vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Розмір печінки: яка норма у дорослого

Як визначити, чи здорова ваша печінка. Про це може сказати розмір цього органу людського організму. Отже, розмір печінки: норма у дорослого? Підійдемо до розгляду цього питання детально і комплексно.

Размер печени: какова норма у взрослого

Перевіряти стан своєї печінки потрібно регулярно. Одним з методів обстеження є УЗД печінки. За результатами дослідження лікар робить висновок про те, в якому стані знаходиться орган. Розшифровка даних УЗД в більшості випадків являє собою певну складність. Завдяки показникам даних УЗД можна визначити, чи є яке-небудь захворювання.

Печінка будь-якої людини, незалежно від того, дорослий чи дитина, вважається непарним органом, який розташовується в черевній порожнині в районі правого підребер’я. Структура органу – залозиста. Це найбільша залоза в нашому організмі. Її маса в межах норми у дорослих становить від 1,5 до 2 кг.

Основна частина органу розташована під діафрагмою у правій частині очеревини. Поверхня її звернена до купола діафрагми й має опуклу форму. Знизу внутрішня частина залози – увігнута. З нижньої частини розташовуються три борозни, які поділяють орган на чотири частини.

Серповидна зв’язка дозволяє кріпитися печінки до області діафрагми опуклою частиною. В органі знаходиться велика кількість зв’язок, вен. З нижньої частини заліза сусідить з шлунком і кишечником. Частина органа, яка розташована під діафрагмою, називається правою часткою, менша частина називається лівою часткою.

Де розташована печінка

Великий розмір органу робить його обстеження досить непростим. За один раз проведення якісного візуального дослідження досить важко. Діагностика проводиться в кілька етапів. В процесі обстеження визначаються:

 • структура органу;
 • які він має контури;
 • форма;
 • розмір залози.

Дані обстеження порівнюють. На підставі отриманих результатів робиться відповідний висновок.

Які розміри печінки є нормою

У відповідності з діючими медичними стандартами, розмір залози у чоловіків і у жінок становить 12-15 см. Це вважається нормою. У вагітних жінок вона може бути дещо збільшена, і це вважається нормою. Якщо є відхилення, то лікар робить відповідні помітки.

Права частка печінки у дорослих чоловіків і жінок повинна відповідати таким даним:

 • товщина повинна бути від 11,2 до 12,6 см;
 • довжиною орган повинен бути від 11 до 15 см;
 • косий вертикальний розмір – 15 см;
 • ліва частка не повинна бути більше 7 см в товщину;
 • висота лівої частки становить 10 см;
 • у довжину орган має 14-18 см;
 • поперечник дорівнює 22,5 см;
 • сагітальний розмір становить від 9 до 12 см.

Якщо орган не перевищує вказані розміри, то це значить, що він у нормі. Розміри органу у дитини в нормальному стані трохи більше.

Яку будову має заліза

Лікарі розглядають будову залози з двох точок зору: з анатомічною та хірургічної. Найбільша в організмі заліза має особливі одиниці. За рахунок гепатоцитів, які являють собою клітинну структуру, утворені часточки. Розташовуються клітини в певному порядку і утворюють ряди балок. Варто також відзначити, що в міжрядді розташовані судини.

Тут розташовуються не тільки судини, але і протоки. Оболонок кілька: фіброзна є досить щільною. Серозна представлена більш тонкою структурою. Таким чином, заліза має досить складну будову. Від її роботи залежить загальний стан здоров’я людини, а в ряді випадків і життя.

Про що свідчить діаметр вен? Величина залози визначається не тільки розмірами часток. Стан її багато в чому визначає і діаметр вен. Важливими є мезентеральная і селезінкова вени. Згідно з нормами, діаметр селезінкової вени відповідає 10 мм в стані вдиху. На видиху нормальні розміри становлять 4-6 мм. Якщо є зміни діаметра поза фаз вдиху і видиху, то це говорить про необхідність проходження більш ретельного обстеження.

Зміни розмірів, які визначаються під час УЗД печінки, дозволяють зробити висновок про те, що є захворювання. Існують кілька видів захворювань органу.

Про що свідчать розміри печінки

Зміна розміру залози говорить про те, що існує ймовірність розвитку якого-небудь захворювання, або про те, що воно вже є.

До дифузних захворювань належать різного роду гепатити, дистрофії жирового типу і цироз печінки. У більшості випадків виявлення хвороб на ранніх стадіях буває важким. Так, для хронічного гепатиту характерний розмір від 52 до 63, для жирової дистрофії – від 80 до 92, а для цирозу печінки – 58 -83. Гепатити протікають в різній формі, вони можуть бути гострими або хронічними.

Нерідко при проведенні УЗД виявляються різні ураження, які можуть мати великий і дрібний розмір. При діагностиці захворювань залози можуть бути виявлені прямі і непрямі ознаки. Для багатьох захворювань характерна зміна розмірів, зміна ехоструктури, зміна контурів органу. Найчастіше зміни відбуваються у лівій частині.

Збільшення залози може статися і при недостатньому кровообігу. Характерною ознакою застою крові є зміна контурів, розширення нижньої порожнистої вени, вен печінки, поява розгалуження вен.

Які функції виконує печінка

Варто підкреслити, що залоза виконує дуже важливі функції. А тому проблеми з цим органом можуть призвести до серйозних наслідків. Отже, печінка приймає участь в процесі травлення. Вона виробляє жовч, яка надходить у кишечник. Крім того, є фільтром організму. Вона знешкоджує токсини і речовини, які надходять в організм. Крім цього, орган виконує і метаболічну функцію.

Перевіряти стан залози потрібно регулярно. Головним чином, мова йде про необхідність перевірки розмірів залози. Справа в тому, що цей показник – цінна інформація для лікаря. Чому? Нижня частина правої частки розташовується в нижній частині ребер. Вона злегка виступає на 1,5 см від среднеключичной лінії. Якщо відбувається опущення нижньої частини, то лікар робить висновок про те, що у людини астма або захворювання легень або плеврит.

Після видалення частини легені межі залози можуть бути високо розташовані. У такому разі робиться висновок про внутрибрюшном тиску і зниженому внутригрудном тиску. Якщо розмір залози збільшується, то це може свідчити про недостатній кровообіг. Крім того, нерідко подібне явище сигналізує про таку проблему, як застій крові.

Віруси різного походження призводять до набряку печінки, що позначається на її розмірах і внутрішній будові. Також до цієї серйозної проблеми може призвести зловживання алкоголем. Якщо перша причина залежить від нас найменшим чином, то в появі другої завжди винен сам чоловік. Звичайно, вже багато сказано про те, що важливо вести здоровий спосіб життя і відмовлятися від шкідливих звичок. Особливо в молодому віці, коли організм проходить важливі стадії формування і становлення. Але наголосимо ще раз: хворобу краще попередити, ніж лікувати і не давати їй ні найменшого шансу для її розвитку. А тому слід грамотно вибудовувати своє життя. Перш за все, з точки зору здорового способу життя і відмови від шкідливих звичок, що скорочують життя.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code