vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Правила загартовування для дітей

Здоров’я дітей – найцінніше для батьків. Їх завдання полягає у його збереженні та збільшенні. Тому треба дотримуватися правила загартовування для дітей.

Правила закаливания для детей

Загартовування дітей

Загартовування – це цілий комплекс заходів, спрямованих на зміцнення імунітету дитини. Таким чином він захищається від частих захворювань і зміцнюються захисні сили організму. Особливості загартування дітей полягають у впливі різних температур. Так підвищується стійкість до негативних факторів зовнішнього середовища.

Загартовування дитячого організму слід почати ще з дитинства, за умови, що немає ніяких протипоказань до цього. Перед початком процедур малюка обов’язково повинен оглянути педіатр і дати свою згоду.

Для дітей розроблені спеціальні гартуючі програми, що враховують вік і стан здоров’я кожного малюка.

По мірі дорослішання процедури замінюють один одного, але одне залишається незмінним: необхідно дотримуватися основних рекомендацій при загартовуванні, що гарантує ефективність і успіх, виражені у зміцненні імунітету і здатності організму протистояти простудним і інфекційних захворювань.

Протипоказання і правила загартовування

Принципи загартовування дітей досить прості. Їх обов’язково потрібно дотримуватися для отримання позитивного результату. До них відноситься:

 1. Стан здоров’я дитини. До гартують заходів слабкого малюка краще не піддавати через велику ймовірність переохолодження.
 2. Віку малюка і його індивідуальні особливості.
 3. Завчасна підготовка організму до загартовування.
 4. Методичність. Рекомендується виробити обов’язкові ритуали, які поступово увіллється в звичний спосіб життя малюка.
 5. Поступовість. Має на увазі під собою плавне збільшення навантаження загартовування.
 6. Позитивний настрій батьків і дитини. Загартовування краще проводити під виглядом гри.
 7. Комплексність. Процедури загартовування швидше принесуть результат, якщо поєднувати їх з масажем і фізкультурою.
 8. Взаємодія місцевого і загального загартовування. Варто загартовувати як все тіло цілком, так і окремі його частини (шия, ноги, поперек і т. д.).

Загартовування – дуже корисна процедура, у якої безліч плюсів.

Але навіть у неї є свої протипоказання, до яких відносяться:

 • недоношеність;
 • хронічні захворювання;
 • хвороби;
 • різка зміна стану малюка (млявість, надмірна збудженість).

Існує кілька способів загартовування дітей.

Вони діляться на групи, виходячи від впливаючого фактора: загартування водою, повітрям і сонцем.

Водне загартовування

Цей спосіб доступний кожному. Краще починати з банального – вмивання. Вранці рекомендується мити руки, обличчя, ділянку грудей і шиї помірно холодною водою. Протягом дня дитина може просто пограти у воді. Перед сном після ванни можна прийняти прохолодний душ, не забуваючи потім облити стопи холодною водою. Миття ніг вважається дуже ефективною процедурою, яка дає хороший гартує результат. Краще почати з 35°С і поступово знижувати до 20°С. Тривалість становить 1-2 хвилини. Потім ноги обов’язково слід добре витерти рушником.

Одночасно з цим можна обтирати дитину вологим рушником. Неквапливими масажними рухами спочатку обтирають руки і ноги, далі спину і груди, а потім живіт.

Обтирання можна почати з температури 35°с, поступово знижуючи її до 23-25°C. Дитину треба натирати до невеликого почервоніння шкіри м’якими рухами. Тривалість процедури становить 1-3 хвилини.

Якщо обтирання пройшло добре, то сміливо можна переходити на обливання. Їх слід проводити відразу ж після купання. Спочатку обливають плечі і руки, потім спину і ноги, а потім голову. У літній час можна обливатися на вулиці.

Чудовим гігієнічним засобом є душ. Його можна приймати щодня. Теплий душ тонізує шкіру і підсилює обмінні процеси, прохолодний сприяє стимуляції терморегуляції, холодний душ має помітне закаливающее дію. Тривалість процедури повинна складати не більше 2-3 хвилин. Спочатку температура води повинна бути рівною 36°C, слід поступово знижувати до 20°C.

Чудово активізує захисні системи дитячого організму контрастний душ. При цьому потужний вплив ця процедура має при найбільшій різниці температур. Потрібно включати по черзі холодну і теплу воду, і чергувати протягом 3-х хвилин. Після цього дитину слід укутати. Контрастний душ дуже бадьорить, тому проводити його рекомендується вранці.

Купання в басейні або відкритих водоймищах – один з методів традиційного водного загартовування. Під час цього необхідно рухатися, таким чином дитина видаляється, не переохолоджується і підвищується профілактичний ефект від купання.

Повітряне загартовування

Оздоровлюючі процедури на повітрі можна почати вже після народження дитини. При кожній зміні підгузників можна робити повітряні ванни тривалістю від 2 до 20 хвилин. Температура в будинку повинна бути не більше 23°С. Кімнату слід провітрювати хоча б 5-6 разів на день. Денний сон стає дуже корисним, якщо відкривати вікна і кватирки.

Слід стежити і за одягом дитини. Вона обов’язково повинна бути зручною, легкою і сухий. Одяг для малюка слід купувати тільки з натуральних і дихаючих тканин. Не можна допускати перегріву організму, намокання та охолодження ніг.

Обов’язковим є прогулянки кожен день і в сніг, і в дощ, і в вітер. Взимку потрібно гуляти в загальній складності 4 години в день. Влітку можна перебувати на вулиці невизначений час.

Ще однією ефективною закаливающей процедурою є ходіння босоніж вдома і на вулиці. В приміщенні можна ходити без взуття і шкарпеток постійно. Це відмінно стимулює рефлексогенні зони. Ходьба босоніж на вулиці має гарне імуностимулюючу дію.

Сонячне загартовування

Загартовування сонцем добре зміцнює сили організму дитини і допомагає виробленню вітаміну D, який так необхідний кісткової, м’язової системи і зубах. Але перебування під відкритим сонцем краще уникати, щоб уникнути опіків і сонячного удару. Дітям до року краще приймати такі сонячні ванни під кронами дерев, там розсіяне світло. Так можна отримати користь від сонця і не перегріватися при цьому.

Старші діти можуть сміливо бігати під відкритим сонцем, але не варто забувати одягати на голову хустку або панамку. На сонці дозволено перебувати з 9 до 11 та 16 до 18 годин. Після прогулянки дитини можна облити прохолодною водою.

Приклавши трохи сил, турботи і терпіння, можна почати загартовування в дитячому віці. Так малюк легко привчиться до здорового способу життя і буде менше боліти.

Перепочинок слід робити тільки під час хвороби. Методи загартовування дітей повинні бути легкими і приємними. Примусове загартовування, супроводжується скандалами, навряд чи принесе позитивний результат.

Для організму дитини буде корисним, якщо програма загартовування розроблена спільно з фахівцем і при її реалізації виконуються всі рекомендації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code