vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини симптоми і лікування кисневого голодування плоду при вагітності

Кисневе голодування плоду при вагітності настає в кожному десятому випадку. Під час вагітності дитина знаходиться в навколоплідних водах матері. Він не може самостійно дихати, тому кисень передається йому через плаценту і пуповину. Якщо дитині перестає надходити достатня кількість кисню, то він практично «задихається».

Причины симптомы и лечение кислородного голодания плода при беременности

Гіпоксія плода при вагітності вважається серйозною патологією і може помітно позначитися на здоров’ї дитини і навіть стати загрозою викидня. На тлі нестачі кисню в організмі плода можуть початися незворотні зміни, що згодом позначиться на його розвиток.

Механізм кисневого обміну між матір’ю і дитиною відбувається за допомогою пуповини через кров. Всі речовини і гази, які вживає мати, передаються плоду. Якщо жінці недостатньо кисню, у дитини обов’язково настане кисневе голодування. На ранніх термінах вагітності це загрожує аномаліями розвитку, на пізніх – затримкою в рості і розвитку, важкими пологами, відсутністю можливості адаптації дитини до зовнішнього світу після народження.

Причини виникнення кисневого голодування плоду

Майже всі причини розвитку гіпоксії плода пов’язані в першу чергу з особливостями життя матері та її захворюваннями. Також причиною недоліку кисню для дитини може стати патологія у розвитку пуповини або плаценти.

Лікарі розрізняють два види течії гіпоксії у плода:

 • гостра – розвивається швидко, зазвичай в період народження дитини;
 • хронічна – розвивається протягом деякого часу, коли дитина перебуває в утробі матері.

Причиною гострої гіпоксії стають різні аномалії при пологах: слабка родова діяльність, обмотування дитини пуповиною, здавлювання грудей і голівки дитини при проходженні родових шляхів.

У хронічної гіпоксії плода існує безліч причин, які можуть розвиватися на різних етапах розвитку плода та при різних недугах матері.

Гіпоксія плода може розвинутися через таких захворювань у матері, як:

 1. Анемія і вегето-судинна дистонія. Недостатня кількість гемоглобіну і низький тиск є причиною недоліку кисню в крові у матері. Таким чином, гіпоксія розвивається і у дитини.
 2. Захворювання органів дихання. Бронхіт, астма і інші захворювання легенів і бронхів призводить до ускладнення дихання. Утруднення дихання може викликати алергію (сінна лихоманка) і нежить.
 3. Захворювання нирок та сечовивідної системи.
 4. Захворювання серця і серцево-судинної системи.
 5. Захворювання, пов’язані з порушенням обміну речовин (цукровий діабет).

При аномалії розвитку плода, плаценти і пуповини гіпоксія часто з’являється при:

 • затримки розвитку дитини;
 • багатоводдя або, навпаки, маловоддя;
 • переношування вагітності;
 • багатоплідній вагітності;
 • поганому кровообмене між матір’ю і плацентою;
 • інфікуванні плоду під час внутрішньоутробного розвитку.

Кисневе голодування розвивається і при таких особливостях життєдіяльності матері:

 • вживання наркотиків, алкоголю, паління;
 • пасивне куріння;
 • специфічні і важкі умови праці;
 • надмірна фізична навантаження;
 • проживання у місцях з поганою екологією;
 • часте перебування в задимлених приміщеннях.

Ознаки і симптоми кисневого голодування плода при вагітності

При виникненні вагітності необхідно обов’язково стає на облік в жіночій консультації і регулярно здавати аналізи і відвідувати лікаря. Більшість захворювань і патологій вагітності, в тому числі і гіпоксію плода, жінка не може самостійно помітити.

Симптоми на ранніх термінах непомітні. Головний ознака нестачі кисню у дитини – це його млявість, уповільнення розвитку, загасання серцевої діяльності. До 18 тижнів жінка практично не відчуває рухи дитини і не може визначити, наскільки рухливий дитина і наскільки добре у нього серце працює.

Симптоми гіпоксії дитини при пологах:

 • відсутність крику і руху;
 • синюшність шкіри, низька температура тіла;
 • при незначній гіпоксії дитині просто не вистачає повітря, що проявляється млявістю і відсутністю апетиту.

Лікування та діагностика кисневого голодування плоду

Визначити гіпоксію плода під час вагітності можна за допомогою аналізів і внутрішньоутробного дослідження плода. Жінки, які страждають від анемії і захворювань внутрішніх органів, автоматично потрапляють в групу ризику.

Швидше всього кисневе голодування визначається при проходженні УЗД. Діти з гіпоксією зазвичай менше за зростом і вагою. Рухаються вони рідше, повільніше (при сильній патології рух може бути відсутнім), уповільнене серцебиття.

Також ці симптоми можуть бути ознаками іншого захворювання. Щоб їх виключити, вагітна направляється на допплерометрию – спеціальне дослідження плаценти, результати якого можуть говорити про порушення в обміні речовин і газообміні між матір’ю і дитиною. На пізніх термінах проблему з кисневим обміном можна визначити з допомогою КГТ – кардіотокографії плода. З її допомогою визначають частоту серцевих скорочень. Нормальною частотою пульсу у плода є показник від 110 до 160 ударів в хвилину.

При виникненні гострої гіпоксії під час пологів до новонародженого можуть застосовуватися термінові заходи з реанімації, а також введення інсуліну, глюкози і судинорозширювальних препаратів.

Якщо кисневе голодування розвивається поступово, під час виношування плоду, лікувальні заходи застосовуються не до самої дитини, а до його матері.

Спочатку лікар визначає причину виникнення нестачі кисню. На пізніх термінах при виникненні загрози викидня можуть бути проведені заходи щодо термінового розродження матері. Потім дитина поміщається в спеціальний бокс з використанням кисневої маски до відновлення його життєздатності. Це допомагає уникнути гострої гіпоксії при пологах і не порушує процесу розвитку дитини.

При виявленні кисневого голодування плоду вагітна жінка міститься в стаціонар під спостереження фахівців. Якщо у неї є інфекційні або хронічні захворювання, які лікуються в першу чергу саме вони. Для забезпечення нормального кисневого обміну між матір’ю і дитиною може застосовуватися медикаментозне лікування. Воно проводиться з допомогою таких препаратів, як актовегін, трентал та ін В якості додаткового засобу може рекомендуватися вживання кисневих коктейлів.

У більшості випадків уникнути гіпоксії плода майбутньої матері допоможе дотримання правил здорового способу життя. Необхідно відмовитися від поганих звичок, в першу чергу від куріння. Вагітній жінці заборонено перебувати поруч з курцями, у задимленому приміщенні. Необхідно частіше бувати на свіжому повітрі. Регулярні піші прогулянки знижують ризик гіпоксії в рази. Вагітним, які знаходяться в групі ризику (анемія, низький тиск, захворювання внутрішніх органів), необхідно добре харчуватися і частіше відпочивати. Незалежно від терміну вагітності жінці не можна носити тиснучу одяг, незручне білизна, корсети і ремені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code