vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Патогенез і лікування облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок

Якщо потрібне лікування, облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок піддається терапії, вибір методів якої залежить від ступеня тяжкості розвивається захворювання.

Патогенез и лечение облитерирующего атеросклероза сосудов нижних конечностей

Причини облітеруючого атеросклерозу судин кінцівок

Пошкодження судин кровоносної системи атеросклерозом є однією з найбільш поширених причин інвалідності і смертності. Близько 25% всіх виявлених порушень в роботі серцево-судинної системи припадають саме на цей недуг.

Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок являє собою недуг, в результаті якого відбуваються дегенеративні процеси, що призводять до патизменению структури стінок деяких кровоносних судин. Найчастіше розвиток цих процесів спостерігається в місцях поділу артеріальних судин кровоносної системи на кінцівках.

У процесі прогресування недуги на внутрішній поверхні стінок артерій здійснюється відкладення особливих речовин, які провокують ущільнення стінок і зменшують їх внутрішній просвіт. Іноді відбувається повна закупорка, що викликає сильні порушення в роботі тканин і призводить до зниження життєздатності клітин тканин, що піддалися впливу захворювання.

На розвиток порушення особливий вплив роблять наступні фактори:

 • вік хворого;
 • умови життя і трудової діяльності;
 • наявність в організмі розвивається гіпертонії;
 • зловживання спиртними напоями;
 • тютюнопаління;
 • наявність частих нервових перевантажень і деякі інші фактори.

На прогресування недуги справляють вплив процеси, що призводять до порушення инервирования кровообігу, що спричиняє появу спазмів судин і порушує процес харчування стінок судин. Дуже часто до виникнення спазмів ведуть нервово-психічні перенапруження, негативні емоції і сильні хвилювання. Величезне значення у розвитку недуги має виникнення різких змін артеріального тиску, особливо у випадку наявності в організмі гіпертонічної хвороби.

Великий вплив на розвиток спазмів судин надають інтоксикації, що мають різну природу, одним з таких токсичних речовин є нікотин. Вживання великої кількості спиртних напоїв призводить до порушень в роботі нервової системи. Крім цього, алкоголь змінює обмінні процеси, підвищуючи рівень холестерину в кров’яному руслі. Збільшення концентрації холестерину сприяє прогресуванню атеросклерозу.

Патанатомія та патогенез хвороби

Патанатомія та патогенез захворювання є дуже складними. Методи дослідження, що застосовуються в сучасній медицині, дозволяють виявляти ушкодження судинної стінки на початковому етапі. Дослідження дозволяють виявляти порушення артеріального тонусу, скоротливості артерій і обміну речовин. На ці порушення при прогресуванні хвороби накладаються морфоизменения.

У формуванні змін, характерних для хвороби, велику участь приймає еластична тканина судинної системи. Структура еластичної тканини зазнає патизменения, які відбуваються ще в доклінічний період розвитку недуги. У клінічний період отримані патизменения поглиблюються. Деформування і руйнування елементів стінки, що забезпечують її еластичність, порушують бар’єр у вигляді мембран, що веде до полегшення процесу інфільтрації стінки посудини. В цей процес з плином часу залучаються внутрішня і середня стінки артеріальних судин.

Подальше прогресування хвороби провокує виникнення крововиливів, відкладень фібрину і тромботичних мас. В області формування бляшки відбувається утворення кашицевидных мас. Формування кашоподібної маси веде до звуження судини, його виразки і утворенню тромбів. Крім цього, формування мас провокує ріст рубцевої тканини. Поряд з процесом ліпоїдоза може зустрічатися також кальциноз у формі відкладень зернистої вапняної маси. Розвиток захворювання провокує звапніння всієї стінки судини кровоносної системи.

Так як відбувається звуження судин, погіршується кровопостачання тканин, що проявляється виникненням болю в литках. При здійсненні ходьби виникає біль зникає після невеликого відпочинку. Болі в литкових м’язах є характерним симптомом розвивається облітеруючого атеросклерозу, який носить назву синдрому периферичної ішемії. В результаті розвиток периферичної ішемії веде до виникнення переміжної кульгавості, що представляє собою характерний ранній симптом недуги.

Іноді виникають ситуації, коли повна закупорка судини нездатна дати повну клінічну картину захворювання, якщо оклюзія відбувається поступово. Повільна закупорка судини стимулює розвиток колатерального кровообігу. Дуже часто при прогресуванні недуги спостерігається парестезія, з’являються судоми, зміна забарвлення шкірного покриву кінцівок.

Принципи здійснення терапії

Лікування облітеруючого атеросклерозу вимагає проведення швидкої адекватної терапії. Захворювання має високу ступінь інвалідизації та летальності. Дуже часто при розвитку пізніх стадій хвороби доводиться проводити ампутацію кінцівок.

Найважливіше значення при проведенні терапії захворювання має виключення факторів ризику. Для цієї мети пацієнту, який страждає недугою, слід переглянути особливості способу життя, змінити звички, раціон і його режим.

У разі виявлення захворювання необхідно найсуворіше дотримання дієтичного харчування. У дієті потрібно віддавати більшу перевагу молочної і рослинної їжі, яка є багатою на наявність вітамінів. У разі якщо пацієнт з виявленим порушенням продовжує палити, то лікувати такого пацієнта практично безперспективно, з цієї причини потрібно кинути палити і перестати зловживати спиртними напоями.

При призначенні лікування враховується кілька факторів, які здатні вплинути на вибір методики. Основними факторами є тривалість перебігу захворювання, ступінь ураження артеріальних судин кінцівок, наявність супутніх недуг і рівень їх розвитку. Найчастіше при проведенні лікування використовуються наступні методи терапії:

 • консервативний;
 • оперативний;
 • эндоваскулярный.

Особливості методик лікування захворювання

На початковій стадії хвороби при появі перемежающей кульгавості лікувати облітеруючий атеросклероз можна за допомогою медикаментозних методик. Медикаментозна методика особливо популярна в тому випадку, якщо хворий має ослаблений супутніми хворобами організм.

Проведення консервативного лікування передбачає включення в себе:

 • медикаментозних методів;
 • фізіотерапевтичних методів;
 • лікувальної ходьби.

Використання методів медикаментозного лікування спрямоване на купірування спазмів дрібних судин, розрідження і зниження в’язкості крові. Застосування медпрепаратів дозволяє попередити появу змін у стінках артерій. За рахунок використання медичних препаратів досягається стимуляція колатеральних гілок. Лікувальний медикаментозний курс проводиться кілька разів в рік, іноді використання деяких засобів триває протягом усього життя пацієнта.

Ендоваскулярна методика лікування застосовується при виявленні сегментарних звужень ділянок артерій. В прокол ураженого недугою судини вводиться катетер, оснащений балоном, який підводиться до вузькій ділянці артеріального судини. Його розширюють за допомогою накачування. Така процедура призводить до відновлення кровотоку по судині.

Використання описаних методів дозволяє відновлювати кровоток по судині без проведення серйозних хірургічних втручань. Проведення цього типу втручання здійснюється за допомогою спеціального обладнання.

Хірургічні методики лікування застосовуються у разі розвитку повної оклюзії артеріальних судин. Хірургічне втручання покликане відновити кровотік в артерії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code