vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Потрібно і корисно пити вітаміни?

Мабуть, не кожна людина знає відповідь на питання, чи потрібно пити вітаміни.

Нужно и полезно ли пить витамины?

Звичайно, вітаміни необхідні для будь-якої людини, однак більша їх частина міститься в продуктах харчування, які люди вживають щодня.

Хтось вважає справжніми джерелами вітамінів виключно фрукти і овочі. Інші згадують жовті горошинки вітаміну С, які пили в дитинстві. Хтось виступає за сучасні полівітамінні комплекси. Спробуємо розібратися в цьому спірному питанні.

Які вітаміни є у продажу?

Не потрібно боятися синтетичних вітамінів, особливо якщо лікар вам їх рекомендує, значить, в них є потреба. Сучасні полівітаміни – це хімічні сполуки, збалансовані між собою і позбавлені ряду недоліків. В них дотримуються принципу сполучуваності, тобто коли один вітамін може всмоктуватися тільки в присутності іншого і навпаки.

В даний час фармацевтичний ринок представляє великий вибір як однокомпонентних (наприклад, В1, В2, У12, А, С та інші), так і полівітамінних комплексів (наприклад, “Вітрум”, “Комливит” і так далі). У продажу є вітаміни і для окремих груп населення, наприклад, дитячі вітаміни для різних віків (“Витамишки”); комплекси для вагітних; для людей, які страждають остеопорозом, цукровим діабетом, захворюваннями органів зору; вітаміни-антистрес; навіть окремі комплекси для жінок в залежності від віку (старше 45 років) і так далі.

У складі комплексів присутні різні мікроелементи – калій, кальцій, залізо, магній, селен. Однак тут вони містяться в основному в профілактичній дозі. Якщо є нестача якого вітаміну, а не гіповітаміноз, то лікар призначає однокомпонентний препарат, що містить конкретний необхідний вітамін.

Вибір вітамінів

Більшу частину вітамінів виробляють в зручній формі, наприклад, у вигляді таблеток, драже і капсул.

На думку більшості фахівців, більш вдалий вигляд – це капсули. При такій формі випуску зменшується ймовірність взаємної нейтралізації вітамінів, так як, рухаючись по ШКТ, капсула починає розчинятись і поступово всмоктуватись кишечником людини. Також препарати у капсулах не подразнюють стінки шлунка (всі засоби, не тільки вітаміни).

Питання про склад вітамінних препаратів досить важливий.

  • С;
  • РР;
  • Групи В.

Взимку, споживаючи меншу кількість фруктів, ягід і овочів, людина недоотримує частину необхідних вітамінів. Однак без консультації з лікарем купувати і вживати вітамінні комплекси не можна. Крім користі, надзвичайно велика кількість вітамінів, особливо жиророзчинних, може нанести шкоду. Таким чином, по-перше, ви зможете заощадити свої засоби, а по-друге, уникнути гіпервітамінозу, який також є небезпечним.

Взимку або влітку пити вітаміни потрібніше?

Відповідь на питання очевидна, однак у всьому є свої нюанси.

Склад вітамінів, отримуваних з їжею, не сильно змінюється протягом року, якщо раціон збалансований. Такий раціон означає вживання в достатній кількості потрібних і корисних продуктів. В такому випадку ви отримуєте всі необхідні вітаміни незалежно від пори року. До потрібних і корисних продуктів відносять:

  • злакові культури (крупи, макаронні вироби з твердих сортів пшениці);
  • рибу і рибні продукти;
  • фрукти;
  • овочі;
  • зелень;
  • молочні, кисломолочні продукти.

Потрібні вітаміни взимку дорослим Чи можна давати їх додатково і молодшим членам родини? Кількість деяких з них в зимово-весняний час, тобто так званий гиповітаминний період, може надходити в недостатній кількості. Взимку людина недоотримує певну кількість вітамінів С, В, РР і D. Але це не означає, що потрібно бігти в аптеку і купувати полівітаміни. Буває достатньо лише змінити раціон. Тим більше в даний час цілий рік на прилавках можна знайти свіжі фрукти і овочі. Можна використовувати і заморожені фрукти, ягоди, овочеві суміші, які також зберігають в собі повний спектр вітамінів. Взимку на допомогу людині приходять квашені продукти, вміст в яких, наприклад, аскорбінової кислоти навіть більше, чим в лимонах.

Чи потрібні вітаміни влітку? Літо – це період надходження в організм людини вітамінів внаслідок вживання великої кількості зелені, овочів, фруктів і ягід. Окремої уваги заслуговує жиророзчинний вітамін D, так як його ми отримуємо в більшій мірі не з їжі, а коли знаходимося на сонці. Отже, недостатня кількість вітамінів можлива і в літній період, наприклад, якщо у світлий час доби ви працюєте в приміщенні і майже не виходьте на вулицю.

Людський організм – це жива субстанція, тому вона в більшій мірі підготовлена до отримання вітамінів з натуральних продуктів. Звичайно, купити полівітамінний комплекс в аптеці набагато простіше, чим щоденно вживати овочі і фрукти, готуючи з них салати тощо. Однак свіжі овочі і фрукти для організму корисніші, чим синтетичні препарати, за винятком, звичайно, випадків авітамінозу або наявності певної хвороби, яка перешкоджає засвоєнню вітамінів з їжі.

Обережно: гіпервітаміноз!

Як вже говорилося вище, небезпечні не тільки гіпо- і авітаміноз, але і гіпервітаміноз.

Літній період для використання полівітамінів особливо ризикований. У продуктах харчування, які вживає людина влітку, і так міститься велика кількість вітамінів. Якщо ще й додатково приймати полівітаміни, появи надлишку деяких з них не уникнути. Дозування в комплексах, як правило, розраховане на добу. Спільне вживання їх з вітамінами з їжі, коли в цьому немає необхідності, може призвести до негативних змін в організмі.

Особливо небезпечна в цьому плані надмірна кількість жиророзчинних вітамінів (А, Е), які накопичуються в деяких органах, наприклад, в печінці. Висновок очевидний: самостійне призначення собі вітамінів неприпустимо.

Лікар визначить, враховуючи ваші індивідуальні особливості, чи є необхідність в додатковому вживанні вітамінів або ж нестачу деяких з них можна компенсувати, змінивши різноманітність до раціону. Саме лікар може діагностувати, чи є у вас які-небудь захворювання, у зв’язку з якими ви можете недоотримувати певні вітаміни. Навіть часті застуди не вказують на те, що вам не вистачає якихось вітамінів, тому як імунна система і вітаміни не дуже пов’язані і не чинять сильного впливу один на одного.

Ця порада актуальна і в тому випадку, якщо лікар призначав вам або вашим дітям в зимово-весняний період певні комплекси вітамінів. Перед літом краще сходити на чергову консультацію до лікаря і уточнити, чи потрібно продовжувати прийом полівітамінів.

Підсумкова рекомендація

Якщо ви відчуваєте себе добре, у вас немає хронічних захворювань, шкірних проявів змін (наприклад, лущення, тріщин на шкірі, в куточках губ), коли раціон різноманітний за своїм складом, швидше за все, потреба в полівітамінних комплексах відсутня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code