vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини появи систолічного шуму в серці

Систолічний шум в серці вислуховується між тонами серця в момент скорочення його шлуночків. Причиною, що породжує такий стан, є турбулентність кровотоку. Систолічні шуми, відкриті в серці, можуть мати як функціональне, так і органічне походження. Вихрові руху обумовлені наявністю звужень і перешкод, що заважають течією крові, а також появою зворотного струму крові через серцеві клапани.

Причины появления систолического шума в сердце

Чим обумовлені функціональні відхилення

Сила шуму безпосередньо не пов’язана зі ступенем звуження. Якщо зменшується в’язкість крові, створюються умови, що сприяють виникненню турбулентності. Поява функціональних шумів може бути обумовлено наступними факторами:

 • мітральної недостатністю, коли звучання прослуховується на верхівці серця;
 • розширенням аорти, а також недостатністю її клапана;
 • розширення легеневої артерії;
 • фізичним перенапруженням і нервовим збудженням ;
 • лихоманкою;
 • тиреотоксикозом;
 • анемією.

Розширення судин характеризується звуженням їх основ, тому найбільш гучні шуми чути на початку скорочення міокарда (систоли). Недостатність аортального клапана пов’язана зі швидкістю руху крові крізь звужене гирлі. Фізіологічні шуми, відкриті на обмеженій ділянці, часто з’являються в старшому підлітковому віці (17-18 років). Вони зазвичай бувають пов’язані з астенічним типом тілобудови.

Функціональні шуми у дітей виникають в різні вікові періоди. При формуванні серця його різні відділи розвиваються нерівномірно, це обумовлює невідповідність розмірів камер серця і розмірів отворів судин. Нерівномірність розвитку стулок клапанів може призводити до неспроможності їх замикаючої функції. Ці причини призводять до появи турбулентності кровотоку. Шуми у дитини дошкільного віку зазвичай прослуховуються над легеневою артерією, а у школярів – над серцевої верхівкою.

Органічні дефекти клапанів і стеноз судин

Стеноз гирла аорти характеризується грубим звучанням, що прослуховується в напрямку від грудини до шийних артерій правої сторони. Максимум звучання припадає на другу частину систоли. Розширення аорти характеризується наявністю максимуму звучання в початковий період стиснення. При атеросклерозі судин присутній аортомитральный шум, який прослуховується над серцевої верхівкою.

Якщо звужений отвір легеневої артерії, сильний шум прослуховується в міжребер’ї зліва і поширюється в бік лівої ключиці.

Дефекти міжшлуночкової перегородки проявляються грубим звучанням зліва у грудини. Неспроможність мітрального клапана проявляється шумом у верху, а тристулкового – внизу грудини.

У дітей з шумами пов’язані вроджені вади серця і судин. Якщо виявляються постійно прослушивающиеся шуми, дитини необхідно ретельно обстежити.

Методи діагностики та лікування

При диференціальній діагностиці важливо виявити момент виникнення і тривалість систолічного шуму. Для цього призначаються необхідні лабораторні аналізи проводяться такі дослідження:

 • рентгенографія дозволяє виявити збільшені розміри серцевих камер, потовщення стінок та гіпертрофію серця;
 • ЕКГ, виявляє перевантаження ділянок серця;
 • Ехокг, яка використовується для визначення органічних змін;
 • катетеризація серця (введення тонкого катетера через вену або артерію), яка дає можливість виміряти величину перепаду тиску в області серцевих клапанів.

При наявності систолічного шуму можуть з’явитися такі симптоми, як задишка, втомлюваність, запаморочення, посилене серцебиття, аритмія. Психологічний стан пацієнта може проявлятися зниженням апетиту, безсоння або депресію. В залежності від характеру явища та причин його виникнення призначається медикаментозне або хірургічне лікування. При функціональному характері систолічного шуму в серці іноді буває достатньо регулярного лікарського контролю.

При виявленні шумів необхідно відразу звернутися до лікаря-кардіолога. Діагностичні дослідження, призначені лікарем, допоможуть виявити причину виникнення відхилень у роботі серця. Під час лікування слід дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і вести правильний спосіб життя. Здоров’я серця залежить від своєчасності всіх зроблених дій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code