vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Процедура проведення УЗД органів малого тазу у чоловіків

УЗД органів малого тазу у чоловіків є способом діагностики, за допомогою якої можливо виявити захворювання ще до того, як з’являться перші симптоми, тобто на початковій стадії розвитку. Перевага даного способу в тому, що використовуються ультразвукові хвилі не мають негативного впливу на організм чоловіки. УЗД проводять як у якості профілактичних заходів, так і з метою спостереження за динамікою вже наявного захворювання в процесі лікування.

Процедура проведения УЗИ органов малого таза у мужчин

Що показує ультразвукове обстеження?

Ультразвукова діагностика органів малого тазу у чоловіків дозволяє визначити:

 1. Стан сечового міхура, а також кількості, що залишилася об’єму сечі після його випорожнення.
 2. Стан сім’яних пухирців.
 3. Запальні та інші патологічні процеси, що відбуваються в сечостатевої системи (МПС).
 4. Причину безпліддя у чоловіків.
 5. Наявність сторонніх тіл у МПС, якими можуть бути камені, пісок або предмети, що потрапили в організм ззовні.
 6. Доброякісні або злоякісні новоутворення.

Огляд органів малого таза за допомогою УЗД може бути показаний пацієнтам для виявлення різних патологій при наявності таких симптомів, як:

 • біль під час сечовипускання;
 • відчуття залишку сечі після сечовипускання;
 • часті випорожнення кишечника;
 • труднощі з дефекацією;
 • помилкові позиви до спорожнення;
 • біль або відчуття дискомфорту в області живота, статевих органів, прямої кишки, сечового міхура і інших органів, що знаходяться у малому тазі;
 • домішки гною в крові або еякуляті;
 • підозра на онкологію.

Варто відзначити, що УЗД сечостатевої системи у чоловіків часто проводиться з метою виявлення причин безпліддя і проблем з ерекцією.

При планових операціях, що проводяться на якихось органах малого тазу, а також на кишечнику або нирках, дана УЗД-діагностика є обов’язковою процедурою. Дослідження дає можливість дати прогноз на хід операції і попередити можливі ускладнення в процесі її проведення. Після хірургічного втручання УЗД органів малого тазу дозволяє лікарям оцінити успіх операції.

Підготовка перед обстеженням

Існує кілька способів проведення процедури діагностування. Найчастіше діагностика у чоловіків здійснюється 2 шляхами:

 • трансабдомінальним;
 • трансректальним.

В залежності від того як буде робитися УЗД малого тазу у чоловіків, тобто від обраного способу процедури, буде залежати попередня підготовка пацієнта.

Трансабдомінальне обстеження проводиться повний сечовий міхур, тому чоловікові треба за годину до процедури вжити необхідну кількість води, не менше літра, і не спорожняти сечовий міхур. Можливий і інший варіант. Чоловік може дотримуватися звичного питного режиму, але не спорожняти міхур 3-4 години перед УЗД. Ознакою того, що пацієнт повністю підготовлено до обстеження, є чітко виражене бажання до сечовипускання. При наповненому сечовому міхурі відбувається зсув кишечника малого тазу, що дозволяє його обстежити правильно.

Альтернативним способом заповнення сечового міхура є введення в нього рідини через встановлений катетер.

Трансректальне дослідження потребує від пацієнта попереднього випорожнення кишечника. Калові маси, що знаходяться в ньому, значно ускладнюють процедуру. За пару днів перед УЗД рекомендується дотримуватися дієти, яка спрямована на зниження газоутворення в травній системі.

Очищення кишечника здійснюють за допомогою клізми теплою. Її ставлять приблизно за 1 годину перед обстеженням.

У тому разі коли у списку необхідних для постанови правильного діагнозу процедур, крім УЗД, призначена біопсія простати, пацієнту за добу до її проведення прописують прийом антибіотиків. Якщо менш чим за 48 годин до УЗД проводилося рентгенологічне обстеження пацієнту вводили контрастну речовину, слід повідомити про це лікаря. Залишки такої речовини можуть перебувати частково в кишечнику і спотворити результат обстеження.

Під час самого обстеження на чоловікові повинна бути надіта не сковує рухи одяг або лікарняна сорочка.

УЗД малого тазу у чоловіків, підготовка якого була проведена з дотриманням всіх рекомендацій лікаря, дає можливість отримати максимально точні результати.

Як роблять УЗД малого тазу у чоловіків і чого очікувати під час процедури?

УЗД, або ультрасонографія, це неінвазивний спосіб медичної візуалізації, який передбачає використання високочастотних звукових хвиль.

Ультразвук фізично людина не відчуває, але за рахунок використовуваного датчика у пацієнта можуть виникнути деякі неприємні відчуття. Іноді сам процес обстеження може бути болючим. Причиною тому можуть послужити травми, відсутність розслаблення чи інші індивідуальні особливості пацієнта.

Якщо у чоловіка є алергічна реакція на латекс, про це обов’язково потрібно сказати лікаря до того, як почнеться процедура.

Під час трансабдомінального обстеження пацієнту рекомендується лежати на спині. Для поліпшення якості передачі сигналу хвиль використовують спеціальний гель, який наносять на живіт.

Можливо, що в процесі УЗД лікар попросить затримати дихання на кілька секунд.

Із-за того що умовою трансабдомінального дослідження є повний сечовий міхур, пацієнт буде відчувати дискомфорт від тиску на нього датчиком апарату. Позив до сечовипускання посилюється. Якщо у чоловіка є шрами на шкірі в досліджуваній області або у нього болить живіт, то больовий синдром теж посилиться. Іншим неприємним відчуттям може бути момент нанесення гелю, так як його температура нижча, чим температура тіла.

По завершенні діагностики гель витирають і пацієнт може спорожнити сечовий міхур.

Трансректальне ультразвукове дослідження, на відміну від попереднього способу, проводиться безпосередньо через пряму кишку. Чоловік повинен прийняти позу ембріона, тобто лягти на бік і зігнути ноги в колінах. Перед тим як ввести в анальний отвір датчик апарату, лікар пальпує кишку. На датчик надягають презерватив, змащують його лубрикантом, а потім акуратно вводять в анальний отвір. Крім неприємного відчуття від введення датчика, чоловік буде відчувати легкий дискомфорт від його тиску на внутрішні органи тазу. Щоб отримати максимально чітке зображення під час обстеження, в пряму кишку може вводитися вода. Вона необхідна для очищення датчика апарату УЗД. Больових відчуттів також варто очікувати, якщо процес УЗД обстеження буде суміщений з біопсією.

В якості додаткової діагностики пацієнту може бути призначено кольорове дуплексне обстеження. З його допомогою можна простежити кровообіг в органах малого тазу або ретельніше розглянути патологічні зміни в органах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code