vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і наслідки гіпертрофії міокарда

Гіпертрофія міокарда являє собою зміну м’язи серцевого шлуночка у бік потовщення і збільшення маси.

Основною причиною такого збільшення зазвичай є підвищений артеріальний тиск у кровоносній системі. Захворювання призводить до скорочення внутрішнього об’єму шлуночка, що веде до порушення нормальної серцевої діяльності і може закінчитися інфарктом міокарда або інсультом, чреватыми фатальними наслідками для хворого. Гіпертрофія міокарда поділяється на такі види, як асиметрична і концентрична, і може вражати лівий або правий шлуночок серцевого м’яза або обидва одночасно. Найчастіше вона вражає саме лівий шлуночок. Збільшення піддається верхня, середня або верхня частини або міжшлуночкової перегородки.

Причини і прояви гіпертрофії міокарда

Потовщення серцевого м’яза відбувається за рахунок тих клітин, які піддаються зважаючи великих навантажень активного скорочення. Вони складають лише чверть в стінках міокарда, три чверті зайняті сполучною тканиною. Гіпертрофія міокарда є природною реакцією організму на підвищення динамічних навантажень, внаслідок чого товщина м’язової стінки шлуночка місцями може досягати 5-6 см. При цьому еластичність її падає, внутрішній обсяг шлуночка теж, а це веде до порушення ритму її скорочення.

Серед факторів, що призводять до гіпертрофії міокарда, провідне місце займають такі захворювання, як гіпертонія, ішемічна хвороба серця, набутий чи вроджений порок, ожиріння високого ступеня. До них треба додати малорухливий спосіб життя з періодичними різкими навантаженнями, активне тютюнопаління та зловживання алкоголем. Однак і в цілком здорової людини зайві часті перевантаження при заняттях спортом можуть спровокувати це захворювання. Варто пам’ятати, що легеневі захворювання також можуть призвести до гіпертрофії міокарда правого шлуночка серця, що відповідає за насичення крові киснем.

Симптоми та діагностика захворювання

Особлива небезпека цього серцевого захворювання полягає в тому, що дуже довгий час може нічим не проявлятися і не доставляти хворому дискомфорту. Найчастіше тільки після спровокованого їй інфаркту або інсульту, що спричинило смерть хворого, її виявляє при розтині патологоанатом. Але найчастіше у хворого на певній стадії відбувається різке погіршення самопочуття. При незначних фізичних навантаженнях з’являється задишка, у грудях в області серця починаються болі, болить голова, порушується нормальний перебіг сну. Ритм биття серця частішає, з’являється стенокардія, артеріальний тиск скаче, в цілому організм охоплює слабкість, аж до появи непритомності. Це вірні ознаки серйозного серцевого захворювання.

При зверненні до кардіолога з подібними симптомами він для виявлення захворювання призначає цілу серію досліджень. В першу чергу це електрокардіограма, магнітно-резонансна томографія, позитронно-емісійна томографія. Але найбільш ефективним і надійним методом виявлення гіпертрофії міокарда вважається застосування ультразвукової діагностики. Вона здатна дати найбільшу кількість інформації про картину цього захворювання.

Види і способи лікування

Лікування захворювання своєю головною метою ставить зменшення товщини стінки шлуночка серця, ураженого хворобою. Гіпертрофія міокарда вимагає комплексного підходу, щоб крім прояви і усунути причину захворювання. Поряд із застосуванням лікарських препаратів і лікувальних процедур необхідна сувора дієта. Прийняття солі потрібно скоротити до мінімуму, виключити з меню жирну їжу, копчені та гострі продукти, солоні і мариновані овочі, спиртні напої, ковбаси продукцію фастфуду. Це допоможе нормалізувати в організмі рівень холестерину. Калорійність прийнятої їжі не повинна перевищувати 1700 ккал на добу. У тому випадку, коли медикаментозна терапія виявляється неефективною, можливо і хірургічне втручання, виражене у висіченні гіпертрофованого ділянки серцевого м’яза.

Крім вживання лікарських препаратів і медичних процедур необхідно відмовитися від колишнього способу життя, який зазвичай і є першопричиною хвороби. Потрібно спочатку треба кинути курити, перестати зловживати спиртним, частіше бувати на свіжому повітрі, здійснюючи тривалі прогулянки або запливи у відкритих водоймах або басейнах. Фізичні навантаження при цьому можуть бути дуже корисні, але їх кількість і інтенсивність повинні бути обов’язково узгоджені з лікарем. В якості допоміжного засобу можна використовувати і методи народної медицини. Це в першу чергу трав’яні настої та чаї. Для їх приготування застосовуються пустирник, багно, сухоцвіт, пагони чорниці, трава і насіння адоніса, польовий хвощ, квіти глоду. Корисний також спиртовий настій квіток конвалії.

Особливості гіпертрофії серцевого міокарда у спортсменів

У зв’язку з екстремально високими фізичними навантаженнями у людей, що професійно займаються спортом, серце теж працює в режимі підвищеної інтенсивності, перекачуючи великий об’єм крові за короткий час. При цьому які-небудь зовнішні симптоми захворювання практично відсутні.

Гіпертрофія у них може бути концентричній, ексцентричній, а також змішаної. У першому з цих випадків, який найбільш розповсюджений серед спортсменів, збільшення клітин м’язової тканини йде і по ширині, і в довжину. Внутрішній об’єм серцевого шлуночка при цьому залишається без змін, а м’яз потовщується за рахунок посилення зовнішньої поверхні.

Така форма розвивається зазвичай у спортсменів, які займаються ігровими дисциплінами і статичними видами спорту. Ексцентрична ж пов’язана з видами, де потрібна насамперед витривалість. Це стайерский біг, гонки на лижах, плавальні дисципліни.

Змішаного виду гіпертрофії більше схильні представники тих видів спорту, де динамічні і статичні навантаження взаємопов’язані. В основному це велосипедисти, ковзанярі, веслярі. Небезпека для всіх цих людей полягає в різкому припиненні навантажень після відходу зі спорту, яке може спровокувати ті ж інфаркти та інсульти. Виходом є продовження занять з поступовим зниженням навантаження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code