні вона ефективна тільки для відносно невеликих коралловидних каменів.

З медикаментів Тамсулозин усуває болі. Зазвичай в цих цілях застосовуються інші спазмолітики. А при наявності ниркової кольки, супроводжується нестерпними болями, — опіоїди.

Для полегшення відходження уламків каменю після його розчинення або дроблення використовуються також блокатори кальцієвих каналів (Ніфедипін).

4.1

Хірургічне втручання

Найбільш ефективним методом є хірургічне втручання. При відносно невеликому розмірі каменю і малому числі його відростків проводиться така операція, як пієлолітотомія, коли робиться звичайний поздовжній розріз. Іноді камінь доводиться попередньо подрібнювати. Робити це під час операції небезпечно, оскільки є ризик інфікування, можуть залишитися осколки конкременту. До такої мірі вдаються тільки у легких випадках.

При неважких формах захворювання проводиться нефролітотрипсія, яка передбачає прокол в області попереку — туди вводиться нефроскоп. Конкремент руйнують з допомогою лазерного літотріптера, і пластичні фиброскопы дозволяють акуратно видалити осколки. Це щодо нетравматічность метод, але він може застосовуватися не завжди.

4.2

Народні методи

Видалення каменів фитотерапевтическими засобами, до числа яких відносяться практично всі рецепти народної медицини, неможливо. Вони діють повільно і навіть на початковій стадії патології будуть неефективні, оскільки камінь швидко розростається і стає досить щільним.

Але лікування народними засобами підсилює дію медикаментозної терапії, а після операції — прискорює відновлення функції нирок і запобігає рецидивам. Перед тим як почати застосовувати той чи інший засіб, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем, оскільки деякі трави посилюють перистальтику нирок і сечовивідних шляхів, камінь змінить положення, що призведе до поглиблення проблеми.

Дієві рецепти народної медицини:

Засіб Рецепт
Настій з коренів і листя петрушки
 1. 1. 1 ч. л. попередньо подрібненої сировини залити 200 мл окропу.
 2. 2. Настояти засіб протягом 1,5 годин. Можна обгорнути ємність рушником і настоювати довше, 2-3 години.
 3. 3. Процідити перед вживанням.

Пити настій по склянці на день, розділивши на три прийоми, кожен раз за годину до їжі. Для приготування засоби можна використовувати тільки коріння петрушки. Взимку, коли зелені немає, застосовуються сушені листя. Засіб сприяє розчиненню конкрементів на початковій стадії

Настій з насіння моркви
 1. 1. 1 ст. л. сировини залити склянкою окропу і настоювати в термосі 12 годин.
 2. 3. Процідити перед вживанням.
 3. 3. Пити по 100 мл 5-6 разів на день перед кожним прийомом їжі.

Насіння моркви можна перемолоти в кавомолці до стану порошку і приймати по 1 г тричі на день за півгодини до їжі

Відвар насіння льону
 1. 1. 1 ч. л. насіння залити склянкою холодної води.
 2. 2. Довести до кипіння, остудити, процідити.

Пити по 100 мл кожні дві години, розбавляючи свіжою водою. Термін лікування — 2 дні, потім робиться перерва

Сік кавуна Володіє сечогінною дією. Його пропонують пити також при коралловидном нефролітіазі. У лікувальних властивостях можна використовувати і висушену цедру кавуна, але тільки в тому випадку, якщо є впевненість в якості вихідної сировини, оскільки в скоринці плода збирається вся використовувана при його вирощуванні сільгоспхімія. Якщо цедра не містить шкідливих речовин, її можна зберігати у картонній коробці і приймати по 5 г в день

Для розчинення каменів п’ють також суміш лимонного, морквяного і огіркового соку — якщо немає до того протипоказань, наприклад, гастриту з підвищеною кислотністю.

5

Дієтичне харчування

Для лікування цієї форми сечокам’яної хвороби дієта теж грає важливу роль. Вона дозволяє посилити ефективність консервативної терапії і запобігти розвиток рецидивів і ускладнень у хворих.

Дієта повинна сприяти нормалізації обміну речовин, відновлення водно-електролітного балансу. Тому важливо дотримувати питний режим — випивати за добу не менше 2 л води. Рекомендуються вживати морси з журавлини, червоної смородини, брусниці. У раціон обов’язково повинні входити морква, гарбуз і її сік, оскільки вони дозволяють компенсувати нестачу вітаміну А.

Харчування при коралловидном нефролітіазі може бути дробовим і різноманітним, хоча обмеження є. З раціону виключають продукти, які містять багато кальцію:

 • молоко;
 • сир;
 • сир.

Заборонені страви, які сприяють підвищеному утворенню шлункового соку:

 • прянощі;
 • соуси;
 • гостра і солона їжа;
 • копченості і маринади.

Рекомендуються:

 • овочеві супи;
 • нежирні сорти м’яса і риби;
 • запечена картопля;
 • каші з цільнозернових круп;
 • курага;
 • ізюм;
 • кавун.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code