vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і лікування аневризми черевної аорти

В даний час вчені активно вивчають таке захворювання людського організму, як аневризма черевної аорти. Аневризма – це зміна стану стінок судин в результаті порушень у функціонуванні організму. Стінки можуть сильно розширюватися або випинатися. Щоб доктор точно встановив наявність аневризми, необхідно довго і ретельно обстежитися.

Причины и лечение аневризмы брюшной аорты

Єдиної думки з приводу того, наскільки саме повинна збільшитися в розмірах аорта, щоб її назвали розширеної, серед докторів немає. Одна категорія вважає, що розширення в 2-3 см – це вже аномалія. Друга категорія стверджує, що для деяких людей це нормальний стан посудини з-за індивідуальних особливостей організму.

Основні причини виникнення захворювання

Аневризма черевного відділу аорти найчастіше виникає у людей, що мають проблеми з нормальним функціонуванням серцево-судинної системи:

 1. Атеросклероз. Найпоширеніше захворювання. В даному випадку стінки судин стають дуже тонкими і більш вузькими. Тому вони з внутрішньої сторони можуть порватися або сильно расслоиться, а з зовнішньої починають поступово випинатися.
 2. Запалення стінки аорти.
 3. Інфекційні захворювання.
 4. Ускладнення після серйозної травми.
 5. Артеріїт. Запалення судинної сітки, що утворилася після виникнення артеріїту, полихондрита.
 6. Грибкова інфекція. Її головні збудники – імунодефіцит, наркоманія, запущена форма сифілісу, операції на клапанах серця.

Основна категорія пацієнтів – це чоловіки похилого віку. Захворювання прискорює свій розвиток, якщо людина вживає алкогольні напої, часто курить, має підвищений тиск.

Є медична теорія, згідно з якою аневризма ділиться на справжню і псевдоаневризму. Справжня аневризма відрізняється тим, що завжди має розширену стінку судини, яка виникла в результаті розширення більшості верств у стінці аорти.

В даний час дослідники виділяють такі основні причини виникнення аневризми:

 1. Генетична спадковість.
 2. Куріння.
 3. Вік старше 60 років.
 4. Захворювання шкірних покривів.
 5. Вплив на організм людини шкідливих металів.
 6. Відсутність фізичних навантажень і надмірна вага.

Симптоматика захворювання

Для аневризм черевної аорти характерні наступні симптоми:

 1. Наявність судинної сітки, яка крім зміни кольору починає сильно вибухати.
 2. Збільшення діаметра аорти на 50-60% від її нормального стану.
 3. Наявність атеросклеротичних бляшок.
 4. Системне ураження основного кількості артерій організму.

У більшості випадків хвороба протікає практично без симптомів, тому найчастіше про неї дізнаються при діагностиці інших захворювань.

Люди, що страждають цією патологією, можуть спостерігати у себе присутність таких проявів:

 1. Постійна ниючий біль в області пупка, як правило, з лівого боку.
 2. Черевна порожнина постійно важка і роздута.
 3. При активному способі життя починають часто хворіти ноги, з розвитком хвороби нижні кінцівки можуть хворіти і в стані спокою.
 4. Загальна слабкість, відсутність апетиту, нудота, блювота, порушення стільця.
 5. Постійний тупий біль в поперековому відділі.
 6. Відсутність чутливості в ногах.
 7. У запущених випадках поява крові в складі сечі.

Діагностування захворювання

Такі ознаки аневризми черевної аорти ускладнюють визначення захворювання на ранніх стадіях. У 40% випадків проблеми виявляють при інструментальному дослідженні, при підозрі на інші захворювання.

Щоб поставити точний діагноз, лікар призначає ретельне обстеження кишечника, шлунка і нирок. Діагностика заснована на застосуванні рентгена і ультразвуку. Якщо побоювання підтвердилися, то лікар призначає комп’ютерну томографію. З її допомогою вже визначаються уражені ділянки організму і форма патології.

Але варто сказати, що при комп’ютерній томографії організм піддається рентгенівського випромінювання, необхідно використання рентгеноконтрастної речовини. В окремих випадках є ризик виникнення алергії або негативна реакція на речовину з боку нирок.

При роботі з хворими з яскраво вираженими захворюваннями нирок можна застосовувати МРА (магнітна терапія). Це один з підвидів МРТ – нерентгеновский спосіб дослідження організму людини. Комп’ютерна томографія і резонансно-магнітна ангіографія дуже ефективні при діагностиці серйозних захворювань.

Основні методи лікування захворювання

Аневризми черевної аорти лікуються кількома способами. Якщо загальний діаметр аорти становить менше 5 см, то проведення операції виключається. Бувають випадки, що при правильному способі життя хвороба йде самостійно. Але в будь-якому випадку фахівець порекомендує наступне:

 1. Лікування починати з активного застосування бета-блокаторів.
 2. Виключити куріння.
 3. Постійно контролювати рівень холестерину і при необхідності його знижувати.
 4. Обов’язково рекомендується кожні 6-7 місяців проходити ультразвукове дослідження.

Якщо ж аневризма черевної аорти досягла великих розмірів, тобто більше 6 см, то буде потрібно оперативне втручання. Операція проводиться в терміновому порядку, так як ризик розриву аорти зростає з кожною хвилиною, це може трапитися в будь-який момент. Результат може бути самим сумним, аж до летального.

Ще одне складне наслідок даного захворювання – розшарування аорти. Зазвичай дане ускладнення супроводжується великою крововтратою. При розриві аневризми аорти необхідна термінова хірургічна допомога. Успішність проведення операції складає 50/50. Самим серйозним ускладненням у результаті несвоєчасно проведеного хірургічного втручання або не впорався з інфекцією організму є ниркова недостатність. У результаті може знадобитися повторна операція.

При розриві аорти можливі:

 • гострі болі в області грудей або живота;
 • різко знижується артеріальний тиск;
 • впадіння в стан шоку (порушується серцевий ритм, дихальна функція, шкірні покриви стають блідими, з’являється синюшність, відсутність реакції на біль, нездатність рухатися і розмовляти з оточуючими).

Види хірургічного втручання

Спосіб проведення операції призначає лікуючий лікар, враховуючи загальний стан пацієнта, його спосіб життя, ступінь тяжкості захворювання. В обох випадках передбачена установка штучного імплантату:

 1. Операція традиційним способом. Більш чим в 90% випадків настає одужання. Штучний елемент вживляють всередину порожнини аорти, з усіх сторін він закривається здоровими тканинами. Імплантат поміщається в черевну порожнину через невеликий розріз, який робиться посередині живота або збоку. Час операції – не більше 6 годин при стандартному перебігу, обов’язковий загальний наркоз.
 2. Рекомендований хворим похилого віку, тобто людям, які не можуть пережити відкриту операцію в силу свого віку. При даному методі оперування рівень травматичності набагато нижче, відновлення відбувається в кілька разів швидше. Вводиться пристрій під назвою стент-граф. Це новинка у сфері медицини, яка додатково захищає і відокремлює уражену ділянку аорти від загального. В результаті цього тиск на неї стає набагато менше і ймовірність розриву черевної аорти практично виключається. Стент-граф вводиться через прокол між стегновими суглобами за допомогою катетера необхідного розміру. Час проведення операції залежить від складності введення і займає від 2 до 5 годин.

У стаціонарі після проведення операцій пацієнтові слід перебувати не менше 5 діб. В середньому досить 8-9 діб перебування під наглядом лікаря, щоб дозволили відправитися додому. Але це при відсутності навіть найменших ускладнень.

Якщо ж аневризма черевної аорти усували за допомогою установки стент-графа, то перебування в лікарні може бути не більше 5 діб.

Бувають випадки, коли просвіт аорти звужується і імплантат закривається. В цьому випадку необхідна повторна операція і встановлення нового пристрою.

Принципи профілактики

Профілактика цього захворювання не потребує виконання складних процедур. Досить поліпшити свій спосіб життя, стежити за харчуванням, контролювати показники тиску в артерії, проходити профілактичні обстеження кожні 6-7 місяців.

При аневризмі активно займатися спортом дозволяється. Виняток можуть становити випадки, коли пацієнт прийшов до фахівця з підозрою на наявність даного захворювання. Щоб виключити подальші ускладнення, на весь період обстеження лікар рекомендує людині лягти в лікарню і більше відпочивати. При знаходженні в домашніх умовах також необхідно знаходитися в стані спокою, уникати стресів.

В іншому випадку аневризма черевної частини аорти здатна викликати негативні наслідки у вигляді сильної кровотечі, ушкодження сусідніх внутрішніх органів, розвитку ниркової недостатності, летального результату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code