vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Положення і передлежання плоду

Всі вагітні жінки мріють про легкі пологи природним шляхом. Щоб зрозуміти, чи зможете ви народити самостійно, важливо знати передлежання плоду. При УЗД дивляться, головкою або сідницями дитинка направлений до входу в родові шляхи. Крім того, звертають увагу, як співвідноситься уявна вісь, що проходить через хребет плода до поздовжньої осі матки, паралельної спині жінки. Найбільш складним є поперечне положення з перетином осей під кутом в 90°. Для зміни положення плода в матці залишається не так багато часу, після 36 тижня вагітності повернути його не виходить.

Положение и предлежание плода

Інформація про стан чада в порожнині матки потрібна акушера-гінеколога для визначення стратегії передпологової підготовки. Лише головне передлежання передбачає пологи, створені природою. Народження дитини сідницями вперед пов’язане з різними ускладненнями.

Розташування плода в матці

У медицині класифікуються наступні положення:

 1. Поздовжнє (головний або тазове) – осі матері і дитини майже паралельні.
 2. Поперечний передлежання характеризується перетином осей під кутом в 90°.
 3. Косе положення має гострий кут між осями.

Ще один важливий показник – вид позиції передлежання, тобто те, куди звернена спинка дитинку.

Якщо спинка крихти звернена до черевної стінки матері, то це свідчить про передній позиції.

Якщо його спинка притискується до хребта матері – це задній вид передлежання.

Приміром, УЗИст в результатах обстеження вказує, що плід розташований у поздовжньому положенні в задньому виді потиличного передлежання. Це підкаже гінеколога, що таке розташування може затягнути час пологів.

Головне передлежання

Це найпоширеніше положення плоду в утробі матері, воно характерно приблизно 97% вагітностей. Найбільш зручним вважається потиличний положення голови, коли підборіддя малюка притиснутий до грудної клітки. Тоді при появі на світ він просувається вперед потилицею.

Розрізняють передній і задній вид потиличного передлежання. У породіллі, що лежить на спині, дитина виходить затылочком вгору, а личком він звернений вниз. При задньому виді – навпаки. Малюк, що лежить обличчям догори, народиться пізніше, чим якщо б він лежав догори потилицею. Правда, при проходженні по родових шляхах дитина здатна обернутися і з переднього положення.

Якщо необхідно, для внесення ясності під час пологів проводять вагінальне УЗД. Крім потиличного головного передлежання, поділяють ще кілька видів положень в залежності від ступеня розгинання шиї:

 1. Це переднетеменное передлежання, коли дитина просувається вперед великого тім’ячка. Це отвір розташовується в черепі на стику лобової та тім’яної кісток. Пологи при такому положенні тривають довше і проходять важче, чим при потиличному просуванні. Це пов’язано з тим, що головка має великі розміри. При переднетеменном передлежанні часто роблять кесарів розтин, особливо якщо лікар зауважує загрозу для життя дитини або самої породіллі.
 2. Більш рідкісний випадок – лобне передлежання, коли малюк входить в родові шляхи чолом. Плід нормального або великого розміру не може самостійно з’явитися на світло при такій позиції, тому необхідно оперативне втручання.
 3. Максимальна ступінь розгинання шиї відбувається при особовому передлежанні. Народити самостійно можна, але ніхто не знає, чим це обернеться для дитини. У матері також можуть виникнути проблеми: сильні розриви промежини і шийки матки. У зв’язку з цим лікар може запропонувати операцію. Без хірургічного втручання обходяться породіллі з широким тазом і маленьким розміром плода при активній родовій діяльності.

Тазове передлежання

Такий вид передлежання зустрічається менш чим в 5% випадків. Воно підрозділяється на:

 • ножне;
 • чисте сідничне;
 • змішане.

При ножному передлежанні вниз звернені обидві ніжки, трохи зігнуті в колінах – так зване повне ножне положення. У неповному ножному варіанті до тазу звернена одна нога, зігнута в коліні; друга, випростана, спрямована у бік голови.

При чисто сідничному передлежанні ближче всього до виходу з матки знаходяться сідниці малюка. Випрямлені ніжки лежать уздовж тулуба. При змішаному передлежанні ніжки перехрещені, зігнуті в колінних і тазостегнових суглобах.

При народженні дитини, яка перебуває в тазовому передлежанні, виникає велика кількість ускладнень: вроджений вивих стегна, закидання ручок, розгинання голівки, черепно-мозкові травми, гіпоксія і навіть загибель дитини. Пологи супроводжуються певними патологіями і небезпечні для життя породіллі. У неї може статися розрив матки і промежини, що супроводжується сильною кровотечею.

По інструкції лікар на стадії вигнання плоду в ножному передлежанні повинен затримувати вихід дитини до тих пір, поки він сам не “присяде навпочіпки”. Акушер запобігає випадання ніжки, тоді першими вийдуть назовні сідниці.

Тазове передлежання плоду не позбавляє жінку природних пологів, але це дуже складно. Перш чим прийняти остаточне рішення, лікар розглядає кілька факторів:

 1. Вузький або широкий таз у матері.
 2. Передбачуваний розмір плоду (в цьому випадку вважається граничним вага 3,5 кг).
 3. Ніжками або сідницями спрямований плід до тазу.
 4. Стать малюка (народження хлопчика з тазовим передлежанням пов’язане з пошкодженням статевих органів).
 5. Вік породіллі.
 6. Патології попередніх вагітностей та пологів.

Якщо після скринінгу на 28 – 30 тижнів вагітності виявили тазове передлежання плода, лікарі рекомендують щодня виконувати кілька простих вправ. Вони сприяють перевороту дитини в головний положення. Врахуйте, що їх не можна виконувати вагітним з міомою матки, передлежання плаценти, які мають рубець на матці від попереднього кесаревого розтину, а також тим, у кого при цій вагітності спостерігалася загроза передчасних пологів і гестоз.

Якщо плід розташований неправильно

Самим сприятливим розташуванням для природних пологів вважається головне передлежання потиличного типу. Всі інші види відносяться до патологічних.

Хоча вроджений вивих стегна не прикрасить і дівчинку. Самостійно визначити, наскільки правильне становище зайняв малюк у животі, буває досить важко. Простіше зробити УЗД або доплерографію на 30 – 32 тижні вагітності, добре промацати свій живіт, запам’ятати відчуття і носити допологовий бандаж.

При цьому не можна нахилятися так, щоб голова опускалася нижче тазу. Інакше малюк може випадково перевернутися. Крім того, потрібно щодня по 15 – 20 хвилин стояти в колінно-ліктьовий позі. Ця вправа знімає навантаження з нижньої частини живота і допомагає дитині зайняти або зберегти правильне положення. До 36 тижнів перевернути малюка практично неможливо або це пов’язано з ризиком травми.

Косе і поперечне передлежання плоду

Дана патологія зустрічається у менш чим 1% породіль, але вона частішає при наступних вагітностях. Сама вагітність проходить нормально, але при черговому УЗД може бути виявлено неправильне розташування малюка.

Подібне патологічне положення може стати причиною передчасних пологів, які без кваліфікованої медичної допомоги часто закінчуються смертю матері і дитини. Якщо малюк перед пологами зайняв косе або поперечне положення, породіллю укладають набік і намагаються змінити на тазове передлежання або головний. Правда, це не завжди спрацьовує, тоді необхідна операція.

Основні причини поперечного і косого положення плода

До цих причин відносяться:

 • маловоддя або багатоводдя;
 • вагітність двійнею або трійнею;
 • аномалії конфігурації порожнини матки;
 • наявність післяопераційних швів на матці;
 • міома та інші новоутворення всередині матки;
 • передлежання плаценти;
 • в’ялість м’язів передньої черевної стінки.

Всім вагітним жінкам потрібно знати про передлежанні плоду і можливі небезпеки при пологах в такому положенні. Не тільки лікар, але і ви несете відповідальність за життя свого малюка. Інформація про можливе кесаревому розтині під час пологів не повинна викликати істерику або панічні настрої.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code