vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Проведення ЕКГ при інфаркті міокарда

ЕКГ при інфаркті міокарда дозволяє як діагностувати захворювання, так і підібрати на основі отриманих даних результативне лікування. Крім того, дослідження застосовується не тільки для постановки діагнозу, але й для контролю за процесом лікування.

Проведение ЭКГ при инфаркте миокарда

Що показує ЕКГ

ЕКГ при інфаркті міокарда – це результативний метод дослідження, що дозволяє визначити стан серцевого м’яза. Використовується графічна запис струмів, яка реєструється при роботі серця. Дослідження максимально просте, але дуже ефективне і інформативне для фахівця.

Завдяки ЕКГ можна отримати дані:

 • про ритм серцевої м’язи, можливі порушення;
 • про функціонування провідної системи, її уповільнення чи прискорення;
 • про збільшення одного з відділів, наприклад, правого або лівого передсердь;
 • про коронарному кровообігу, що дозволяє виявити гіпоксію, ішемію міокарда;
 • про поразку серцевого м’яза, глибині порушень, локалізації, часу виникнення.

Скорочувальна функція по ЕКГ визначається тільки побічно. Розшифровка проводиться за реєстрацію наступних відділень:

 • шість грудних відділень (V1-6);
 • три посилених однополюсних від кінцівок (aVR, aVF, aVL);
 • три класичних стандартних (I-III).

Під час графічного дослідження виконується запис на вузькій стрічці, розшифровується вона фахівцем відразу після процедури.

Підготовка пацієнта до обстеження

Підготовка пацієнта до ЕКГ проста, вона не заподіює занепокоєння для хворого або особливого дискомфорту. Але є ряд рекомендацій, які дозволяють отримати максимально достовірні дані. Саме дослідження рекомендується проводити приблизно через 2 години після того, як був останній прийом їжі. Перед дослідженням рекомендується 15 хвилин спокійно полежати, відпочити. В цьому випадку процедура дасть повну картину про стан пацієнта.

Під час запису ЕКГ електроди (у вигляді наклейок або спеціальних присосок – в залежності від моделі апарата) зміцнюють на передпліччя, гомілки, область грудей. Поверхня перед фіксацією електродів треба протерти серветками зі спиртом. Запис проводиться тільки при спокійному диханні, для кожного відведення реєструється від 4-х серцевих циклів.

Всі зміни на ЕКГ реєструються на вузькій стрічці, для кожного електрода є свій колір: чорний, червоний, зелений, жовтий. Перед кожною лінією йде літерне відображення електрода, що дозволяє з точністю виконати розшифровку після процедури. Сама діагностика може проводитися не тільки для визначення хвороби, але і для добового контролю, наприклад, під час лікування. Це важливо, так як інші типи досліджень таких достовірних результатів не дадуть.

Як виявити ознаки міокарда на ЕКГ

Діагностика дозволяє визначити ступінь захворювання, наявність або відсутність некрозу тканин серцевого м’яза. Під час некрозу, наприклад, спостерігається локальне зниження електричного потенціалу, що добре видно на графічному полі. Отримані дані дозволяють не тільки визначити наявність проблеми, але і локалізувати некроз.

Можна визначити наявність інфаркту завдяки таким ознаками:

 1. Зона ішемії відзначається зміною полярності Т, амплітуди цього зубця. Зазвичай вона розташовується на кордоні з незміненою тканиною міокарда.
 2. Зона ушкодження на ЕКГ має вигляд зміщення ST, перебуває вона навколо ураженої зони некрозу тканин.
 3. Зона некрозу тканин розташовується по центру, що характеризується змінами QRS, також визначається патологічний зубець Q, в нормальному стані якого немає.

Коли визначається локалізація некрозу, можна дізнатися і глибину ураження тканин міокарда:

 1. Інфаркт інтрамуральні, який супроводжується змінами QRS, підйомом сегмента ST, злиттям цього сегменту Т.
 2. Інфаркт субэпикардиальный, він проявляється депресією ST, зміною Т, але ось комплекс QRS залишається незмінним.
 3. Трансмуральний інфаркт відображається випаданням R, тобто комплекс QRS повністю замінюється QS, зубець R уже не відображається на схемі.

Стадії інфаркту на ЕКГ

Під час інфаркту міокарда ЕКГ дозволяє виявити три стадії захворювання:

 1. Перша стадія: це гострий стан, яке може тривати до трьох годин. На схемі відображається зубець Т і сегмента ST, є куполоподібний підйом. Починає він свій стрибок не від ізолінії, а від зубця R, його спадного ділянки. Крім того, під час гострого нападу спостерігається поява зубця Q, який ще називається патологічним.
 2. Друга стадія носить назву підгострій. Вона може тривати приблизно до місяця в рідкісних випадках до півтора місяців. У деяких випадках на схемі можна побачити зниження ST, наближення сегмента до поверхні ізолінії. На цьому етапі відзначається формування патологічного зубця Q, негативного Т.
 3. Третя стадія називається рубцевої. Вона триває дуже довго. Кардіограма в цей час показує зміни тканини міокарда, поява рубців, постінфарктного кардіосклерозу. Такий стан спостерігається у хворого протягом всієї його життя після перенесеного інфаркту. На схемі відзначається зниження ST до ізолінії, початок формування зубця Т, який відображається у вигляді рівнобедреного трикутника. Q зберігається, але його прояви з часом згладжуються, однак не зникають і згодом визначаються постійно.

У деяких випадках результати ЕКГ не збігаються з динамічною картиною. Наприклад, на розшифровці видно, що утворилася рубцева тканина, але в дійсності такий процес ще не розпочався. Може визначатися друга стадія, але на ділі вже протягом двох місяців формується рубцева тканина, тобто спостерігається третя стадія інфаркту.

Характерні показники на ЕКГ при інфаркті

Основна мета ЕКГ полягає в зборі даних для діагностики та контролю лікування. Схема, що отримується під час друку, наочно показує дані про роботу серця, порушеннях. На різних стадіях захворювання можуть спостерігатися такі схеми:

При інфаркті:

 • патологічний зубець Q не присутня;
 • зубець R зберігається на грудних відділеннях;
 • видно підйом ST у відділеннях V2-V4;
 • спостерігається зубець Т у відділеннях V2-V5.

При передньому інфаркті:

 • є негативний зубець Т, знаходить в області I, AVL, V2;
 • спостерігається підйом ST.

При перегородочном інфаркті:

 • у відділенні V3 є підйом ST;
 • з’являється зубець Т.

При верхівковому інфаркті спостерігається наступне:

 • є підйом ST;
 • спостерігається негативний зубець Т для області V4.

Під час інфаркту міокарда можна відразу визначити форму захворювання. Спеціаліст при обстеженні відразу побачить область порушення, наскільки воно велике, є ускладнення або додаткові хвороби. Наприклад, зміщення ST говорить про ознаки дрібновогнищевий інфаркт, на роздруківці дані супроводжуються зубцем Т. Такий зубець на ЕКГ може бути не тільки негативним, але і двофазним, а ось при інфаркті лівого шлуночка (задній відділ) такий зубець стає коронарним, високим, він спостерігається у відділеннях V1-V3.

ЕКГ – дослідження, проведене за найкоротший час. Підготовка до нього не потрібно, часу воно займає мало. Зате інформація дається максимально повна. Пацієнту ніякого дискомфорту під час обстеження не заподіюється.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code