vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Розшифровка результатів УЗД матки

Повну картину про наявність гінекологічного захворювання може надати УЗД матки, розшифровка даних у цій справі має велике значення. Також ультразвукове дослідження дозволяє отримати відомості про структуру органів тазу і найближчих тканин. Найменші невідповідності при цьому можуть означати патологію або вагітність.

Расшифровка результатов УЗИ матки

Проведення УЗД матки і придатків

Дослідження статевих органів пацієнтки може вестися трансабдомінально (через живіт) та трансвагінально (вагінальним введенням датчика). І в тому, і в іншому випадку дані внутрішніх органів зчитуються спеціальним датчиком з ультразвуком. Більш точні результати дає трансвагінальне УЗД. Дії пацієнтки перед дослідженням:

 1. Слід з’ясувати, яке призначено УЗД: з водінням датчика по животу або всередині піхви.
 2. Це потрібно, щоб встигнути заповнити сечовий міхур до трансабдоминальной процедурою. Для чого години за дві до початку дослідження пацієнтка повинна випити води (у кількості 1 літр) і не мочитися до закінчення обстеження.
 3. У ситуації з УЗД трансвагінальним потрібен спорожнений сечовий міхур. Тому перед візитом до фахівця рекомендується, навпаки, не пити багато води.

Терміни виконання УЗД матки з придатками

Протягом менструації репродуктивна жіноча матка з яєчниками відчуває послідовні стану. За рахунок цього забезпечується дітородна функція. Яєчниками продукується домінантний фолікул (пляшечку з яйцеклітиною). Слизова матки при цьому ущільнюється і приступає до вироблення особливих гормонів, що сприяють комфортному існуванню ембріона на перших строках вагітності.

Дата проходження УЗД матки з придатками призначається акушером-гінекологом. У більшості випадків рекомендують виконувати процедуру на 5 – 7 день від початку поточного менструації.

Ще може бути запропоновано пройти послідовне обстеження в рамках одиничного циклу менструації: наприклад, на 5 – 8, 15 – 17 і 21 – 23 день. Це іноді потрібно для аналізу функціонування яєчників і фолікулярної динаміки.

Розшифровка результатів

УЗД матки і придатків у розшифровці може відображати такі параметри, як:

 1. Положення органу у просторі малого тазу. Нормою прийнято вважати нахил вперед (антефлексио). Нахил назад вважається патологічним станом і може викликати реальні труднощі при виношуванні дитини.
 2. Зовнішні обриси. У нормі вони повинні бути рівними і чіткими. В іншому випадку мова піде про міомі або про новоутворенні. Розмитість зовнішніх кордонів матки служить ознакою запалення прилеглих тканин (або говорить про параметрит).
 3. Норма розмірів матки: довжина дорівнює 7 см, ширина – 6 см, задні-передні розмір – 4,2 див. Відхилення цих величин у меншу сторону може свідчити про маточному недорозвиненості (інфантилізм). Збільшення маткових розмірів характерна для вагітності, ендометріозу, міоми і пухлини матки.
 4. Ехогенність (або ехоструктура) маткових стінок (міометрія). Норма передбачає однорідну ехоструктуру матки. Присутність гиперэхогенных включень може бути симптомом міоми або раку.
 5. Структура і товщина маточного слизового шару (ендометрію). Структура і товщина ендометрію залежать від періоду менструації.

Так як структура і товщина слизової матки протягом всього менструального циклу різні, то і розшифровка УЗД може бути різною:

 1. Фаза 1: регенерація. Відповідає 3 – і 4-му дні менструації. За цей дводенний відрізок часу ендометрій повинен бути повністю відновлений після менструального кровотечі.
 2. Фаза 2: проліферація. Бере початок з 5 – 7 дня циклу менструації і триває близько двох тижнів. У другій фазі маткова слизова оболонка швидко потовщується, проростаючи при цьому кровоносними судинками. У 2 фазі товщина ендометрія буде дорівнює 0,3 – 0,6 см (на 5 – 7 день) і 0,8 – 1,5 см (11 – 14 днів).
 3. Фаза 3: секреторна. Займає другу половину менструального циклу. Перейшовши у фазу секреції, залози слизової оболонки матки приступають до виробництва спеціальної рідини, здатної підтримувати протягом майбутньої вагітності. При фазі секреції товщина шару слизової матки становить 1,0 – 1,6 см (в 15 – 18 дні менструації) і 1,0 – 2,0 см (по завершенні циклу перед початком наступної менструації).
 4. Децидуализация ендометрію – процес, при якому в слизовій починаються перетворення, властиві раннім термінам вагітності. Тобто змінюється структура і функції судин у слизовій і в тканинах, чим забезпечуються ідеальні умови для формування і розвитку зародка.

Крім іншого, з допомогою УЗД можна вивчити й інші, не менш важливі параметри, такі як:

 1. Структура маткової порожнини. Нормою вважається структура маткової порожнини з однорідними, рівними і чіткими краями. Різнорідність і розмитість меж маткової порожнини може свідчити про її запаленні (ендометрит). Виявлені гиперэхогенные освіти в маткової порожнини можуть бути ознаками деяких видів міоми матки, поліпів або раку.
 2. Розміри і структура маткової шийки. Норма довжини шийки матки дорівнює 3,5 – 4,0 см, задні-передні розмір – 2,5 – 3,0 див. Ехоструктура шийки матки без змін виглядає однорідною. Шийковий канал (эндоцервис) повинен мати 0,2 – 0,3 см в діаметрі і бути заповненим однорідним вмістом у вигляді слизу. Розширення і самої шийки, і її каналу, спотворення в їх структурі означають запалення (цервіцит) або такі патології, як ендометріоз або ракова пухлина.
 3. Наявність вільної рідини в тазовому позадиматочном просторі. У здорових жінок виявити наявність вільної слизу в позадиматочном просторі в об’ємі в кілька мм представляється можливим тільки відразу після закінчення овуляції (по закінченні двох тижнів з початку чергової менструації). В інші ж дні менструації виявлена вільна слиз може вказувати на запальний процес у придатках і прилеглих органах, який спровокований інфекціями (уреаплазмозом, трихомоніазом, хламідіоз).
 4. Показники розмірів і контурів яєчників. Норма розмірів яєчників – 2,5 см завширшки, 3,0 см в довжину і 1,5 см в товщину. Обсяги одного яєчника в нормі можуть варіюватися в межах 2 – 8 см3. Перевищення розмірів якого обсягу може відзначатися при синдромі полікістозних яєчників або оофорите. Яєчники в нормі повинні мати чіткі обриси, нерівні вони можуть бути внаслідок формування фолікулів.

Ехоструктура яєчників повинна відрізнятися однорідністю з наявністю ділянок (кілька мм) капсульного фіброзу. На запалення в яєчниках вказують такі деформації: порушення обрисів і ехоструктури, перевищення розмірів острівців фіброзу. До середини циклу менструації в яєчниках спостерігається множинність фолікулів (по 0,4 – 0,6 см) і 1 з них – домінантний (2,5 см). Факт фолікулярної кісти – великі обсяги домінантного фолікула (понад 2,5 см).

Дослідження маткових труб також здійснюється за допомогою УЗД.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code