vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Патологічні форми в спермограмі: причини їх виникнення

Спермограма є аналізом чоловічої сіменнєвої рідини (еякуляту), яка може використовуватися в медичних цілях для визначення репродуктивних функцій чоловіка і діагностування різних хвороб статевої системи. Призначають дослідження в основному через скарги партнерів на безпліддя. Також його проходять донори сперми і люди, що планують кріоконсервації сімені. Керуючись результатами спермограми, лікар розробляє схему лікування.

1

Характеристика дослідження

В яєчках чоловіків синтезується велика кількість чоловічих статевих клітин, в нормальному стані частина з них має різні дефекти, але їх кількість повинна бути менше 50%. Такі гамети (статеві клітини) називають патологічними формами спермограми.

Статистика показує, що запліднення не виключено і при 80% спермій з патологіями. При дослідженні насіннєвої рідини обов’язково аналізується не тільки склад, але і об’єм сперми. Спермограма враховує пропорції сперматозоїдів з патологіями і аномаліями до загальної кількості виділеної сперми.

Перше оцінювання еякуляту відбувається без мікроскопа (макроскопічне дослідження). При дослідженні оцінюється:

 • Розрідження насіннєвої рідини.
 • В’язкість.
 • Обсяг.
 • Кров в еякуляті.
1.1

Розрідження

При виділенні з уретри сперма є рідкою. До неї додається секрет з насінних пухирців, що надає їй густоти. Секрет з передміхурової залози в нормальному стані сприяє тому, що через 10-30 хвилин еякулят майже повністю стає рідким.

Якщо через годину в’язкість сперми не знизилася, то це говорить про порушення роботи передміхурової залози, яка не синтезує потрібну кількість ферментів. Густий еякулят знижує в сперматозоїдів здатність до руху.

1.2

В’язкість

В’язкість визначається шляхом взяття скляної палички еякуляту і нанесення штриховими рухами мазка на предметне скло. Після цього заміряють розмір утвореної смуги. Також даний параметр можна визначати за допомогою піпетки. Нею набирають еякулят, піпетку перевертають і дають стікати спермі через великий отвір. При цьому заміряють довжину нитки. У нормі вона повинна бути не більше 20 мм.

Якщо значення сперми більше норми, то статеві клітини у чоловіків не зможуть ефективно пересуватися.

1.3

Обсяг

Необхідно здавати спермограму після 3-5 днів статевого утримання. Відмова від сексуального контакту дозволить зібрати потрібну кількість досліджуваного матеріалу. У нормі обсяг становить 3-6 мл.

Зниження показника свідчить про наступне:

 • Непрохідність сім’явивідних проток.
 • Запальні процеси в простаті.
 • Гормональні порушення.
1.4

Кров в спермі

Рожевий, червоний або бурий кольори сперми свідчать про наявність формених елементів крові і продуктів їх розпаду. Якщо відтінок насінної рідини змінився, і є підозри на кров, то еякулят досліджується за допомогою тестових смужок.

Ці тести мають особливий реагент, який змінює забарвлення при наявності крові або гемоглобіну в спермі.

В еякуляті еритроцити виявляються при:

 • доброякісних і злоякісних новоутвореннях;
 • запальних процесах в простаті і насіннєвих бульбашках;
 • інфекції сечостатевої системи та ін.

У нормальному стані в спермі крові бути не повинно. Її присутність в еякуляті називають гемосперміей. Вона буває помилковою (під час мікротравм) та справжньою (під час запалення і пухлинних процесів).

2

Мікроскопічний аналіз

Оцінка значень сперми мікрометодом відбувається після її розрідження. Аналіз містить кілька пунктів. Для досліджень потрібен мікроскоп з певними параметрами просмотру.

Мікроскопічний метод оцінює наступні параметри сперми:

Параметр Суть
Пересування чоловічих статевих клітин Сперматозоїди по рухливості розділені на 4 класи:

 1. 1. А – Прогресивна рухливість.
 2. 2. В – Повільно прогресивна рухливість.
 3. 3. З – Спермії патологічного руху.
 4. 4. D – Спермії без руху.
Аглютинація Це аномальне злипання сперміїв один з одним. В нормальному стані цей процес відсутній. Прояв аглютинації можна пов’язати з порушеннями імунної системи.
Агрегація Скупчення сперміїв в немобильном стані зі слизом і іншими утвореннями аномальними.
Слиз Патологічне утворення, яке можна виявити, використовуючи спермограму. Її поява можлива під час запалення в яєчках, насіннєвих залозах і протоках. Слиз не дає сперматозоїдам швидко пересуватися, що робить неможливим запліднення.
Тільця ліпоїду Маленького розміру зерна в нормальному стані концентруються в еякуляті у великих кількостях. Під час запалення в простаті їх концентрація знижується або зовсім зникає.
Тільця амілоїду Круглої форми утворення, наявність яких свідчить про хронічний простатит. Ці зерна надходять в сперму з простати. Їх можливо побачити при спеціальному забарвленні насінної рідини мікроскопічним методом.
Бактерії та найпростіші Мікроскопічним методом можна визначити наявність трихомонади, це найпростіші круглої форми. Поодинокі найпростіші можуть і в нормі потрапляти до спермограмі. Якщо їх кількість збільшується і в спермі знаходиться інша мікрофлора, то це є ознакою запалення.
Макрофаги Представляють із себе великі круглі клітини. В нормальному стані вони повинні бути в еякуляті. Якщо у пацієнта знаходять макрофаги в спермі, то його повинні обстежити на наявність прихованої інфекції.
Лейкоцити У нормальному стані в еякуляті може знаходитись один нейтрофільний лейкоцит. При запаленні в простаті, уретрі, яєчкаї, сім’яних канатиках їх число збільшується. Стан діагностується нанесенням еякуляту на тест-смужку. При взаємодії з нейтрофілами колір тіста змінюється.
3

Морфологія

Патології в будові чоловічих статевих гамет бувають:

 •  В хвостовій частині.
 • Тілі і шийці.
 • Головці.

Аномалії головки:

 • зміни форми;
 • дефекти з розміром (макро- чи мікро);
 • здвоєна або множинна головка;
 • з невірним місцезнаходженням ядра;
 • аномалії акросоми (вершини сперматозоїда) і ін.

Різні патології з розміром або товщиною хвоста не заважають сперматозоїду швидко пересуватися і досягти яйцеклітини.

4

Патологічні стани в спермограмі

В залежності від виду порушення у спермограмі, лікарі виділяють різні патологічні стани, серед яких:

 • Азооспермія – сперматозоїди в еякуляті відсутні. При цьому стані дозрівання сперміїв порушено на різних етапах.
 • Акіноспермія – живі сперматозоїди абсолютно нерухомі в еякуляті і нездатні до запліднення. Діагноз можна поставити помилково, якщо аналізи збиралися в брудному посуді, або сперма була переохлаждена перед взяттям на аналіз.
 • Аспермія – в еякуляті відсутні сперматозоїди та клітини сперматогенезу. Насінної рідини при оргазмі виділяється дуже мало, виглядає вона, як аморфна маса і має тільки секрет передміхурової залози.
 • Астенозооспермія – швидкість пересування сперматозоїдів знижена. Найчастіше патологія пов’язана з гормональними проблемами або запальними захворюваннями, вірусами та інфекціями.
 • Гемоспермія – виявлення крові в спермі.
 • Гіпоспермія – при еякуляції виділення загальної кількості сперми менше 2 мл.

Дані стани є симптомами, які значно допомагають при постановці діагнозу. Найчастіше причиною їх появи стають запальні процеси в сечостатевій системі чоловіка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code