vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і лікування пороку серця у дітей

Порок серця у дітей – це патологія, яка відбувається в період внутрішньоутробного розвитку, тобто є вродженою, вона полягає в порушенні структури клапанного апарату, анатомічних особливостей самої серцевого м’яза і її судин. Набуті вади в дитячому віці практично не зустрічаються.

Причины и лечение порока сердца у детей

Вроджені патології серця реєструються приблизно у 8 немовлят на 1000 і є першою причиною смертності до досягнення першого року життя. Якщо дитина доживає до року, то прогноз стає більш сприятливим: у віці до 15 років кількість померлих внаслідок пороку становить лише 5% від загальної кількості хворих дітей. У будь-якому випадку цифри такі, що стає зрозумілим, чому таке захворювання вважається серйозною проблемою, яка вимагає невідкладних заходів.

Причини розвитку вад у дітей

Найчастіше вади серця у дітей розвиваються в результаті спадкової схильності. Але їх розвиток безпосередньо залежить від деяких факторів, які можуть зашкодити дитині в першому триместрі його внутрішньоутробного розвитку, так як формування пороку відбувається на 2-8 тижня:

 • вірусні захворювання матері (краснуха);
 • використання під час вагітності деяких лікарських засобів;
 • алкоголізм і наркоманія батьків;
 • постійні інтоксикації на шкідливому виробництві;
 • радіоактивне випромінювання.

Високий фактор ризику цієї патології у дітей, батьки яких мають ендокринні захворювання, вік матері старше 35 років, виражений токсикоз при виношуванні, наявність мертвонароджених в анамнезі, є родичі, у яких є діти з вадами серця. Але достовірно виявити всі причини виникнення вад поки не представляється можливим. Здоров’я батька теж відіграє чималу роль у ймовірності розвитку серцевого вади у дитини.

Які бувають вади

Вади серця у новонароджених можуть бути різними. Всього налічується близько 100 різних патологій. По частоті можна виділити наступні:

 1. Дефект міжшлуночкової перегородки (близько 20%).
 2. Дефект міжпередсердної перегородки.
 3. Відкритий аортальний проток.
 4. Коарктація аорти.
 5. Стеноз аорти.
 6. Стеноз легеневої артерії.
 7. Транспозиція великих магістральних судин.

Клініцисти поділяють вади на різновиди, за яких шкірні покриви у дитини стають синюшного відтінку (сині вади) і бліднуть (білі вади).

Захворювання можуть мати різні прояви, у кожного пороку є свої симптоми. За статистикою, близько 30% дітей з таким діагнозом дають погіршення стану вже з перших днів свого життя. Батьки обов’язково повинні звернути увагу, якщо виявляється, що в малюка:

 1. Змінюється колір шкіри, особливої уваги вимагають дистальні частини кінцівок (пальці рук і ніг), носогубний трикутник, обличчя.
 2. Помітно вибухання області серця.
 3. Виникають помітні набряки.
 4. При крику або напруженні з’являється блідість або синюшність з одночасним виникненням холодного поту.
 5. Погане смоктання, повільний розвиток і збільшення у вазі.
 6. Нападоподібний або постійна задишка.
 7. Порушення серцевого ритму.

Так можуть проявлятися вади серця у новонароджених. Необхідно також звернути увагу, якщо дитина старшого віку скаржиться на появу задишки при фізичному навантаженні, напади серцебиття, які не пов’язані з емоційним або фізичним перевантаженням, виникнення болю в серці.

Всі ці ознаки можуть вказувати на наявність патології серцевого м’яза і вимагають негайного обстеження і лікування у педіатра і кардіолога.

Своєчасна діагностика

Слід зазначити, що багато пороків, якщо вони не дуже виражені, можуть протікати без будь-якої симптоматики. Але при звичайному обстеженні та аускультації серця лікар може звернути увагу на деякі особливості, характерні для такого стану. В серці можуть вислуховуватися шуми різної інтенсивності, які вимагають проведення диференціації. Слід відрізняти органічні, які вказують на розвиток патології, і функціональні, які не потребують лікування та минають самостійно.

Додаткові методи дослідження у вигляді проведення ЕКГ, рентгенографії грудної клітини, холтерівського моніторування, УЗД серця можуть достовірно визначити наявність або відсутність пороку серця у дитини.

Необхідне лікування

Вади серця у дітей бувають різними за ступенем тяжкості. І в залежності від цього призначається лікарем лікування.

Понад 50% дітей з такою патологією без застосування термінового оперативного втручання можуть загинути. Тому єдиним виходом може бути лише операція, відмовлятися від якої не можна ні в якому разі. За відсутності негайних показань до хірургічного вирішення проблеми кардіолог призначає певні препарати, які необхідно приймати, чітко дотримуючись рекомендації по часу і дозуванні.

Наприклад, діуретики, серцеві глікозиди (дігоксин), антіарітмікі і т. д. Давати яких-небудь рекомендацій щодо прийому препаратів не має сенсу, як і по всьому медикаментозного лікування, так як дані патології досить серйозні, тому займатися самолікуванням не рекомендується.

Тим не менш лікування при будь-якому вроджений порок серця має полягати у забезпеченні режиму з максимальним перебуванням дитини на свіжому повітрі і фізичними вправами в межах мінімального навантаження на серце. Годування таких дітей потрібно дещо зменшувати за обсягом, але збільшити частоту прийому їжі (для немовлят у 2-3 рази), перевагу слід віддавати материнському молоку.

Діти, у яких був констатований такий діагноз, як вроджений порок серця, повинні перебувати на диспансерному обліку у кардіолога та лікаря-педіатра. Обов’язковим є на першому році життя огляд малюка не менше одного разу на 3 місяці, а також проведення додаткових обстежень раз на півроку, а при необхідності і частіше. Тяжкий перебіг захворювання вимагає щомісячного огляду, а різке погіршення стану є прямою вказівкою на госпіталізацію.

Велика роль у лікуванні такого малюка відводиться батькам. Вони повинні уважно стежити за змінами і симптомами і при найменшому погіршенні повідомляти лікаря. Наявність ознак дихальної або серцевої недостатності у дитини служить підставою для звільнення його від уроків та занять фізкультурою в дитячих дошкільних закладах та школі. Визначає таку необхідність кардіолог. При відсутності подібної симптоматики хворим дітям показані заняття лікувальними вправами, які проводяться в поліклініці.

Дітям з вадами серця не слід довго перебувати на сонці в літній час і на сильному морозі взимку, так як вони володіють високою метеочутливість, подібне може сильно погіршити їх стан.

Дієти для таких дітей не існує, але харчування має бути різноманітним і вітамінізованим. Корисне вживання кураги, чорносливу, ізюму, запеченої картоплі.

Сприйнятливість до інфекційних захворювань у дітей з наявністю вроджених вад вимагає ретельної санації будь-якого вогнища хронічної інфекції. Якщо з’являється гостра вірусна або інфекційна патологія, то інтенсивність лікування повинна бути максимальною для попередження розвитку ускладнень з боку серця. Постільний режим порівняно з іншими дітьми продовжується на 2-3 дні.

Навіть при наявності компенсованого пороку сольовий режим повинен бути обмежений. Слід також відгородити хворого від вживання надмірної кількості рідини (максимальний добовий обсяг становить не більше 1,5 л).

Постійні заборони і суворе ставлення може погіршити стан і викликати депресію. Слід лише кілька обмежувати рухливість, особливо під час ігор з дітьми старшого віку, і не допускати перезбудження. Тим не менш необхідно як можна рідше проявляти надмірну опіку або жалість. Такий дитина не повинна відчувати себе в чомусь гірше, чим інші діти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code