vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ознаки і симптоми вади серця у дітей

У дітей можуть бути вроджені і набуті вади серця. Симптоми і ознаки вади серця у дітей, як вродженої, так і набутої, схожі.

Признаки и симптомы порока сердца у детейВроджені вади серця починають формуватися у дитини вже на 2-8 тижні вагітності. Це пов’язано з інфекціями, перенесеними матір’ю, із застосуванням різних медикаментів, місцем роботи, наприклад, на шкідливому виробництві. Важливу роль відіграє спадковий фактор. Клініка захворювання різноманітна. Часто вже з перших днів життя у дитини погіршується загальний стан.

Ознаки вади серця у новонароджених

Основні симптоми:

 1. Посиніння шкірних покривів і слизових, тобто ціаноз.
 2. Часта або виникаюча періодично серцева недостатність.
 3. Млявість і примхливість дитини.
 4. Відсутність апетиту. При смоктанні дитина швидко втомлюється.
 5. Підвищена пітливість.
 6. Прискорений серцевий ритм.

У перші ж дні або через кілька місяців після народження у дитини можуть прослуховуватися шуми в ділянці серця. Це пов’язано з деформацією серцевого м’яза або судин. Якщо робити ехокардіограму, то шуми не представляють великого значення в діагностиці вади серця. Достовірні результати дає рентгенографія грудної клітки. Її слід проводити в спеціалізованих клініках.

Лікування залежить від форми та тяжкості захворювання. За статистикою, більша частина новонароджених без операції на серці не виживає. Якщо хірургічного методу лікування не потрібно, то дитині прописують на певний період серцеві медикаменти, які слід приймати суворо під наглядом лікаря. Також необхідно стежити за інтервалом між прийомами і дозуванням.

Ознаки вади серця у малюків

Часто вроджені вади серця можуть не проявитися в грудному віці і несподівано виявляються в дорослому періоді. У старших дітей можуть бути наступні ознаки пороку:

 1. Задишка.
 2. При прослуховуванні виявляються шуми в ділянці серця.
 3. Непритомний стан.
 4. Часті простудні захворювання.
 5. Поганий апетит.
 6. Уповільнений фізичний розвиток.
 7. М’язи і кінцівки розвиваються в уповільненому темпі.
 8. Ціаноз навколо рота, шкірних покривів і слизових.
 9. Малорухливість, відсутність бажання грати в рухливі ігри.

Всі симптоми вродженого пороку серця умовно можна розділити на чотири підгрупи:

 1. Кардіальний синдром. Він проявляється у вигляді задишки, збої серцевого ритму, блідості шкірних покривів, синюшності, прискореного серцебиття.
 2. Синдром серцевої недостатності. Протікає з задишкою, нападами тахікардії і появою синюватого відтінку шкіри і слизових.
 3. Синдром хронічної гіпоксії. При цьому дитина відстає в рості і фізичному розвитку. Товщають фаланги пальців, нігті деформуються.
 4. Розлади дихання. При цьому спостерігаються часте або затримане дихання, втягування грудної клітки, збільшення живота. Пульс може бути уповільненим, так і частим, прослуховуються глухі шуми, відбувається посиніння шкіри слизових оболонок.

Що потрібно знати майбутнім мамам?

Дуже важливо вчасно визначити захворювання. Зробити це можна ще при проведенні УЗД плоду. Особливо це потрібно зробити жінкам, у яких були часті викидні або мертвонароджені діти.

Також в групу ризику входять:

 1. Вагітні, які перенесли вірусну інфекцію на ранніх термінах, коли формуються внутрішні органи плода.
 2. Пари, у близьких родичів яких спостерігалося дане захворювання.
 3. Жінки з діабетом та іншими хронічними захворюваннями, які змушені під час вагітності приймати лікарські препарати.
 4. Вагітні жінки старше 37 років.
 5. Майбутні матері, які в цей період вживають наркотики.
 6. Матері, які проживають в екологічно забруднених районах.

Набуті вади: симптоми

Часто такі вади пов’язані з аномаліями клапанів серця. Спостерігаються вони як у маленьких дітей, так і дорослих. Розвиваються серцеві вади внаслідок хвороб, постійних навантажень, розширення камер серця. Провокують такі захворювання інфекції, запалення і аутоімунні процеси.

Які спостерігаються симптоми? Клінічна картина проявляється в залежності від тяжкості захворювання.

Також є різні функціональні форми:

 1. Мітральний стеноз. Характерний задишкою (спочатку при фізичних навантаженнях, а потім і в періоди спокою). Може з’явитися покашлювання (часто з кров’яними вкрапленнями), голос може схрипнути. Виникають прискорене серцебиття, набряк кінцівок, біль в області серця, постійне відчуття втоми. У важких випадках може розвинутися серцева астма.
 2. Мітральна недостатність. Ознаки схожі зі стенозом. При цьому міокард збільшується і зміщується вгору ліворуч.
 3. Аортальна недостатність. За рахунок того, що лівий шлуночок працює без перебоїв, ознаки хвороби можуть довгий час не проявлятися. Серцеві болі при такій недостатності можуть тривати досить довго і не проходять навіть після прийому нітрогліцерину. Спостерігаються головні болі і запаморочення, біль у лівому підребер’ї, задишка, іноді непритомність, блідість шкіри. Можуть набрякати ноги, відчувається пульсація в області шиї.
 4. Аортальний стеноз. Може довго себе не проявляти. У подальшому періоді з’являються біль у голові, задишка, може паморочитися голова, з’являються ознаки астми, шкірні покриви бліді, пульс часто знижений. При переживаннях і фізичних навантаженнях симптоми проявляються яскравіше.
 5. Трикуспидальна недостатність. Часто поєднується з іншими аномаліями клапана. У чистому вигляді зустрічається рідко. Його ознаками є набряки, важкість у правому боці, асцит. Шкіра блідне, з’являється жовтушність, вени на шиї і печінці набухають. Можливе порушення роботи внутрішніх органів, шлунково-кишкового тракту.

Комбіновані вади зустрічаються набагато частіше ізольованих. Комбіновані вади пов’язані з аномаліями 1, 2 або 3 клапанів. Симптоми залежать від основного виду комбінованих вад. Найбільш часто зустрічаються одночасний стеноз і недостатність мітрального клапана. Можуть переважати симптоми якогось одного виду або обох видів одразу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code