vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і наслідки переношеній вагітності

Фахівці ставлять діагноз «переношена вагітність» в тому випадку, коли період виношування плоду перевищує 40 тижнів. Як правило, подібний показник збільшується до 42 тижнів, а іноді і більше. Фізіологічно оптимальним вважається термін пологів, що настає через 40 тижнів або 280 днів з моменту останнього менструального кровотечі. Саме за цим принципом гінеколог і розраховує приблизний термін початку пологової діяльності.

Причины и последствия переношенной беременности

Що таке пізні пологи

Періоду в 280 днів достатньо для того, щоб плід повністю розвинувся і був готовий до існування поза материнським організмом. Проте розрахунковий термін майбутніх пологів не завжди визначено правильно.

Тому про можливе збільшення терміну гестації судять тільки по клінічній симптоматиці. На підставі клінічної картини перебігу та симптоматики виявлених порушень виділяють переношену та пролонговану вагітність. У чому їх відмінність?

Якщо плід виношується до 294 днів, а ознак старіння плаценти і перезрілості його немає, то ставиться діагноз «пролонгація фізіологічно протікає вагітності». Коли в пологах визначається мала кількість навколоплідних вод з домішками меконію (зовні це визначається сірого чи сіро-зеленої забарвленням), а шкіра малюка суха і зморщена в результаті відсутності первородного змащення, тоді ставиться діагноз «переношена вагітність». Дана патологія зустрічається не часто, а пологи протікають складно і не завжди закінчуються сприятливо.

Причини розвитку патології

Точна причина подовження терміну виношування дитини до цього часу не з’ясована. Існує велика кількість теорій, що намагаються пояснити цей феномен. Проте повною мірою жодна з них цього пояснити не може. Відзначено, що подовження гестаційного періоду, як правило, провокується наступними факторами:

 1. У тому випадку, коли в перші місяці вагітності проявляються різні патологічні процеси, наприклад, проблеми формування або розвитку плоду, то пологи будуть пізніше розрахункового терміну.
 2. Існує генетична схильність матері до пізніх пологів. Часто, коли в анамнезі виявляється наявність даної проблеми, раніше виявленої у близьких родичок в родині, то з’являється велика ймовірність народження переношеної малюка.
 3. Психологічний настрій матері. Це відбувається тоді, коли вагітна жінка налаштовується на певний строк пологів, а організм фізіологічно підлаштовується до початку пологової діяльності в цей час.
 4. Пізні пологи можуть бути у малолітніх матерів або, навпаки, вперше народжують після 35 років.
 5. При патології формування статевих органів у вагітної жінки (наприклад, недорозвинена матка).
 6. Наявність в анамнезі у породіллі запальних процесів в області малого тазу і статевої сфери. Це можуть бути аднексити, пієлонефрити і так далі.
 7. Патології ендокринної системи, наприклад, цукровий діабет або захворювання щитовидної залози.
 8. Порушення процесів обміну різної тяжкості, наприклад, ожиріння.
 9. Хронічні запальні процеси органів шлунково-кишкового тракту.

Інші фахівці вважають, що поняття переношеній вагітності не зовсім коректно. Можливо, плід не народжується в призначений термін, тому що він або його мати фізіологічно ще не готові до пологів.

Якими симптомами проявляється

Те, що у жінки переношена вагітність, визначають за характерним симптоматичним ознаками, які проявляються у матері і плоду. У цьому випадку при обстеженні майбутньої породіллі виявляється така клінічна картина: зменшення до 10 см показника обсягу живота і зниження маси тіла більш чим на 1 кг. Отже, зменшилася кількість навколоплідних вод. Крім того, в цей період при пальпаторному обстеженні матки можна визначити збільшення щільності, проте шийка до цього часу залишається незрілою. З сосків починає виділятися молоко, а не молозиво, як раніше.

Про стан плода можна дізнатися при піхвовому обстеженні. У разі підтвердження діагнозу можна визначити, що кістки дитячого черепа щільні, а джерельця і вузькі шви. При аускультативном обстеженні живота виявляється приглушення серцевих тонів з явною аритмією. Це є досить несприятливою ознакою того, що у ненародженого малюка почала розвиватися гіпоксія.

Як поставити остаточний діагноз

Для того, щоб поставити діагноз, лікар-гінеколог опитує вагітну жінку. При цьому уточнюється терміни останніх місячних кровотеч, розраховує можливі терміни овуляції, день зачаття і термін першого ворушіння плода. Далі проводиться огляд та обмір пацієнтки. Отримані результати порівнюються з попередніми записами в обмінній карті. На підставі отриманих результатів виставляється попередній діагноз.

Для його підтвердження проводяться клінічні обстеження:

 1. Перше, що призначається, це УЗД-обстеження матки. Воно допоможе визначити рівень старіння плаценти і кількість навколоплідних вод. Дана методика дасть матеріал для попередньої оцінки стану плода, щільність кісток черепа і розміри тім’ячка.
 2. Додатково проводиться діагностування стану малюка за допомогою обстеження доплером. Цей метод допомагає виявити можливі порушення з боку системи кровопостачання від матері до плоду.
 3. При наявності розкритої шийки матки можна провести амниоскопическое обстеження. Воно полягає в паркані невеликої кількості навколоплідних вод з подальшим визначенням в них наявності меконію. Крім того оцінюються їх органолептичні властивості: колір і обсяг.
 4. Якщо вищеперелічені обстеження несприятливі, то доповнення можна перевірити показники гормонального стану материнського організму. Особлива увага приділяється наступним величинам: вміст естріолу, плацентарного лактогену і прогестерону.

Можлива небезпека для плода

Переношена вагітність завжди є великим ризиком для здоров’я як матері, так і плода. Особливо небезпечна справжня переношена вагітність. Якщо говорити про породіллі, то найчастіше родопоміч здійснюється методом кесаревого розтину, а це досить ризиковано. Фахівці попереджають, що чим довший термін виношування, тим вище ризик розвитку різних післяопераційних ускладнень, в тому числі і інфекційного характеру.

Якщо мова йде про дитину, то наслідки передбачити ще важче:

 1. З-за гострої нестачі кисню, яка виникає в результаті збою у функціонуванні плаценти, можуть з’явитися серйозні порушення в центральній нервовій системі. Проявлятися це може по-різному, наприклад, у вигляді ДЦП або затримки мови.
 2. Меконій, який з’являється в навколоплідних водах, може спровокувати розвиток внутрішньоутробного інфікування.
 3. Ущільнення кісток черепа, як правило, створює додаткові труднощі при природному методі родопомочі. Отже, значно зросте ризик утворення родового травматизму.

Всі вагітні з перевищенням терміну пологів більше 41 тижні підлягають госпіталізації у відділення патології вагітності. Там буде визначена причина даного стану і прийнято рішення про тактику проведення пологів. Звичайно, родова діяльність може розвинутися і самостійно, однак, найчастіше лікарі вирішуються на її стимуляцію.

Як це робиться? Коли шийка тверда і не готова до пологів, тоді проводиться місцева терапія. У піхву вводять спеціальні гормональні гелі. Вони розм’якшують шийку і сприяють відкриттю цервікального каналу. Наступний етап – стимулювання родової діяльності матки та сама розродження. Все це проводиться під суворим контролем стану плода.

Це можуть бути як різні інструментальні методи, наприклад, з використанням акушерських щипців для вилучення плоду з матки, так і кесарів розтин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code