vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини, симптоми і методи лікування збільшення передміхурової залози

Збільшення передміхурової залози – це проблема, з якою стикаються багато чоловіків старше 50-60 років. За статистикою, вона зустрічається у 20% представників сильної статі.

Збільшення простати викликає неприємні наслідки. Наприклад, проблеми з сечовипусканням, оскільки можливо здавлювання уретри. В роботі репродуктивної системи теж спостерігаються збої. Для лікування застосовуються препарати за призначенням лікаря. Додатково рекомендуються народні засоби.

Симптоми патології

У медицині для збільшення передміхурової залози є термін – доброякісна гіперплазія. Її називають аденомою простати. Іноді в літературі вживається скорочення ДГПЗ.

Термін гіперплазія означає, що передміхурова залоза розростається. Це не ракова форма росту клітин, і в онкологічне захворювання вона не трансформується. Однак по мірі зростання залоза тисне на сечовий міхур і канал, утруднюється відтік сечі.

Пацієнта турбують часті позиви до сечовипускання, які поступово посилюються через скорочення м’язів сечового міхура. У підсумку позив відчувається навіть при невеликій кількості урини. З часом ситуація призводить до різних розладів сечовипускання, м’язи міхура слабшають, він перестає до кінця спорожнятися.

Основні симптоми аденоми пов’язані з порушеннями сечовипускання. Вони не завжди виражені, іноді це просто легкий дискомфорт, але в більш важких випадках людині стає важко терпіти позиви, урина в процесі сечовипускання починає текти не відразу. Струмінь слабшає, але навіть після завершення продовжує хоча б трохи капати і підтікати. І навіть при спорожненні сечового міхура залишається відчуття наповненості.

Сам процес супроводжується сильним напруженням м’язів. Часто такий комплекс називають симптомами нижнього сечового тракту. Вони значно погіршують якість життя. При такому стані, теоретично, зачаття можливо, але через погіршення кровообігу і застійних явищ в органах малого тазу існує ризик розвитку еректильної дисфункції.

Симптоми аденоми і величина передміхурової залози прямо не пов’язані. При значному збільшенні простати ознаки патології виражені слабо, а невелике розростання супроводжується серйозними проблемами.

Стадії

Розрізняють наступні етапи розвитку аденоми простати:

Стадія Особливості
Перша Для неї характерно почастішання позивів до сечовипускання в нічний час до 8 разів. Струмінь стає млявим. Для сечовипускання чоловікові доводиться тужитися. Зустрічається і нетримання сечі. Така стадія триває досить довго, іноді до 12 років.
Друга Утруднене сечовипускання супроводжується переривчастим характером струменя. Іноді через напругу утворюється грижа кишечника.

Оскільки на першій стадії виникає гіпертрофія м’язових волокон в районі детрузора, то на наступному етапі вони стоншуються. При здавлюванні сечівника спостерігаються застійні явища. Іноді такі пацієнти навіть мають потребу в катетеризації для виведення сечі.

Третя Характеризується значним зниженням скоротливої здатності сечового міхура. Іноді затримка сечі призводить до розтягування міхура. Чутливість органу знижується, пацієнти не відчувають затримки урини і думають, що наступило поліпшення.

Але незабаром, у міру розвитку захворювання, з’являються симптоми отруєння азотистими речовинами, які не виводяться з організму в повному обсязі. Спостерігаються запори, нудота, блювання, сухість у роті, пацієнт відчуває постійну спрагу.

Паралельно можуть розвиватися різні запальні захворювання (простатит, цистит, пієлонефрит тощо).

Причини

Причини збільшення простати різноманітні. Питання вивчено недостатньо, однак медики вважають, що в даному випадку важливу роль відіграє поєднання декількох факторів.

Передміхурова залоза активно зростає під час статевого дозрівання, що пов’язано з гормональними змінами в організмі. Другий період зростання починається у віці 25 років, що теж обумовлено гормональними чинниками.

У міру дорослішання у чоловіка знижується рівень статевого гормону тестостерону, але підвищується естроген. Ситуація призводить до збільшення простати, зазвичай в більш літньому віці. Але зіткнутися з ДГПЗ можуть і молоді чоловіки.

Фактори ризику:

  1. Вік старше 40 років. Ймовірність захворювання підвищується до 20%. Причому з віком ризик прямо пропорційно збільшується. Так, у чоловіків старше 60 років поширеність патології становить 50-60%, в той час як у тих, хто старше 75-80 років – 80-90%.
  2. Спадковість. Має зв’язок між ДГПЗ і ризиком серцево-судинних захворювань. Деякі дослідники вважають, що стрибки артеріального тиску можуть впливати і на стан сечового міхура. Збільшена простата, яка веде до підвищення рівня кортизолу і постійного недосипання, впливає на серце.

Лікування

Лікування аденоми повинно бути комплексним, багато в чому воно залежить від стадії захворювання та інтенсивності протікання процесу, наявності ризику розвитку ускладнень.

Багато чоловіків на ранній стадії відчувають тільки легкий дискомфорт, тому не поспішають звернутися до лікаря і займаються самолікуванням. Але пацієнт повинен регулярно проходити обстеження, перевіряти ступінь розширення і розростання передміхурової залози.

Лікарська терапія дозволяє позбутися від симптомів патології нижніх сечових шляхів:

Препарати Застосування, особливості
Антагоністи альфа-адренорецепторів і альфа-блокатори (Доксазозин, Теразозин, Тамсулозин) засоби потрібні для полегшення симптомів. Дозволяють не стільки лікувати захворювання, скільки зробити життя більш комфортним. Але з цими препаратами потрібно дотримуватись певної обережності, оскільки вони знижують артеріальний тиск.

Ні в якому разі не можна приймати ліки одночасно з препаратами для підвищення потенції. Вони можуть нівелювати їх ефект або ще сильніше знизити тиск

Інгібітори редуктази (Фінастерід, Дутастерід) Використовуються безпосередньо для лікування захворювання, тобто для зменшення розмірів простати. Перші результати з’являються лише через півроку від початку терапії.
Антагоністи мускарінових рецепторів (Пропиверин, Дарифенацин, Оксибутинін і Соліфенацин) Впливають на нервові закінчення сечового міхура. Раніше в основному застосовувалися для лікування нейрогенного міхура у жінок, але потім стало ясно, що препарати ефективні і для усунення симптомів нижніх сечових шляхів у чоловіків.
Препарати на рослинній основі Включають в себе насіння гарбуза, багате на цинк, кору африканського сливового дерева, корінь кропиви дводомної і безліч інших інгредієнтів.

Вся медикаментозна терапія проводиться протягом тривалого часу. При призначенні ліків враховується наявність інших хронічних захворювань. Найбільш ефективним таке лікування є на першій стадії аденоми, якщо до препаратів немає додаткових протипоказань.

Хірургічне втручання з частковим видаленням тканин органу проводиться, коли інших варіантів немає, і медикаментозне лікування бажаного ефекту не дало. Операція показана пацієнтам, якщо в процес втягуються верхні сечові шляхи. Метою такого втручання є усунення обструкції, тобто механічне видалення перешкод для нормального відтоку сечі.

Народні методи, рекомендації

Лікування захворювання народними засобами не може дати особливого ефекту, але використовується в якості допоміжної терапії. Застосовується корінь кропиви пекучої, до складу якого входять стероїди та інші компоненти, що допомагають придушити зростання клітин. Заварюють засіб стандартним способом – 1 ст. л. на склянку окропу. Але пити потрібно потроху, буквально по ложці три рази в день.

Корисно їсти сирі гарбузове насіння. До 30 ядерець на день допоможуть забезпечити добову дозу цинку, вони володіють протизапальними властивостями. Рекомендується вживати гарбузову олію по 1 ч. л. в день. Засіб розрахований на тривалий курс лікування, як мінімум протягом 6 місяців.

В домашніх умовах потрібно дотримуватися режиму, щоб підвищити ефективність лікування:

  • повністю відмовитися від алкоголю, звести до мінімуму споживання кофеїну;
  • підтримувати питний режим на нормальному рівні (1,5-2 л на день), але вечорами кількість вживаної рідини потрібно знизити;
  • стежити за вагою, правильно харчуватися, вживати більше корисних жирних кислот, що містяться в рибі, деяких оліях і горіхах;
  • приймати вітаміни.

Рекомендується тренувати м’язи тазового дна. Вважається, що вправи кегеля корисні тільки жінкам, але вони допомагають і чоловікам з ДГПЗ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code