vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і лікування пароксизмальної миготливої аритмії

При такому захворюванні, як пароксизмальна миготлива аритмія, лікуванням і діагностикою повинен займатися фахівець.

Причины и лечение пароксизмальной мерцательной аритмии

Порушення серцевого ритму є досить частим ускладненням більшості захворювань серцево-судинної системи. Найчастіше зустрічається розвиток блокад на тлі перенесеного інфаркту міокарда. У деяких випадках може спостерігатися патологічна імпульсація з основних елементів провідної системи серця, що буде виявлятися у вигляді екстрасистолій, синусової тахікардії або брадикардії. Однак одним з найбільш небезпечних станів, при яких спостерігається почастішання частоти утворених імпульсів, є пароксизмальна тахікардія. Що це за стан?

Пароксизмальна форма фібриляції передсердя

Нормальна частота скорочень серця становить від 60 до 90 ударів у хвилину. При збільшенні ЧСС до більш 90 ударів, але менш як 140 можна судити про синусової тахікардії. Пароксизмальна тахікардія діагностується тоді, коли серцевий ритм перевищує 140 ударів в хвилину.

Пароксизмальна фібриляція називається так тому, що виникає зазвичай спонтанно на тлі нормального серцевого ритму. Стан раннє до цього себе не проявляв. Не менш важливим критерієм пароксизму є те, що його тривалість може становити від кількох секунд до кількох діб, а купірування його може відбутися раптово.

Причини пароксизмальної тахікардії

Причин для її розвитку, може бути досить багато. В першу чергу почастішання частоти серцевого ритму може спостерігатися на тлі прийому деяких медикаментів, наприклад, препаратів з групи серцевих глікозидів. Особливо сильно проявляє себе стан на тлі наявної гіпоксії або гіперкаліємії. Паралельно з розвитком тахікардії спостерігається поява передчасних серцевих скорочень за типом бигеминий або тригеминий (кожне друге чи третє скорочення серця).

Не менш частою причиною розвитку пароксизмальної тахікардії є органічне ураження міокарда, викликане ішемією. Захворюваннями, після яких можуть почати проявлятися пароксизми і персистуюча форма тахікардії, є інфаркт міокарда, міокардит, ендокардит з ураженням клапанів серця.

Патогенез пароксизмальної тахікардії і пароксизмальній миготливій аритмії

У результаті впливу всіх вищезгаданих факторів порушується робота основних водіїв ритму – синусового вузла та атріовентрикулярного з’єднання (генераторів електричного імпульсу першого і другого порядків). З-за цього імпульси починають швидко виникати у даних утвореннях. Не відбувається повноцінної розрядки даних вузлів, що з часом може призвести до розвитку їх слабкості або виснаження.

Рідше генератор імпульсів пароксизмальної тахікардії розташований у пучку Гіса або його ніжках.

Виділяють кілька форм пароксизмальної миготливої аритмії – надшлуночкову і шлуночкову.

  1. При надшлуночкової формі аритмії вогнище патологічної імпульсації знаходиться в передсерді або на його кордоні з шлуночком. Дані форми на звичайній кардіограмі відрізнити практично неможливо.
  2. Шлуночкова форма аритмії піддається розпізнавання, так як на електрокардіограмі реєструються змінені серцеві комплекси, відразу ж впадають в очі.

Важливим чинником розвитку пароксизму є наявність додаткових шляхів проведення.

У нормі імпульс з синусового вузла проходить за трьома основними пучкам – Бахмана, Венкебаха і Торреля. При наявності додаткових пучків (наприклад, пучок Кента при синдромі предвозбуждения шлуночків) прискорюється проведення імпульсу, що може призвести до розвитку пароксизму тахікардії.

Як клінічно може проявлятися даний стан?

Пацієнти будуть пред’являти скарги на прискорене серцебиття. Може відчуватися відчуття дискомфорту у грудях, задишка, запаморочення.

Чим небезпечна дана форма аритмії?

Пароксизм миготливої аритмії може перейти у фібриляцію передсердь. Даний стан аускультативно не вислуховується (може бути нормальна аускультативно картина, схожа зі звичайним, але прискореним серцебиттям). Небезпека полягає в тому, що порушення проведення імпульсу призводить до порушень гемодинаміки. Досить часто при ускладнилася миготливої аритмії (при її переході в мерехтіння або тріпотіння) спостерігається утворення дрібних тромбів в камерах серця. Це відбувається з-за того, що у передсердях або шлуночках розвивається так зване турбулентний рух кровотоку. Воно сприяє агрегації тромбоцитів і утворення дрібних тромбів, які можуть призвести до розвитку тромбоемболії легеневої артерії або інсультів головного мозку.

Крім того, пароксизмальна аритмія через порушення кровопостачання органів може призвести до розвитку кардіогенного шоку. В даному випадку можуть знадобитися термінові реанімаційні заходи з метою збереження життя пацієнта.

Діагностика пароксизму миготливої аритмії

Основним методом діагностики даного порушення серцевого ритму є електрокардіографія або Холтерівське моніторування.

На кардіограмі спостерігається зменшення інтервалів між серцевими скороченнями, а також деформація основних зубців.

Найпростіше відрізнити шлуночкову тахіаритмію, так як при ній виявляються розширені і деформовані комплекси QRS.

У тому випадку, якщо кардіограма не знімається під час нападу, рекомендовано проведення Холтерівського моніторування з добовим використанням монітора.

Для диференціальної діагностики можуть використовуватися УЗД серця, ехокардіографія або чреспищеводная електростимуляція.

Лікування пароксизмальної форми фібриляції передсердь

Як лікувати захворювання? Якщо пароксизм тахікардії не доставляє пацієнтові значних незручностей, рекомендовано спостереження даного хворого у кардіолога.

У тому разі, якщо порушення ритму протікає з вираженою клінічною симптоматикою, необхідно купірування нападу з використанням деяких проб, медикаментів або електростимуляції.

Деяким пацієнтам з неускладненою формою миготливої аритмії можуть допомогти так звані вагусные проби.

Серед них виділяють пробу з натисканням на очні яблука і опусканням рук пацієнта в холодну воду.

Механізм даних проб ґрунтується на рефлекторному впливі на блукаючий нерв, за рахунок чого посилюється парасимпатична іннервація серця, основна роль якої – уповільнення серцебиття.

У деяких випадках напад вдається купірувати тільки цими пробами без використання медикаментів.

Ці проби володіють вираженою дією при формі пароксизмальної надшлуночкової тахікардії.

Існує кілька поколінь антіарітміков, кожне з яких володіє власним механізмом дії і використовується тільки при певному типі аритмії.

Універсальним антиаритмиком при надшлуночкової тахікардії є верапаміл – препарат з групи блокаторів кальцієвих каналів. Крім того, для відновлення ритму можна використовувати і такі препарати, як обзидан, новокаїнамід, хінідин.

Дані препарати використовують порівняно недовго, так як вони надають практично миттєвий ефект. Якщо препаратами вдалося купірувати напад миготливої аритмії, пацієнт переводиться на підтримуючу терапію. Якщо ж використання антіарітміков не дала очікуваного результату, слід негайно використовувати електростимуляцію серця.

Якщо пароксизамальная форма тахікардії розвинулася в персистируючу генералі, то пацієнту показане хірургічне лікування захворювання.

Різновидів хірургічних втручань досить багато – від лазерного або холодового впливу на елементи провідної системи серця до установки спеціально запрограмованих електрокардіостимуляторів.

Якщо лікування було розпочато вчасно, вдається купірувати розвиток більш важкої форми аритмії і врятувати пацієнта. Якщо ж напад спостерігається протягом тривалого часу, високий ризик при ненаданні медичної допомоги летального результату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code