vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Перша і своєчасна допомога при стенокардії

Стенокардія завжди супроводжує ішемічне захворювання серця. Якою має бути перша допомога при стенокардії та як її правильно чинити? Для початку потрібно зрозуміти, що при стенокардії відбувається зменшення робочого просвіту коронарної артерії – артерії, яка, власне, живить серце.

Первая и своевременная помощь при стенокардии

Як правильно розпізнати

Напад характеризується відчуттям, ніби на груди щось тисне, може здатися, що важко дихати. Причому здавленість може бути як в області серця, так і в будь-якій частині грудей. Слідом з’являється біль. Класичні симптоми: напруженість і біль, яка віддає в ліву руку або плече. Біль може віддавати в щелепу або шию – саме так йдуть нерви. Людина починає сильно боятися, це відчуття додатково посилюється тахікардією і появою провалів у серцевому ритмі.

Напад може виникнути при надмірному навантаженні на судини, наприклад, при заняттях спортом, сильному хвилюванні. При цьому в спокої ця хвороба майже ніяк себе не проявляє. Це класична картина стенокардії напруги. Тобто досить провокуючого фактора – і напад починає розвиток. Є й інший тип, називається він стенокардія спокою. Часто характеризується нападами середньої тяжкості, що відбуваються вночі або під час сну.

У стенокардії спокою трохи інші причини розвитку нападу. Вся справа в тому, що перевищується нормальний обсяг знаходиться в серці крові, особливо в горизонтальному положенні, і якщо є недостатність одного з шлуночків серця, серцевий м’яз не отримує достатньо кисню. А без харчування він не може функціонувати в звичайному режимі.

Тому важливо пам’ятати: найчастіше стенокардія пов’язана з провокуючими факторами, але може розвинутися і в спокійній обстановці.

Що робити при нападі

Напад стенокардії – небезпечне для життя явище, яке в першу чергу потребує термінового виклику лікарів. У той час, поки добирається Швидка, можна прийняти самостійні заходи по зняттю больового синдрому.

Перша допомога при стенокардії:

 • забезпечити хворому повний спокій, прийняти горизонтальне положення, зменшити вплив фактора, який спровокував напад;
 • якщо протягом кількох хвилин після створення навколо хворого повного спокою біль не проходить, потрібно покласти під язик нітрогліцерин, при звичайному нападі вистачає 2 таблеток, але при необхідності можна випити і більше;
 • хворого потрібно звільнити від стягуючого одягу: розстібнути комір, зняти краватку, забезпечити йому доступ кисню, зняти брючний ремінь;
 • взяти теплі грілки або будь-який інший предмет, який опиниться під рукою, і покласти до ніг хворого;
 • хворий повинен спробувати зробити кілька глибоких вдихів;
 • відмітна ознака при нападі стенокардії – сильне почуття страху, щоб його зняти, можна прийняти який-небудь заспокійливий засіб, відмінно підійде валер’янка.

Більша частина нападів проходить після того, як проведено всі зазначені заходи. У разі якщо напад занадто важкий, потрібно продовжувати робити все те ж саме. Коли людина допомагає собі самостійно, то, головне, не переборщити з прийомом ліків. Нітрогліцерину можна прийняти до 6 таблеток поспіль, валер’янки – не більше 40 крапель або 2 таблеток. Інакше зупинений напад переросте в різке зниження тиску і брадікардію, що загрожує не меншими проблемами. Долікарська допомога при стенокардії полягає в основному в купурованні нападу. Після того як він пройде, у разі якщо не була викликана Швидка, необхідно в обов’язковому порядку звернутися до кардіолога, який визначить ступінь тяжкості захворювання і призначить відповідне лікування.

У разі коли всі заходи проведені, а напад не закінчується, необхідно обов’язково викликати Швидку допомогу, так як, можливо, це не стенокардія, а інфаркт міокарда.

Крім того, майже у кожного в аптечці є ацетилсаліцилова кислота (простий аспірин). Багато хто звик думати, що дані ліки застосовуються виключно при простудних захворюваннях, грипі, підвищеній температурі і т. п. Однак його допомога виявляється дієвою і при стенокардії. Досить просто розжувати 1 таблетку до приїзду швидкої допомоги, і ви одразу відчуєте полегшення.

В основному, що стосується дії аспірину при стенокардії, то при його прийомі знижується ймовірність летального результату, зменшується ризик виникнення інфаркту міокарда.

Вплив нітрогліцерину

Варто пояснити те, чому кожен, хто має проблеми з серцем, повинен мати при собі упаковку нітрогліцерину. По-перше, нітрогліцерин організовує нормальні серцеві скорочення, контролює їх ритм, і, як наслідок, знижує споживання кисню серцевим м’язом. По-друге, він дозволяє розслабити напружені м’язові волокна, що знімає спазм коронарної артерії і збільшує її просвіт. Крім того, нітрогліцерин володіє слабким знеболюючим ефектом. Він має дуже короткий період напіврозпаду і вже через годину повністю виводиться з організму.

Він продається в трьох основних фармацевтичних формах: таблетки, капсули, краплі. Не так давно з’явилося ліки у формі спрею. Щоб прийняти капсулу або таблетку, їх потрібно просто покласти під язик. Так препарат найефективніше всосется і швидше надійде в кров і почне свою роботу. Знеболювання відчувається буквально через пару хвилин, а напруга пропадає через 5-10. Саме тому нітрогліцерин – препарат для швидкої допомоги номер один.

Якщо застосовуються краплі, то їх потрібно ввібрати в шматочок цукру і точно так само розсмоктувати під язиком. Не варто його ковтати. Якщо часу на те, щоб бігати в пошуках цукру, немає, то потрібно просто капнути 4-5 крапель прямо в рот, краще потрапити також під язик.

Іноді нітрогліцерин викликає побічні ефекти або виникає індивідуальна непереносимість. Вже створено досить багато комбінацій різних препаратів для тих, хто погано переносить нітрогліцерин. Кращим вважається варіант, в якому поєднуються конвалія, красавка і ментол. Вони здатні значно знизити чутливість до нітрогліцерину. Цю настоянку потрібно приймати у великому дозуванні – 10 крапель за один прийом.

Тим, у кого діагностовано серцеві захворювання, потрібно не просто носити з собою нітрогліцерин, але також застосовувати його в ситуаціях, коли заздалегідь передбачається надмірне навантаження на серце. Під таким навантаженням розуміють як фізичну діяльність, так і емоційні переживання. Тобто потрібно прийняти нітрогліцерин в профілактичних цілях перед пробіжкою, важливою розмовою або  співбесідою, іспитом, перед тим, як переносити тяжкості або вирушати у похід.

Частий побічний ефект – головний біль, що виникає відразу ж після прийому. У такому випадку потрібно звикнути до ліків і спочатку використовувати чверть від рекомендованої дози, поступово підвищуючи її.

Тільки він поєднує в собі ефект м’язової релаксації, знеболювання, знижує тиск і здатний миттєво зупинити серцевий напад. Важливе застереження: людям зі схильністю до зниженого тиску потрібно приймати мінімальні дозування. В іншому випадку відбудеться різкий стрибок тиску вниз і викличе слабкість, нудоту і запаморочення.

Правила прийому лікарських засобів під час нападу

 1. У першу чергу потрібно спробувати обійтися без ліків. Тобто треба заспокоїтися, прийняти сидяче положення і розстебнути комір.
 2. Якщо не допомогло, то розсмоктують одну таблетку нітрогліцерину або капають під язик пару крапель.
 3. Якщо не допомогло протягом 5 хвилин, то можна прийняти таблетку. Максимально можна взяти 6 таблеток поспіль, у разі якщо немає побічних ефектів.
 4. Якщо виник головний біль, то допоможе Цитрамон. Рекомендується випити чашку гарячого чаю.
 5. Симптом страху знімається валідолом.
 6. Якщо при нападах спостерігається прискорене серцебиття, то про це слід повідомити лікаря, і він пропише препарати, які потрібно буде приймати разом з нітрогліцерином.

І треба пам’ятати: початок нападу дуже схожий на інфаркт, їх можна переплутати. Якщо напад не купірується стандартними засобами, потрібно негайно викликати Швидку. Чим швидше пацієнт опиниться в лікарні, тим вище ймовірність, що вдасться запобігти інфаркт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code