vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Перші симптоми раку простати у чоловіків — ознаки хвороби

Первые симптомы рака простаты у мужчин — признаки болезни

Перші симптоми раку простати у чоловіків — ознаки хвороби

Рак, який би орган не вразив – дуже важка недуга, здатна навіть призвести до смерті. А пухлина статевої залози здатна залишатися непомітною протягом довгих років. Рак простати у чоловіків: симптоми, лікування – детальніше про все це нижче.

Зміст статті

 • 1 Звідки з’являється рак статевої залози
 • 2 Передраковий стан
 • 3 Рак простати: на що звернути увагу
 • 4 Стадії раку передміхурової залози
 • 5 Чи можна вилікувати рак простати
  • 5.1 Променева терапія на відстані
  • 5.2 Контактна променева терапія
  • 5.3 Хіміотерапія
  • 5.4 Хірургічна операція
 • 6 Гормони
 • 7 Як можна попередити рак простати

Звідки з’являється рак статевої залози

Медики довгі роки намагаються розшукати відповідь – як онкологія вражає простату. Як виникає рак статевої залози. Лікарі говорять про те, що така небезпечна пухлина здатна показати свою силу лише на залозі, що вражена запаленням. Постійні недуги істотно порушують стабільну діяльність залози, руйнують здоров’я людини на клітинному рівні.

Важливо прислухатися до сигналів, що подає тіло. Це теж своєрідна діагностика. Дуже часто провісниками пухлини можуть стати:

 • Аденома та інші недоброякісні утворення провокують збільшення кількості клітин, яким не місце в простаті.
 • Причиною для раку передміхурової залози може послужити посилення концентрації статевих гормонів. Вони здатні вплинути на розпухання простати і підвищення кількості клітин пухлини. Завдяки такій деталі рак передміхурової залози отримав найменування гормонозалежної пухлини.
 • Безперервні хвороби простати здатні порушити струм крові і забезпечити нестачу кисню.

Крім вже перелічених проблем, залоза нерідко піддається атакам мікробів і вірусів. Під їх тиском змінюється органоїд, який відповідальний за розростання клітин. Подібні умови відмінно підтримують зародження пухлин, і доброякісних, і недоброякісних.

Передраковий стан

Є поняття — передраковий стан. Найбільш часто забезпечує виникнення і розвиток ракових утворень в передміхуровій залозі. Подібні зміни звичайно успадковані, а набутими стають вже тільки у дорослої людини. Серед них:

Нетипове набрякання простати. В залозі виникають кульки, де клітини отримують шанс розмножуватися швидше, на відміну від інших. На додаток вони змінюють власну будову. Великі розміри ядер свідчать про те, що клітини розташовуються «на лезі ножа» — в положенні між нормальним станом і недоброякісним небезпечним утворенням. Має відношення до необов’язкового предракового стану. Це означає, що рак здатний розвинутися під впливом мутагенних факторів.

Недоброякісне утворення в простаті. Клітини в конкретних точках статевої залози починають занадто жваво плодитися. Вони все менше схожі на звичайні клітини залози і набувають властивості, якими володіє недоброякісна пухлина. Будучи очевидним передраковим станом, прогнозує високу ймовірність розвитку раку.

Однак не у будь-якого пацієнта зміни в простаті абсолютно точно пов’язані з онкологією. Таке іноді відбувається, якщо на тіло впливають ті чи інші чинники, що підвищують ризик зародження небезпечної пухлини. Фактори такі:

 • Віруси;
 • Вік за п’ятдесят;
 • Застої в передміхуровій залозі, що зароджуються внаслідок тривалих перерв в інтимному житті;
 • Інфекції, що передаються через секс;
 • Генетика – небезпека виникнення раку може передатися від батька до дитини у спадщину;
 • Харчування шкідливою їжею, часті переїдання;
 • Ослаблення імунітетучерез стреси, постійні хвороби;
 • Згубні звички;
 • Робота на шкідливому виробництві.

Для більш точної відповіді потрібна професійна діагностика.

Рак простати: на що звернути увагу

На початку рак статевої залози навряд чи вийде знайти. На ранніх стадіях пухлина, як хороший шпигун, веде таємне «життя» і ніяк себе не проявляє. виявити її здатний лише стрибок рівня ПСА в крові.

Ось чому лікарі знаходять рак абсолютно випадковим чином, у той час як чоловік проходить планову діагностику або здає аналізи, що були призначені з абсолютно іншого захворювання. Ознаки раку передміхурової залози розкриваються в той момент, коли пухлина вразила органи по сусідству – пряму кишку і мочевик.

Базові ознаки захворювання пов’язані з тим, що простата не зменшується. Вона росте, як на дріжджах, починає натискати на стінки мочевіка і тим самим «нервувати» орган. Це призводить до таких підсумків:

 • При спусканні сечі відчуваються поколювання та біль;
 • Виникають не самі приємні відчуття в районі лобка;
 • Терпіти позиви в туалет вже куди важче;
 • Частішають походи в туалет, незалежно від часу доби.

Коли залоза чинить тиск на канали, що виводять сечу, тим самим блокується вихід сечі з мочевіка, розкриваються такі симптоми:

 • До кінця процесу урина не тече струмком, а крапельками;
 • Незважаючи на спустошення мочевіка, залишається враження, що він досі наповнений;
 • Переривання цівки сечі;
 • Труднощі з сечовипусканням.

Слабкість мочевіка змушує приводити в напругу прес, щоб можна було спустошити мочевик. І все одно сеча спускається слабенькою цівкою.

Больові відчуття в поперековому відділі, прояв каменів у нирках можуть бути пов’язані з тим, що з переповненого сечового міхура сеча знову піднімається вгору. Викликаючи тим самим збільшення сечоводу і ниркових мисок.

В окремих ситуаціях вихід з мочевіка абсолютно заблокований, і пацієнт втрачає можливість мочитися сам. У подібному випадку потрібно як можна швидше звернутися за лікарською допомогою. Якщо в сечі або спермі почала з’являтися кров, це говорить лише про те, що пухлина порушила цілісність судин.

Зародження метастазів в лімфатичних вузлах паху провокує набряклість мошонки, пеніса і ніг. Якщо пухлина пошкодила чутливі нерви, приєднані до інтимних органів, тоді у пацієнта може порушитися потенція. Больові відчуття в ході очищення кишечника свідчать про те, що рак торкнувся і прямої кишки.

Біль в кістках та спині розкриває себе вже на більш пізніх стадіях, коли метастази заразили тканини кісток. Повторні припухлості в печінці можуть викликати тяжкість у правому підребер’ї. А наявність незапного кашлю може стати сигналом про те, що метастази дісталися до легенів.

Вся зазначена симптоматика розкриває себе не одноразово, а потихеньку. Нарощуючи силу протягом декількох років. Однак варто врахувати, що жодна з цих ознак не може з точністю означати конкретно рак простати, навпаки – здатний сигналізувати і про інші хвороби. Будь-який з цих симптомів – привід для походу до лікаря.

Стадії раку передміхурової залози

Після того як пацієнт пройшов всі обстеження, лікар готовий встановити діагноз і визначити, на якій стадії знаходиться рак статевої залози:

 • Перша ступінь – пухлина дуже мала і має прихований характер. У перші дні ніяк не можна намацати її на залозі абовиявити завдяки УЗД. Визначити її може лише аналіз ПСА. Хвороба протікає абсолютно без проявів.
 • Друга ступінь – пухлина залози збільшується в розмірах, але за кордони поки не вибирається. На цьому етапі її реально знайти за допомогою масажу простати або ультразвукового дослідження. Базовий прояв – порушення виділення сечі, цівка слабшає, виникають болі в промежині. Походи в туалет частішають.
 • Третя ступінь – початок змін. Небезпечне утворення вибирається за межі залози і переміщується на інші органи. Спочатку пухлина добирається до сім’яних пухирців, мочевіка і кишки, не зачіпаючи ті органи, що знаходяться далі. Серед симптоматики може бути падіння потенції, біль у попереку і лобку. В сечі або спермі видно кров, а сечовипускання спричиняє дискомфорт.
 • Четверта ступінь – утворення на залозі набухає сильніше. Метастази починають виявляти себе і на інших органах. Серед ознак цього ступеня – слабкість, постійна втома, сильне отруєння. Чоловік вже не здатний спорожняти мочевик сам, і з’являється потреба в установці катетера, що виконує функцію «помічника».

Чи можна вилікувати рак простати

Лікування настільки грізної для життя хвороби лікар підбирає в конкретному порядку для кожного. При складанні курсу враховуються вік, ступінь розростання і паралельні недуги. Вік більше сімдесяти, постійні хвороби дихальної та судинної систем – все це здатне стати своєрідним блоком на шляху зцілення ракової пухлини на простаті. Коли ступінь раку дозволяє, лікар може запропонувати почекати з курсом. Тоді пацієнтові раз в шість місяців доведеться ходити на УЗД залози і робити аналіз ПСА.

Променева терапія на відстані

В даному випадку лікування здійснюється за допомогою рентгенівського або будь-якого іншого випромінювання. Воно спрямоване на руйнування самої шкідливої структури. Підсумок — клітини втрачають здатність до розмноження і незабаром гинуть. Опромінення робиться за допомогою спеціалізованої апаратури.

Контактна променева терапія

Конкретно в простату вводиться іридій або радіоактивний різновид йоду. В ході опромінення незаражені тканини отримують дуже маленьку шкоду, а шкідливі клітини гинуть. Даний варіант названий найбільш дієвим, оскільки дає шанс уникнути серйозних побічних ефектів.

Процедуру проводять під абсолютним наркозом. Мають місце варіації, коли радіаційні речовини залишаються в залозі. Є варіанти, коли голку з опромінюючою речовиною вводять у залозу на конкретний період, а потім виймають. Таку терапію можна здійснювати за будь-якої тяжкості цієї недуги, але використовують її рідше за інші.

Хіміотерапія

У ході процедури лікування раку простати припухлість руйнується завдяки лікам, які мають в собі потрібні токсичні речовини. Вони вбивають складові недоброякісного утворення, повністю руйнуючи їх ядра і оболонки.

Цей метод лікування застосовують замість операцій, коли рак розвився до третьої або четвертої стадії. Кровотік розподіляє токсичні речовини по всьому тілу. А вони виявляють і усувають шкідливі клітини. Препарати можуть бути прописані як у формі таблеток, так і у формі уколов. В середньому лікування триває приблизно шість місяців.

Хірургічна операція

Вирізання простати – одна з базових методик усунення подібних утворень. Для чоловіків молодше 65-ти років цей варіант більш поширений.

В промежині роблять надріз. Залоза вирізається, включно доктор відсікає прилеглі до залози тканини і лімфатичні вузли, якщо в цьому є необхідність. Процес займає до чотирьох годин і здійснюється під повною анестезією. Буває, що замість загальної вводиться інша анестезія. Вона повністю «відключає» сприйнятливість нижньої половини тіла до зовнішніх подразників.

Гормони

Як вже було згадано, злоякісна пухлина передміхурової залози має найменування гормонозалежної. І чим вище число гормонів в тілі чоловіка, тим швидше вона росте. Лікування аптечними ліками спрямоване на зниження гормонального рівня, на зниження сприйнятливості небезпечного наросту до їх безпосереднього впливу. В кінцевому підсумку виходить припинити подальше прогресування раку.

Чим раніше почати приймати ліки, тим швидше стане помітним ефект. Навіть на останніх стадіях захворювання подібний варіант може серйозно полегшити стан організму, і хоч трохи збільшити його життєву силу.

Для людей старого віку, яким протипоказана операція у зв’язку зі слабким здоров’ям, і для тих, хто страждає завершальною стадією раку статевої залози, терапія подібного роду може стати одним-єдиним можливим варіантом.

Щоб вилікувати рак простати, ліки беруть такі:

 • Антиандрогени. Дані речовини не дозволяють зараженим клітинам єднатися з гормонами, які виділяють ендокринні залози нирок. Антиандрогени використовуються разом з аналогами гормону гіпофіза. Ця «суміш» отримала найменування андрогенного блоку, що дозволяє домагатися кращої результативності в ході лікування.
 • Ін’єкції речовини – гормону гіпофіза. Кількість гормонів протягом трьох тижнів знижується так сильно, як якщо б в реальності пацієнта кастрували. Однак це тимчасово і надалі рівень статевих гормонів приходить до норми.

Для чоловіків молодше шістдесяти у такий курс лікування додають криптотерапію – заморожують небезпечні утворення. Кристалики льоду, що виникають у шкідливих клітинах, руйнують їх оболонку. Дієвість посилюється, якщо додатково застосувати гормональну і променеву терапію.

Якщо подібне лікування ні до чого не призвело, доктор може як варіант запропонувати кастрацію – вона допоможе усунути проблему за рахунок зниження кількості статевих гормонів. Однак подібну операцію чоловікові нелегко буде перенести психологічно.

Як можна попередити рак простати

Медичні досягнення ще не відкрили можливості попередити зародження раку простати. Натомість складений перелік порад для зниження ризику захворіти:

 • Здоровий спосіб життя. Погане харчування та шкідливі звички можуть лише погіршити ситуацію.
 • Регулярний секс. Допоможе попередити застійний стан в простаті.
 • Уникання канцерогенів. Вони породжують клітинну мутацію.
 • Повноцінний сон. Під час нічного відпочинку виділяється мелатонін, який запобігає зародженню недоброякісних наростів;
 • Систематичне відвідування лікарні. Це особливо важливо після п’ятдесяти. Раз у два роки варто проходити процедури по виявленню раку простати. А також здавати аналіз крові на ПСА. Якщо пацієнт хворий на простатит або аденому статевої залози, частоту обстежень треба скоротити до одного разу на рік;
 • Регулярний рух. Навіть прогулянки і проста гімнастика дозволять зміцнити імунну і судинну системи.

В наш час дуже важливо стежити за здоров’ям. Турбота про своє тіло дозволить звести до мінімуму ризик виникнення онкології передміхурової залози.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code