vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Підвищений тестостерон у чоловіків: причини, симптоми і лікування

Тестостерон відноситься до числа чоловічих гормонів, які забезпечують вторинні статеві ознаки та репродуктивну функцію. Він виробляється в яєчках і в невеликій кількості синтезується в наднирниках. Регуляція його виробництва здійснюється за допомогою гіпофіза і гіпоталамуса, тому при порушеннях рівня гормону важливо виключити об’ємне утворення головного мозку. Механізми збоїв різні, завжди важливі комплексна діагностика і повноцінне лікування основного захворювання, яке призвело до патологічного накопичення тестостерону.

1

Чому підвищується тестостерон

Тестостерон – це чоловічий статевий гормон. В організмі людини він сприяє розвитку і функціонування репродуктивних органів, а також формує вторинні статеві ознаки: низький голос, волосяний покрив на тілі та обличчі, розвинену мускулатуру. Тестостерон впливає на головний мозок, покращує увагу і здатність до орієнтації в просторі, формує чоловічий тип поведінки. Якщо кількість гормону перевищує норму, його позитивні ефекти переходять в негативні.

Тестостерон може підвищуватися при деяких станах і захворюваннях:

 • пухлини наднирників, гіпофіза, яєчка;
 • спадкова схильність;
 • знижена чутливість рецепторів до тестостерону;
 • прийом деяких ліків (глюкокортикоїди, стероїди, транквілізатори);
 • фізичні і психічні навантаження;
 • фізіологічне підвищення у підлітків.

Найчастіше збільшення тестостерону діагностується при хронічних стресах, фізичній перевтомі, особливо у чоловіків, що займаються важкою працею, зловживанні алкоголем і курінні більше пачки сигарет в день.

Дослідження рівня гормону проводиться за венозної крові, тому вкрай важливо дотримуватися деякі рекомендації перед здачею аналізу. Чоловікові за три доби до забору крові треба уникати будь-яких фізичних навантажень, переживань, прийому алкоголю, а за добу – куріння. Тільки при дотриманні цих умов можна отримати достовірний результат.

Фізіологічне підвищення усувається самостійно через декілька днів після припинення дії провокуючого фактора. Через 1-2 тижні має сенс повторити дослідження. Якщо гормон прийшов у норму, то приводу для занепокоєння немає, призначається курсовий прийом полівітамінів і щадний режим, але при колишньому рівні або навіть його підвищення чоловікові необхідна комплексна діагностика для пошуку причини цього стану.

2

Симптоми

Симптоми підвищеного тестостерону у чоловіків різноманітні. Оскільки це статевий гормон, який відповідає за репродуктивну систему, сильно підвищується статевий потяг. Чоловіки з підвищеним тестостероном нерідко звертаються до уролога або андролога зі скаргою на безконтрольне бажання вступити в сексуальний контакт. Лібідо настільки збільшується, що приносить істотний дискомфорт у повсякденному житті. Періодично чоловік втрачає над собою контроль, не регулює поведінку в суспільстві. На всі зміни в психоемоційній сфері впливає тестостерон.

У поведінці переважають агресія, небажання знаходити компроміси. Чоловіки нерідко залучаються до кримінальної відповідальності, оскільки були не в змозі впоратися з тягою і допустили домагання стосовно жінки. Характерною особливістю є зміна настрою, агресивність, запальність, які переходять в сентиментальність і пригніченість.

Підвищений тестостерон у чоловіків призводить до розвитку таких ознак:

 • збільшення кількості волосся на тілі і зменшення їх на голові;
 • стомлюваність, зниження уваги;
 • появу на шкірі;
 • збільшення маси тіла за рахунок жирової тканини;
 • імпотенція;
 • безпліддя;
 • головні болі;
 • підвищення артеріального тиску;
 • порушення роботи серця;
 • прискорене сечовипускання, дискомфорт.

Клінічна картина залежить від будови організму, фізіологічних особливостей кожного чоловіки (вік, умови праці тощо), ступеня та тривалості патологічного процесу.

Ознаки підвищеного тестостерону визначаються практично у всіх органах і системах. Це обумовлено дифузним поширенням рецепторів андрогену по всьому тілу. Стан вимагає обов’язкової і компетентної корекції, оскільки інакше зростає ризик розвитку ускладнень. Багато захворювання, до яких призводить підвищення тестостерону в крові, є незворотними, хронічними.

Якщо недолік гормону провокує облисіння і перетворення по типу жіночої фігури, то його надлишок впливає на активний ріст волосся, на шкірі з’являється велика кількість прищів. Вони важко піддаються лікуванню і можуть виникати спонтанно навіть у зрілому віці.

3

Наслідки

З-за впливу тестостерону на міокард підвищується ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи. Гіпертонічна хвороба та ішемія серцевого м’яза належать до найбільш поширених патологій серед чоловіків. Підвищення гормону провокує їх розвиток і забезпечує злоякісне протягом. Ризик смерті від захворювань серця і судин збільшується в кілька разів.

Всі гормони в організмі інактивуються печінкою, якщо вони синтезуються в надлишку, то переробляти їх складніше, тому при підвищенні рівня тестостерону нормальне функціонування органу може порушуватися. Загострюються всі хронічні захворювання травної системи. У кілька разів частіше діагностується виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки.

Збої в роботі статевої системи з оборотних можуть перерости у стійкі структурні порушення аж до атрофії яєчка. Гормональний дисбаланс загрожує збоєм всіх видів обміну речовин: білкового, жирового і вуглеводного. Зростає ризик розвитку онкологічних захворювань (аденоми передміхурової залози). Наслідки високого тестостерону можуть призвести до летального результату.

4

Лікування

Лікуванням підвищеного тестостерону займається уролог-анролог. Спочатку необхідно з’ясувати причину гіперандрогенії. Якщо лікар вважає, що проблема в неправильному способі життя, потрібно скорегувати режим праці і відпочинку, сну і неспання, харчуватися збалансовано, скинути зайву вагу, давати собі помірне фізичне навантаження, по можливості жити регулярним статевим життям. Якщо здійснюється прийом стимулюють нарощування м’язової маси препаратів, то слід обмежити їх надходження в організм.

В якості народних засобів в домашніх умовах можна використовувати корінь солодки, червона конюшина, дягель, хміль, липовий цвіт. У раціон рекомендується включити молоко, яйця, сою, червоний виноград, лляне масло. Важливо дотримуватися збалансованого та раціонального харчування з необхідною кількістю білків, жирів і вуглеводів.

Якщо мова йде про більш серйозної патології, потрібно впливати на першопричину: видалити гормонопродуцирующую пухлина, скасувати вірилізуючі препарати. У важких випадках ендокринологом призначаються антиандрогенні засоби. Курс лікування тривалий і потребує уваги з боку пацієнта.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code