vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини плоскостопості у дітей і лікування в домашніх умовах

Захворювання стопи, яке часто з’являється в дитинстві, носить назву плоскостопість, лікування у дітей в домашніх умовах цієї недуги можливо методом спеціальних вправ для ніг. У більш складних випадках використовуються ортопедичні устілки або взуття.

Причины плоскостопия у детей и лечение в домашних условиях

Коли виникає плоскостопість?

Нога людини є складною конструкцією. Вона складається з 28 кісток, 30 суглобів, 128 зв’язок, 22 м’язів і 49 сухожиль. Відповідає за опору при ходьбі завдяки можливості фіксації. Під час контакту з п’яти землею нога стає щільною, а коли ви ставите її повністю, вона стає еластичною, щоб пристосуватися до форми поверхні. Правильно функціонуюча нога не повинна торкатися опорної площини всім своїм підставою.

Явище, коли нога плоска і майже вся примикає до землі, що носить назву плоскостопість. Воно з’являється в результаті зниження фізіологічної активності склепінь стопи, що погіршує її гнучкість і порушує правильний хід. Патологія зустрічається приблизно у 25% населення як у дітей, так і дорослих.

Дитяча плоскостопість має фізіологічний характер, діти народжуються з подушкою жиру у медіальній області стопи. Це освіта потім зменшується і зникає приблизно в 5 або 6 років. У дорослих плоскостопість може бути природженою або супроводжувати іншим хворобам, наприклад, генетичних вад, хвороб м’язів та інших м’яких тканин, а також захворювань, пов’язаних з неврологією.

Поздовжнє і поперечне плоскостопість

Розрізняють два основних види плоскостопості:

 1. Поздовжнє плоскостопість, бічне або медіальне, при якому відбуваються зміни в місці найбільшої навантаження.
 2. Поперечне плоскостопість, при якому спостерігається зниження функцій плеснових кісток головним чином за рахунок навантаження на ноги при ходьбі на високих підборах.

Розвивається плоскостопість, лікування у дітей в домашніх умовах цього захворювання можливо з допомогою виконання вправ для ніг. У більш складних випадках використовуються ортопедичні устілки або взуття.

Причини недуги

Плоскостопість може виникати у дитини з малих років. Це пов’язано з тим, що його ноги покриті жировою тканиною і ще слабкими зв’язками. Тому потрібно подбати, щоб плоскостопість не розвинулося в наступні роки. Воно повинно спонтанно зникнути у віці від 3 років. У дорослих частіше виникає плоскостопість серед жінок з-за слабких м’язів ніг. Жінки часто самі створюють умови для розвитку деформації стопи, носячи занадто маленькі черевики або взуття на підборах. У чоловіків плоскостопість виникає частіше з-за зайвої ваги або ожиріння. Інші причини плоскостопості – рахіт і довгі піші прогулянки зі занадто важким рюкзаком. Особливо схильні до появи плоскостопості вагітні жінки.

Правильно розвинена стопа з’являється у підлітків у віці 16 років у дівчаток і 18 років у хлопчиків. Якщо в цей час є ознаки плоскостопості, необхідно його лікування.

Симптоми плоскостопості

Головні ознаки плоскостопості:

 • біль у медіальної бічної частини ноги, утрудняє стояче стан або ходьбу;
 • кератоз підошовної частини стопи;
 • підвищене потовиділення ніг, печіння, рецидивуючі грибкові інфекції, мозолі і порушення кровообігу в них;
 • дегенеративні зміни, що ведуть до деформації стопи;
 • болі в нижній кінцівки і колінному суглобі;
 • зниження міцності при фізичному навантаженні;
 • порушення і утруднення ходи (ходьба на внутрішніх краях стопи);
 • хронічні запалення м’яких тканин;
 • набряк ноги.

Методи терапії

Лікування плоскостопості у дітей включає в себе дослідження лікарем окремих кісток передплесна, еластичності литкових м’язів, можливості пацієнта стояти на пальцях і виконувати рухи великим пальцем. Всі ці елементи вказують на шлях подальшого лікування, який залежить від типу плоскостопості.

Гнучке плоскостопість, яке не викликає больових відчуттів, найчастіше не вимагає втручання. Лікування плоскостопості у дітей маленького віку не є потрібним, так як воно проходить самостійно. Плоскостопість у дитини, яка з’являється в старшому віці, як і у дорослих, характеризується викривленням ноги. Воно потребує консервативного лікування у вигляді фізіотерапії і регулярного контролю з оцінкою прогресу в лікуванні.

Фізіотерапія:

 1. Вправи, що зміцнюють ослаблені м’язи (ізометричні і опорні вправи), які надають повний діапазон руху гомілковостопного суглоба, розтягнення задніх груп м’язів гомілки, збуджуючі стимуляцію нервово-м’язової тканини і поліпшують її стабілізацію і контроль. Важливі системні вправи, які проводяться в музичному супроводі, оскільки вони являють собою перевірку автоматизації нових навичок і тренування всієї нижньої кінцівки, збільшують силу і контролюючі рух і роботу ноги.
 2. Ходьба босоніж по структурно різної поверхні.
 3. Фармакотерапія: в разі сильної болі в ногах і запаленні можна застосовувати місцеві або пероральні знеболюючі і протизапальні таблетки.
 4. Фізіотерапія – кріотерапія для зменшення болю і набряку і розслаблюючі процедури, які покращують кровообіг і харчування м’яких тканин; лампа солюкс або тепла ванна для ніг.
 5. Масаж ніг, який поліпшить кровообіг і харчування м’яких тканин і зменшить напругу в ногах.
 6. Кінезітерапія, тобто обкладка гомілковостопного суглоба і стопи гнучкими пластинками для корекції неправильних механічних рухів, поліпшення стабільності, координації та рівноваги.
 7. Заняття плаванням для зміцнення м’язів.
 8. Застосування коригувальних устілок при плоскостопості або спеціального взуття (індивідуально з урахуванням особливостей стопи кожного пацієнта, а не готових універсальних).
 9. Виключення всіх факторів ризику: відповідна за розміром зручне взуття, дитині необхідно купувати нове взуття і не передавати її від дитини старшого до молодшого.

У разі жорсткого плоскостопості і при значних деформаціях стопи, які утруднюють ходу пацієнта і найчастіше супроводжуються різними неврологічними захворюваннями кістково-м’язової системи, слід розглянути можливість хірургічного втручання. Воно полягає в реконструкції м’яких тканин або остеотомії, тобто втручання безпосередньо в кістці ноги, щоб відновити їх правильне анатомічне будова.

Лікування і профілактика в домашніх умовах

Профілактика плоскостопості полягає в уникнення зайвої ваги. Слід подбати про правильне взуття. Вона повинна бути зручною, з витягнутим носком і контурної підошвою. Каблук взуття для жінок не повинна бути вище 5 див.

Вони нескладні, але повинні виконуватися регулярно. До таких вправ відносяться, наприклад, підйом невеликого вантажу ногою. Хороший ефект приносить масаж ніг. Корисні стрибки на пальцях або ходьба на зовнішніх частинах ноги. Ходіть босоніж, оскільки це підсилює роботу м’язів ніг. У більш складних випадках використовуються ортопедичні устілки або взуття.

Перш чим батьки вирушать за покупкою медичної взуття, їм варто проконсультуватися у ортопеда. Він підкаже, який тип взуття необхідний маленькому пацієнтові. Лікар прекрасно розуміє потреби дитини, що страждає від захворювань ніг, тому значно полегшить батькам здійснення вдалої покупки. Взуття для дітей хорошої якості не повинна мати внутрішніх швів. Варто вибирати продукт, що містить знімний вкладиш.

Перед покупкою потрібно дозволити дитині погуляти по магазину. Носіння неправильно підібраного медичної взуття замість того, щоб поліпшити стан ніг, може додатково посилити симптоми захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code