vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ознаки імунодефіциту у дітей

Ознаки імунодефіциту у дітей зазвичай полягають у частих рецидивуючих вірусних і аутоімунних захворюваннях. Симптоми можуть бути найрізноманітніші, і важливо точно визначити наявність такого стану, щоб правильно його лікувати.

Признаки иммунодефицита у детей

Що таке імунодефіцит?

Імунодефіцитом називають явище, при якому імунна система виходить з ладу. При цьому організм не в змозі протистояти вірусам, бактеріям і грибків, і така дитина буде хворіти частіше і важче інших дітей. Імунодефіцити за своїм походженням поділяються на:

 • первинні;
 • вторинні.

Тобто внаслідок якихось генетичних збоїв захисні сили організму дуже слабкі. Це досить рідкісне явище. Така дитина народжується в середньому в 1 випадку на 10000 дітей.

Потрібно сказати, що це дуже важкий стан, адже для таких дітей загрозу являє навіть ті мікроорганізми, які для звичайного дитини зовсім не є небезпечними. Причини такого збою в роботі імунної системи до кінця не вивчені. Однак відомо, що цей стан може виникати у дитини навіть у тому випадку, коли обидва батьки здорові. Такий стан класифікують на декілька підвидів – в одному випадку відсутній клітинний імунітет, в іншому порушене вироблення захисних антитіл. Також зустрічається комбінований імунодефіцит. Вторинний імунодефіцит виникає під дією факторів навколишнього середовища. Його причиною можуть стати:

 • інфекційні захворювання (наприклад, ВІЛ);
 • вроджені генетичні захворювання (наприклад, синдром Дауна);
 • порушення обміну речовин;
 • захворювання крові;
 • прийом деяких лікарських препаратів;
 • хірургічні операції.

На щастя, такий стан має оборотний характер (за винятком генетичних патологій) і може бути скоригований. В деяких випадках воін може пройти і без лікування, якщо його провокуючий фактор буде усунутий. Важливо пам’ятати, що безконтрольний прийом антибіотиків істотно впливає на імунітет дитини.

Найголовнішим проявом такого стану є гіпертрофована сприйнятливість до різного роду хвороботворних мікроорганізмів. Симптоми, за якими батьки можуть запідозрити імунодефіцит у свого малюка:

 1. Алергічні прояви. При деяких захворюваннях (наприклад, при синдромі Віськотта-Олдріча) вони можуть бути більш вираженими, при інших – відсутні взагалі.
 2. Аутоімунні захворювання – ендокринопатія, гемолітична анемія, ревматоїдний артрит.
 3. Ускладнення при течії навіть легких захворювань. Ще однією особливістю перебігу хвороб при такому стані є те, що недуга вражає відразу декілька органів або тканин. Тому періоди лікування і одужання тривалі курси медикаментозної терапії доводиться повторювати по кілька разів.
 4. Внаслідок вторинного імунодефіциту можуть початися неврологічні проблеми – такі, як судомний синдром, енцефаліт.

Діагностика та лікування імунодефіциту

Діагностують такий стан, спираючись на анамнез, огляд дитини, під час якого оцінюється стан лімфовузлів, шкіри і слизових оболонок. Крім цього, призначається і цілий ряд лабораторних аналізів. Найважливішим, мабуть, є клінічний аналіз крові, який показує кількість різних видів клітин в крові. Це допомагає визначити, який саме вид імунодефіциту виник у дитини. Існують і спеціальні молекулярно-генетичні дослідження, які можуть дати відповідь на питання, чому виникла така проблема. На сьогоднішній день існують такі методи дослідження, які можуть виявити імунодефіцит навіть у ще не народженої дитини. Таку послугу надають у перинатальних центрах.

Лікування імунодефіциту у дітей залежить від його виду. У випадку з первинним імунодефіцитом лікування буде залежати від того, яка саме ланка захисної системи порушена. Це може бути замісна терапія імуноглобулінами. У дуже важких випадках таким дітям рекомендована пересадка кісткового мозку.

Дуже важливим моментом є факт, що дітям, які мають таку вроджену патологію, не можна робити щеплення живими вакцинами від ряду захворювань – кору, краснухи, паротиту, туберкульозу, поліомієліту, вітряної віспи.

Лікування вторинного імунодефіциту зазвичай не викликає особливих складнощів.

Як лікувати імунодефіцит у дитини? Для цієї мети зазвичай призначають імуномодулятори, речовини, які відновлюють захисні сили організму, але втручання в таку тонку структуру, як імунітет, може призвести до непередбачуваних наслідків. Тому призначати схему лікування і дозування повинен тільки лікар після ретельного обстеження маленького пацієнта.

Профілактика імунодефіцитів

Звичайно ж, такий стан простіше попередити, чим лікувати. Самим головним профілактичним методом є планування вагітності. Розумний підхід в такому складному питанні дозволить знизити ризик виникнення подібних проблем. Дуже важливо грудне вигодовування малюка, адже в материнському молоці знаходяться антитіла, які захищають дитину. Харчування відіграє ключову роль у формуванні міцного імунітету у дітей. Правильне і збалансоване харчування, відмова від вживання шкідливих продуктів, газованої води, чіпсів, сухариків, майонезів, соусів – ось єдиний вірний шлях до формування міцного імунітету.

Для підтримки захисних сил організму можуть призначатися комплекси полівітамінних препаратів. Хоча, звичайно ж, краще віддати перевагу свіжим овочам і фруктам, яких в раціоні дитини повинно бути багато круглий рік. Здоровий спосіб життя, фізична активність, загартовування організму також сприяють формуванню міцного імунітету. Чудово, якщо ваш малюк буде займатися якимось видом спорту.

Ну і, звичайно ж, найголовніше – позитивні емоції і мінімум стресових ситуацій. Тільки в доброзичливій сімейній обстановці у малюка сформується міцне здоров’я та імунітет.

Отже, якщо розглядати імунодефіцит у дітей, причини цього захворювання можуть бути найрізноманітніші. Однозначно одне: лікуванням такого стану повинен займатися висококласний фахівець.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code