vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ознаки пролапсу мітрального клапана та його лікування

Однією з найпоширеніших патологій клапанів серця є пролапс мітрального клапана. Найчастіше дане відхилення випадково виявляється при ультразвуковому обстеженні як побічний діагностичний ефект. Коли серцеві м’язи скорочуються, стулки серцевого клапана надмірно провисають.

Признаки и лечение пролапса митрального клапана

Опис серцевої діяльності при ПМК

У всьому клапанному апараті серця частіше інших від пролапсу страждає саме мітральний клапан. Він займає прикордонне положення, розділяючи шлуночок і передсердя з лівого боку. При скороченні шлуночків цей клапан перекриває шлях крові в ліве передсердя.

У мітрального клапана є стулки, які кріпляться до поверхні лівого шлуночка за рахунок спеціальних ниток-хорд, що складаються з сухожиль. Коли фіксується надмірне випинання даних стулок, в ньому може утворюватися наскрізний отвір. Ця аномалія може мати настільки гострий характер, що частина крові, замість того щоб, як і годиться, попрямувати в аорту, проникає крізь просвіт назад в ліве передсердя. Такий вкидання крові, що супроводжується великими перевантаженнями всієї серцево-судинної системи, називається регургітацією.

Нерідко зустрічається наявність ознак незначних відхилень у положенні стулок, при яких процес струму крові не супроводжується її надмірним проникненням у ліве передсердя. У таких випадках прийнято говорити про пролапс мітрального клапана без регургітації. Це більш легка форма відхилення, яка повністю скомпенсована і в медичному розумінні вважається, скоріше, індивідуальною особливістю організму, а не патологією.

Причини виникнення патології

Серед причин пролапсів мітрального клапана, що зустрічаються в сучасній лікарській практиці повсюдно, виділяються дві головні: пролапс мітрального клапана, що випливає з різного роду травм і патологій грудної клітини, а також вроджений, часто званий первинним пролапсом мітрального клапана. Первинний пролапс не настільки небезпечний, як набутий під впливом пригнічуюючих серцево-судинну систему факторів протягом життя, оскільки зазвичай некритичний, скомпенсований додатковими функціями серця. Вроджена форма у лікарській практиці сприймається як невелика і досить поширена аномалія, і при сприятливому протіканні піддається спеціальному лікуванню.

Причинами первинного пролапсу мітрального клапана, зареєстрованого у дитини ще в дитячому віці, є розлади функції вегетативної системи, вроджена ослабленість сполучної тканини, яка серцеві клапани. Оскільки сполучна тканина ослаблена, відбувається подовження хорд, які утримують клапанні стулки, внаслідок чого вони піддаються розтягуванню. При закритті клапана під тиском кровоносної струму стулки кілька видаються, їх змикання стає нещільним.

Ці відхилення успадковуються від батьків або через покоління, і, незважаючи на явні ознаки не вписується в норми роботи серця, пролапс мітрального клапана у дітей не підлягає оперативному втручанню, так як не представляє серйозної загрози здоров’ю. Варто відзначити, що вроджене відхилення в роботі мітрального клапана з усіма притаманними йому клінічними проявами у педіатричній практиці називають малими аномаліями розвитку серця, або МАРС. При встановленні цього діагнозу дитині батьки не мають підстав впадати в паніку, оскільки випадки ускладнення цього захворювання рідкісні і обумовлені аритмією і запалення серцевих клапанів інфекційного генезу. Тому в цілях профілактики слід проходити обстеження 1-2 рази на рік у кардіолога.

Симптоматика захворювання

Найчастіше при вродженому пролапсі мітрального клапана серця картина захворювання не супроводжується якими-небудь особливо характерними, типовими лише для даної патології симптомами. У зв’язку з цим для виявлення даного захворювання лікарі звертають увагу на деякі непрямі симптоми:

  1. Ниючі і колючі короткочасні болі в серці, а крім того, болі, що тривають годинами. Не проходять при прийомі нітрогліцерину. Виникають незалежно від фізичного навантаження.
  2. Симптоми, які проявляються при ВСД, що включають в себе відчуття гострої нестачі повітря, сильні запаморочення, болючий дискомфорт у животі.
  3. Наявність «панічних атак», тобто напливів страху, що не піддаються вольовому контролю.
  4. Непритомність і предобморочний стан після пережитих стресових ситуацій, при знаходженні в непровітрюваних приміщеннях.
  5. Деякі антропометричні ознаки, серед яких поширені високий зріст, довгі ноги та руки, худорляве обличчя, гіпермобільність суглобів, тонка прозора шкіра.
  6. Схильність до появи гематом, рясні кровотечі з носа, тривалі менструації у жінок. Все це відбувається через погане згортання крові.

Ряд симптомів придбаного відхилення, багато в чому зумовлених причинами його розвитку:

  1. У разі виникнення вторинного ПМК як результату перенесеного інфаркту міокарда його симптомами є часта задишка, гострий біль у серцевій області, нескінченний кашель, рожева піна з рота, неодноразова втрата свідомості.
  2. При пролапсі, здобутому внаслідок травмування грудної клітки та пошкодження сухожильних хорд, спостерігаються ті ж симптоми, що і в першому випадку, включаючи ще і прискорене серцебиття.
  3. Придбаний пролапс, що виник унаслідок ревматизму, проявляє себе поступово і виражається в підвищенні стомлюваності і виникненні задишки після найменшого фізичного навантаження.

У двох перших випадках слід негайно викликати швидку, а інакше це загрожує смертельним результатом.

Діагностичні заходи

Діагноз нерідко встановлюється ще при клінічному огляді. Виявлення пупкових гриж і гриж в пахових областях у маленьких дітей лікарем кваліфікується як непряме підтвердження захворювання. Крім того, пацієнт перевіряється на дисплазію кісткових зчленувань кульшового відділу, при якій з народження є різні підвивихи стегна.

Під час огляду дітей старшого віку звертають увагу на пропорційні та рухові кондиції: подовжені кінцівки, надмірно високий зріст, деформована грудна клітка, аномальна рухливість суглобів, викривлення хребта. Всі ці ознаки, поряд з астенією, імовірно вказують на пролапс мітрального клапана 2 ступеня.

За допомогою аускультації прослуховуються систолічні клацання, потріскування, шуми, як відокремлені, так і в комплексі. Це явище пояснюється тим, що пролабірування мітрального клапана в той момент, коли він закривається, супроводжує натяг хордових сухожиль. Головний діагностичний метод – УЗД серця з застосуванням допплерівського дослідження. Вони виявляють специфічні ехо-сигнали, що посилаються рухомими частинками крові. Факт пролапсу і рівень випинання реєструються через УЗД, а завдяки допплеру можна судити про присутність і ступені регургітації.

Так як для більш докладного з’ясування клінічної картини потрібна діагностика, тобто, цілий комплекс діагностик, часто вдаються до ЕКГ та рентгенографії. ЕКГ-дослідження проводиться з обов’язковим добовим моніторуванням, за допомогою якого лікар встановлює порушення провідності і ритму роботи серцевого м’яза (тут варто згадати про те, що питання про те, чи беруть в армію з ПМК, безпосередньо пов’язане з порушенням провідності; при її наявності, регургітації вище 2 ступеня хворий звільняється від строкової служби в армії).

Просвічують рентгеном грудну порожнину, щоб визначити, чи є розширення серцевої тіні в поперечнику і чи застоюється кров у легеневій області. Ці явища сигналізують про те, що вже розвинулася серцева недостатність. Іноді звертаються до проб з фізичним навантаженням через застосування тредміл-тесту.

Способи лікування ПМК

Коли має місце пролапс мітрального клапана 1 ступеня, який не супроводжується загостреною клінічною картиною, потреба в госпіталізації та медикаментозній терапії відпадає.

Показаний лише ряд деяких загальнозміцнюючих заходів. До них відносяться тривалі прогулянки, контрастний душ, збалансоване харчування, помірні заняття фізкультурою. Це стосується заняття професійним спортом, необхідно враховувати форму і ступінь патології. При вродженому відхиленні, без регургітації або з її допустимої ступенем спорт доречний у повсякденному житті людини за умови регулярного спостереження у фахівців.

Якщо мають місце вегетативні кризи (ВСД), повинні проводитися масаж зони хребта, електрофорез із застосуванням магнієвих препаратів для стимуляції комірцевої області. Крім седативних препаратів підсилюють живлення серця (найпоширеніші з них – це карнітин, панангін, рибоксин та магнерот).

Застосування адреноблокаторів: бісопролол, анаприлін, карведилол та атенолол – проводиться при зафіксованих за ЕКГ збоях ритму серцевої діяльності. У більш важких випадках, наприклад, при перенесеному інсульті чи миготливій аритмії, прописуються антикоагулянтні препарати, які пригнічують згущення крові, крім іншого, попереджають утворення тромбів. Найпопулярніший засіб у цій групі ліків – варфарин.

Хірургічне втручання проводиться рідко, коли недостатність мітрального клапана різко прогресує. Це специфічні операції, коригуючі клапан шляхом підшивання нстулки або укорочення витягнутої хорди. В особливо складних ситуаціях проводяться оперативні заміни клапана на штучний протез.

Лікування ПМК у вагітних

Якщо жінка спантеличена випадково, що проявився у неї пролапс мітрального клапана при вагітності, то не слід турбуватися даремно, не пройшовши повного обстеження. Клінічними дослідженнями встановлено, що природжений тип ПМК не може перешкоджати успішному виношуванню плоду. І якщо не виявлено ніяких патологічних форм цієї аномалії серцевої, то спеціальне лікування за допомогою медикаментів не призначається. Іноді проводиться тільки симптоматичне лікування, при якому застосовуються в основному легкі седативні засоби, найчастіше рослинного походження, такі, як глід, собача кропива, шавлія, багно, валеріана та інші.

Варто також звернути більш пильну увагу на свій щоденний раціон. Продуктами першої необхідності тут будуть сирі, які не піддавалися термообробці овочі і фрукти, багаті необхідним набором вітамінів, ензимів і клітковини, здатної підтримувати пружність сполучної тканини у всіх клапанах серцевого м’яза. Крім того, не слід забувати про зелень, в якій кальцію міститься більше, ніж в молочних продуктах. Його засвоюваність в кілька разів вище, ніж у всій білковій їжі тваринного походження. Тому важкі м’ясні та ковбасні вироби бажано виключити з раціону. При цьому неприпустимий гіподинамічний спосіб життя.

Рухова активність допоможе утримувати серце в нормі. Можна записатися на різні види масажу і лікувальну фізкультуру. При дотриманні цього елементарного режиму вроджений пролапс мітрального клапана і вагітність будуть цілком сумісні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code