vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини, симптоми і лікування ревматизму

Часто запальні захворювання дають ускладнення на інші системи організму. Не виняток і ревматизм, симптоми і лікування якого вимагають негайного звернення до лікаря. При ревматизмі в запальний процес залучені сполучні тканини, захворювання є системним, з локалізацією переважно в тканинах серця. Хвороба може «розтікатися» по всьому тілу, втягуючи в патологічний процес опорно-руховий апарат, шкіру.

Причины, симптомы и лечение ревматизма

Згідно зі статистичними даними, ревматизму схильні частіше молоді люди і діти у віці від 7 до 15 років, захворювання поширюється переважно на жіночу половину людства. Більший ризик мають ті обличчя, у яких в родині один з батьків страждав ревматизмом.

Етіологія захворювання

Причиною розвитку хвороби, поштовхом для її початку є стрептококова інфекція. Вона чинить токсичну дію на тканини серця, вибірково вражаючи його клапани і міокард. Запускається аутоімунний процес, в результаті якого організм виробляє антитіла проти власних клітин. Може спостерігатися ураження суглобів, освіта ревматоїдних вузлів, кропив’янки.

На патогенез захворювання також впливають соціальні фактори:

  • велике скупчення людей в області проживання, навчання;
  • низький матеріальний рівень життя;
  • недостатні соціально-побутові умови, медичне обслуговування.

Не можна назвати ревматизм хворобою бідних, тим не менш у розвинених країнах він зустрічається набагато рідше.

Види ревматичних проявів

Найбільш частим проявом хвороби є ревмокардит. Це запальний процес в оболонках серця, як правило, міокарда. Чим молодший вік хворого, тим більше дає ускладнень захворювання. Недолікований ревматизм у осіб, які не досягли 25 років, загрожує вадами серця. У дітей спостерігаються ознаки реактивного перебігу хвороби: висока температура, біль у суглобах, запальні процеси найчастіше захоплюють коліна та лікті. Зазвичай на 10-й день настає видиме полегшення, але це омана. Відступивши від видимих зон, ревматизм вражає серце. Причиною гострого ревматизму може стати «дитяча інфекція»: скарлатина, тонзиліт і інші ураження стрептококової інфекцією. Ревмокардит у дорослих протікає в більш м’якій формі: спостерігаються болі в області серця, підвищена ШОЕ в аналізах. Лікування джерела інфекції веде до значного полегшення.

Ревматичний поліартрит характеризується наростаючою болем у суглобах, що посилюється при русі. Найчастіше уражаються суглоби ніг. Відокремити ознаки ревматизму від інших, схожих захворювань буває дуже складно. Самі хворі діагностують у себе подагру, артрити, артрози, але навіть не підозрюють про справжню причину болю суглобів. Дійсно, симптоми захворювань, що виникли з причин, відмінних від ревматичних, дуже схожі. Слід розуміти, що ревматизм викликає інфекція! Болі в суглобах пов’язані з лихоманкою, але допускають невеликі дотику. У той час як, наприклад, при подагрі вони нестерпні. Дуже часто поряд з патологією суглобів виникає ревматизм м’язів. Страждає плечовий пояс, грудина, черевні м’язи, попереку. Часто мова йде про прояви радикуліту або остеохондрозу, тим не менше слід виключати можливість ревматичних проявів, обов’язково обстежити серце.

Ураження шкіри проявляється у вигляді аннулярной висипки і ревматоїдних підшкірних вузликів. Висип носить нестійкий характер, проявляється лише на піку захворювання у 10% пацієнтів. Має вигляд блідо-рожевих кільцевих ободків, не піднімаються над поверхнею шкіри. Вузлики – це дрібні безболісні освіти, що локалізуються, як правило, в області уражених суглобів. Вони можуть зникати в процесі лікування або навіть самостійно, часто рецидивують.

Прояви ревматизму в хронічній формі не мають типових ознак: відсутня висока температура, лихоманка. Але виявляється вона в обов’язковому порядку після гострого. Симптоми ревматизму суглобів можуть з’являтися і не проходити тривалий час. Зрештою суглоби слабшають і стають повністю нерухомими. З-за того, що біль може переміщатися по тілу, виникати в одній його частині, то в інший, такий ревматизм називається летючий.

Ревматизм – це підступне захворювання, воно непомітно може вражати серце, суглоби, легені, нирки, нервову систему.

Симптоми та діагностика хвороби

Запідозрити виникнення ревматизму можна, якщо після гострого захворювання, пов’язаного зі стрептококами, через 1-2 тижні після завершення лікування виникає лихоманка. Температура тіла підвищується до 38°С, тримається протягом 2-5 днів. Разом з цим виникають ознаки артриту. Причому він може бути як симетричним, так і одностороннім. Як правило, уражаються великі суглоби. Спостерігається почервоніння, припухлість, болючість цих місць. В наявності всі ознаки гострого ревматичного артриту. Висипання на шкірі, а також болі в області серця досить рідкісні.

Варто звернути увагу на задишку після незначного навантаження, швидку стомлюваність, напади серцебиття, пітливість. Це симптоми кардиту! Ураження серця у 25% випадків веде до його вад.

Для того щоб визначити наявність ревматизму, необхідно провести ретельну діагностику, яка зможе «відсіяти» захворювання зі схожою клінічною картиною.

Важливою частиною обстеження є лабораторні дослідження. Обов’язковий аналіз крові, що дозволяє виявити підвищену швидкість осідання еритроцитів, збільшення С-реактивного білка. Серологічне та бактеріологічне дослідження дозволяє виявити стрептококи та антитіла до них. Електрокардіограф та ехо з допплерографією дозволяють обстежити серце більш детально, визначити скоротність міокарда, стан клапанів і інших відділів серця.

Симптоми ревматизму можуть бути дуже різними, але наявність двох або більше критеріїв, які говорять про захворювання, укупі з виявленою стрептококової інфекції дозволяє поставити діагноз.

Лікування ревматизму

Це важливо, так як швидке усунення джерела інфікування, полегшення супутніх симптомів зробить ймовірність ураження органів і систем набагато нижче.

Головна небезпека недолеченного ревматизму – патологія м’язів серця, порок серця.

Лікування призначається індивідуально і залежить від стадії захворювання, форм прояву та віку пацієнта. Перша стадія – це етіотропне лікування. Призначаються антибіотики за індивідуальними схемами. Усувається головна причина хвороби – стрептококи. Далі проводиться симптоматичне лікування. При запаленні суглобів ніг та рук призначаються НПЗЗ або глюкокортикоїди. При легкій формі ревматичної лихоманки, як правило, досить диклофенаку. У разі підозри на кардит, ревмокардит хворому потрібен постільний режим, спостереження в умовах стаціонару і збалансована низкоуглеводная і з малим вмістом солі дієта.

Після усунення симптомів ревматизму та його першопричини хворому потрібно відновне лікування. Для цих цілей використовують реабілітаційні центри, де пацієнт проходить курс ЛФК та іншої терапії, а також санаторно-курортне лікування.

Протягом усього життя хворий на ревматизм повинен проходити диспансерне обстеження не рідше 1 рази в рік. У нього входять лабораторні та інструментальні дослідження, відвідування отоларинголога, кардіолога.

Прогноз захворювання позитивний. При своєчасному зверненні до лікаря спостерігається одужання. Тільки 15%, як правило, запущених випадків призводить до хронічної форми захворювання і розвитку мітральної недостатності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code